Córka generała

Okładka książki Córka generała Nelson DeMille
Okładka książki Córka generała
Nelson DeMille Wydawnictwo: Albatros Cykl: Paul Brenner (tom 1) Ekranizacje: Sprawa honoru (1999) Seria: Literka kryminał, sensacja, thriller
Paul Brenner (tom 1)
2005-01-01
Ekranizacje:
Sprawa honoru (1999)
zabójstwo Śledztwo korupcja

Bardzo spodobała mi się postać głównego bohatera, inteligentnego, a zarazem cynicznego oficera wydziału śledczego w armii amerykańskiej. Podstawowym filarem, na którym opiera się powieść jest śledztwo w sprawie zabójstwa kobiety-żołnierza. To ważne, bo oprócz intrygi powieść porusza temat pozycji kobiet, nie tylko w wojsku, dlatego tak wiele postaci kobiecych.

Nadeszła pora na kolejną książkę , której najpierw obejrzałem ekranizację i znów film bardziej mi się podobał. Mimo , że książka i film to praktycznie jedno i to samo(z kilkoma różnicami) Nawet niektóre dialogi są takie same , ale jednak film wygrywa. Minusem książki byli główni bohaterowie , których jakoś nie polubiłem choć w filmie byli świetni. Zwłaszcza Paul. Ogólnie książka jest dobra , ale nie zapada w pamięć i nie będą chciał do niej wrócić

Czytałam tę książkę dawno, jednak pamiętam, że bardzo mnie wciągnęła, nie mogłam się od niej oderwać, podobało mi się wszystko, bohaterowi, wątek, śledztwo, miejsce akcji. Byłam zaskoczona zakończeniem, zwrotami akcji. Polecam, bardzo dobry kryminał.
Film obejrzałam dopiero parę lat później.

Film obejrzałam dopiero parę lat później.

Robiłam kilka podejść do tej książki i za każdym razem w którymś momencie utknęłam, ale w końcu się zawzięłam i dobrnęłam do końca. Akcja rozgrywa się na terenie jednostki wojskowej i wokół tej tematyki dużo się dzieje. Początkowo gubiłam się w sporej liczbie pojawiających się bohaterach, zakończenie też nie zrobiło na mnie wrażenia, ale w ogólnym odbiorze książkę całkiem nieźle się czytało.

Książka dobra, ale na kolana nie rzuca.
Jak to często u DeMille bywa, akcja skupia się wokół wojska i swoistych reguł, które w nim rządzą. I niestety czasami doprowadzają do tragedii.

Samo śledztwo w miarę ciekawe, ale jakoś nie potrafiłam potraktować tej książki jako kryminału i nie próbowałam domyślać się kto jest zabójcą.
Po prostu czytałam spokojnie, czekając na rozwiązanie, które zresztą nie było zaskakujące.

I były momenty, kiedy specyficzny, ironiczny humor autora tak jak dawniej mnie zachwycał, ale to już jednak nie to samo co "Słowo honoru", a czasami wręcz wypowiedzi bohatera mnie drażniły...

Książka dobra, ale na kolana nie rzuca.

Po prostu czytałam spokojnie, czekając na...

150/2019

150/2019

SPRAWA HONORU

The General's Daughter - powieść z 1992 roku autorstwa amerykańskiego pisarza Nelsona DeMille'a.

Jeśli ktoś uwielbia thrillery psychologiczne, ale niekoniecznie w narracji pierwszoosobowej, a mimo to chciałby się przekonać, to "Córka generała" śmiało może być powieścią pierwszego wyboru. Sam wolę historie opowiadane w trzeciej osobie, ale po przeczytaniu tej, stwierdzam, że w takiej formie straciłaby wiele ze swojego uroku.

Autor wybrał bezpieczny dla siebie grunt (Nelson DeMille to weteran wojny w Wietnamie) umieszczając akcję w garnizonie wojskowym w Georgii, gdzie w tajemniczych okolicznościach została zamordowana tytułowa "Córka generała".

W tej powieści zagrało wszystko intryga, opisy, finał, ale największą ozdobą jest główny bohater Paul Brenner chorąży CID (ktoś w rodzaju tajniaka rozwiązującego zagadki kryminalne w szeregach armii) obdarzony "uporządkowanym umysłem" i zniewalającym poczuciem humoru. Kwestie, które napisał dla tej postaci Nelson DeMille mogą zarówno wprawić w osłupienie, jak i zwalić czytelnika z fotela.
Z czymś podobnym spotkałem się dotychczas tylko raz, w cyklu powieściowym norweskiego pisarza Jo Nesbo, twórcą postaci komisarza Harry'ego Hole.

A teraz ciekawostka:
"Córka generała" została zaadaptowana na duży ekran. Polski tytuł brzmi:
- "Sprawa honoru" reż. S. West 1999r.

SPRAWA HONORU

Ta powieść ma dwa wymiary. Pierwszy z nich obejmuje typowe, kryminalne śledztwo. Drugi zaś dotyczy rodzicielstwa i ogromnej, rodzinnej tragedii.

Kiedy cierpi nasze dziecko, my cierpimy podwójnie. A co w sytuacji, kiedy nie możemy mu ulżyć w tym cierpieniu przez wzgląd na obyczaje, zasady, sztywne konwenanse?

Co jest ważniejsze? Służba, dobre imię czy szczęście dziecka?

Piekielnie trudny temat, ubrany w sensacyjno-kryminalną powieść, prowadzoną głównie rozbudowanymi dialogami i okraszoną subtelnym wątkiem miłosnym niewybijającym się na pierwszy plan. Temat dojrzały, bardzo przygnębiający, acz zmuszający do myślenia.

Długo nie mogłam się otrząsnąć po zamknięciu ostatniej strony. Polecam.

Co jest ważniejsze? Służba, dobre imię czy szczęście...

Najpierw obejrzałam film z Travoltą, a potem zachęcona filmem przeczytałam książkę. Zarówno książka jak i film są świetne. To chyba najlepsza z książek Nelsona DeMille. Ma inną tematykę niż pozostałe (nie ma żadnego zamachu ani wojny),choć akcja także toczy się w środowisku wojskowym.

Witajcie Koteczki :)

Dziś przychodzę do was z trochę inną książką niż dotychczas ,,Córka Generała” to powieść Nelsona DeMille, książka to raczej kryminał niektórzy podpisują ja pod Horror. Wszytko dzieje się na terenie Bazy wojskowej Fortu Hadley. Major Paul Brenner zostaje wezwany na teren jednostki wojskowej w sprawie morderstwa Kapitana. Okazuje się, że jest nią kobieta, którą poznał i zrobiła na nim ogromne wrażenie. Kapitan Ann Campbell młoda, inteligenta, kobieta walcząca o swoje prawa wśród grupy mężczyzn została haniebne potraktowana przez oprawce. Majorowi w sprawie pomaga jego była kochanka Cynthia Sunhill.
Oboje nie spoczną, póki nie rozwiążą sprawy Ann Campbell córki Generała.
Jednak gdy coraz bardziej zagłębiają, się w historie, okazuje się, że Ann skrywała wiele tajemnic, które w jej sercu w przeszłość wydrapały głębokie rany. Zdradzona przez tych, co kocha musiała walczyć, by móc żyć.
Coraz mroczniejsze sekrety mogą pokazać, że nie tylko zamordowana jest ofiarą, ale i również jej oprawca.
Genialna powieść łącząca kryminał i sensacje.
Idealny dobór bohaterów i miejsc.
Smutna, przejmująca ukazująca, że każdy człowiek ma swoje mroczne sekrety.
A czyny innych wpływają niekiedy na nasze życie.
Zemsta może być słodka lub gorzka, ale czasem lepiej zastanowić się, czy warto ?

Polecam Gorąco Buziaczki KOCHANI <3

Witajcie Koteczki :)