Leman Russ: The Great Wolf

Okładka książki Leman Russ: The Great Wolf Chris Wraight
Okładka książki Leman Russ: The Great Wolf
Chris Wraight Wydawnictwo: Black Library Cykl: Prymarchowie / Primarchs (tom 2) fantasy, science fiction
Prymarchowie / Primarchs (tom 2)
Black Library
2016-10-29
2016-10-29

Świetnie uchwycony duch VI Legionu, jak również charakter Prymarchy Vlka Fenryka

Gdyby nie obietnica konfliktu dwóch Prymarchów nie dotarłbym do końca tej książki. W przeciwieństwie do pierwszej pozycji z tego cyklu, którą czytało mi się bardzo lekko i przyjemnie, tutaj natrafiłem na duże problemy z zachowaniem uwagi. Przez ponad połowę książki brnąłem przez wiersze jak przez śnieg po kolana. Zdania typu "...żołnierze Faash utrzymywali skrzyżowania spoza barykad zbudowanych z martwych towarzyszy, blokując tunele ścianami wypalonych pancerzy Skarabinów", wytrącały mnie z rytmu i zmuszały do przeanalizowania o czym to ja w zasadzie przeczytałem. Jak na legendę opowiadną przez samego Prymarchę legionu Kosmicznych Wilków, pomijając epicki koniec, było dość miałko. Przeciwnik jakim byli Dulanie nie zrobił na mnie żadnego wrażenia, ot ludzie, którzy przez praktycznie całą książkę mogliby równie dobrze być serwitorami bez emocji i uczuć. Odniosłem też wrażenie, że jak na książkę z cyklu Prymarchowie, zaskakująco mało w niej było samego Lemana Russa. Wielkie to rozczarowanie, gdyż postacią jest szalenie intrygującą, zresztą jak każdy z synów Imperatora. Pozostaje mieć nadzieję, że dalsze części cyklu będą mieć bardziej wyważone proporcje.

Dobra książką dla fanów WH40. W porównaniu z poprzednim tomem, który irytował mnie bardziej niż zakupy w Biedronce, Wielki Wilk jest książką o wiele lepszą. Ciekawa historia rywalizacji dwóch prymarchów, którzy należą do grona moich ulubieńców. Jest to wspomnienie Russa, która opowiada już po Herezji, ale raczej każdy z fanów wie jak skończy się bitwa o Terre. Autor ograniczył nam opisy walk, )które zwykle w książkach WH zajmują pewnie z 70% tekstu) zo zadziałało na plus.
Książka dla fanów.

Ten tom jest lepszy od poprzedniego, ale ..... tylko trochę lepszy. Niestety początek pobocznej serii - można powiedzieć spin-offu - Herezji Horusa nie jest nadzwyczajny. A szkoda bo postaci prymarchów to w pewien sposób samograj - wydaje się że można stworzyć na bazie licznych informacji o poszczególnych przywódcach legionów naprawdę wciągającą lekturę. Cóż - tak jak napisałem szkoda - szczególnie, że akurat Leman Russ wydaje się wdzięcznym (jeśli tak można napisać o groźnym, brutalnym i nieprzewidywalnym przywódcy Kosmicznych Wilków) tematem na naprawdę pogłębione studium osobowości... niestety nic wybitnego nie dostajemy...
Aha .. i jeszcze jedno - jeżeli nie jesteście "wyjadaczami" uniwersum Warhammer 40k i zaczynacie dopiero przygodę z nim od pierwszych tomów Herezji Horusa to treść tej książki może być spoilerem - nie jakimś gigantycznym ale jednak.

„Roboute Guilliman” był słabym rozpoczęciem „Prymarchów”. Czy „Leman Russ” rekompensuje kiepski początek cyklu?

Drugi tom również cierpi na brak retrospekcji. W przeciwieństwie do pierwszego, podczas dialogów pojawiają się nawiązania do życia Prymarchy na ojczystej planecie sprzed przybycia Imperatora. Nie czynią jednak portretu tytułowego bohatera wyraźniejszym.
Chris Wright ciekawie przedstawia pozycję Prymarchy Kosmicznych Wilków w Imperium. Prezentuje również jego podejście do własnego położenia.
Najmocniejszą stroną drugiego tomu jest zestawienie ze sobą dwóch Prymarchów. Lemana Russa z Lionem El’Jonsonem. Jest to o tyle trafny wybór, że obaj Prymarchowie – podobnie jak ich Legiony - są swoimi przeciwnościami. Obserwujemy ich oczami tego drugiego. Umożliwia nam to ciekawsze poznanie Lemana Russa, niż zapewniłyby przymiotniki czy punkt widzenia jego własnego Legionu.
Fragmenty opisujące działania wojenne wypadają gorzej niż te w pierwszym tomie. Są proste oraz pozbawione napięcia i zwrotów akcji. Służą wyłącznie za tło do przedstawiania nam relacji między dwoma Prymarchami oraz ich Legionami.
SPOILERY:

Przeważająca większość książek z „Warhammera 40 000” skupia się na wojnie. Autor wychodzi poza ten schemat i poszerza perspektywę. Poznajemy wpływ polityki na wojnę i na odwrót. Czytamy o tym, jaki stosunek względem Kosmicznych Wilków przeważa na Terze. Przekłada się to bezpośrednio na wojnę. Przez nieufność względem nich wysłano Legion Mrocznych Aniołów, aby zakończył konflikt, który Kosmicznym Wilkom zajmował – według nieprzychylnych im osobistości – zbyt wiele czasu. Nie mniej ciekawe są reakcje Lemana Russa na to. Z jednej strony opinie polityków z Pałacu na Terze w ogóle go nie obchodzą. Z drugiej nie uśmiecha mu się perspektywa oddania chwały na rzecz brata. Pragnienie pokonania wroga przed przybyciem Liona skłania go do pośpiechu. Takich niuansów jest zdecydowanie za mało w książkach z uniwersum.
Najciekawszymi scenami w drugim tomie „Prymarchów” są te prezentujące przyszłość po Herezji Horusa. Jest to jednocześnie wada. Dla kogoś, kto celowo unikał informacji o uniwersum „Warhammera 40 000” będzie to poważnym spoilerem. Dowiadujemy się m.in. którzy Prymarchowie po stronie lojalistów przeżyli wojnę domową. Z drugiej strony ktoś, kto zna najważniejsze wydarzenia z uniwersum, nie będzie czytał tych fragmentów z dużym zainteresowaniem.

KONIEC SPOILERÓW:
„Leman Russ: Wielki Wilk” to książka, którą polecam wszystkim fanom „Warhammera 40 000”. Dla tych, których szczególnie interesuje okres wojny domowej w Imperium bądź postacie Prymarchów, jest to pozycja obowiązkowa. Odradzam tę książkę wyłącznie tym z Was, którzy woleliby nie natknąć się na spoilery dotyczące zakończenia Herezji Horusa.

Chris...

Książka świetna ale rak jak poprzedni tom Prymarchów nie opowiada o ich początkach kecz o jakiejś historii z ich życia.
W tym przypadku przenosimy się do czasów kiedy nie ma już legionów a do służby przystępują pierwsi astrates z Zakonów.
Jeden z nich podczas uczty przed pierwszą misją udaje się na zwiedzanie Kła gdzie w jego głębinach znajduje swojego Prymarchę który zaczyna snuć opowieść o jedynym poza imperatorem wojowniku który go pokonał, był to Lion prymarcha pierwszego legionu.
Książka jest dynamiczna i wciągająca ale ja spodziwałem się bardziej opowieści o prymarchach i ich losach zanim odnalazł ich Imperator.
Może następnym razem. Mimo wszystko pozycja dobra.

Co za historia! Chris Wraight wciąga nas do historii w niezwykłym momencie. Legionów już nie ma, a nasi rekruci z pierwszej Kapituły przygotowują się do wojny w morzu gwiazd. Mityczna opowieść o Lwie i Wilku jest opowiadana jako saga, a my uzyskujemy zaskakujący wgląd nie tylko w umysł Lemana Russa, ale także niektórych jego wczesnych dowódców, którzy przetrwali herezję. Saga przenosi nas do eskalacji wojny z Imperium Dulan i ich tyrańskim przywódcą, niezwykle wytrzymałą rasą kosmiczną, która odrzuca ofertę dołączenia do rosnącego Imperium. Stamtąd otrzymujemy pełną akcji opowieść o wojnie i rozlewie krwi, z mnóstwem wglądu w Russa, jego relacje z szerszym Imperium i jego Legionem jako całość.
Nie chcę ujawniać zbyt wiele, ale całe przygotowywanie do walki między Lemanem Russem i Lionem El'Johnsonem było absolutnie genialne, nie wspominając o samej walce.
Myślę, że epilog był niezwykle miłym akcentem, który zakończył historię. To zdecydowanie uosobienie tego, czym powinna być seria Prymarchów.

• Warhammer 40,000
  • Warhammer 40k