Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla

Okładka książki Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla Katarzyna Guczalska
Okładka książki Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla
Katarzyna Guczalska Wydawnictwo: Aureus filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Aureus
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788360741269
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
21
4

Na półkach:

Książka poświęcona jest w głównej mierze rekonstrukcji estetyczno-politycznych poglądów Hegla, zawiera mnóstwo odniesień do koncepcji z dziedziny estetyki, filozofii społecznej, filozofii politycznej, oraz wiele oryginalnych przemyśleń i wniosków autorki.
Katarzyna Guczalska w sposób jasny i bardzo przystępny tłumaczy i rozprawia się z rozmaitymi fetyszami, błędnymi interpretacjami tej trudnej i zawiłej myśli niemieckiej.
Hegel przedstawiony jest jako postać niejednoznaczna i złożona. Autorka proponuje, aby widzieć w Heglu rzecznika nie tyle konserwatyzmu, ile raczej stabilności. Dla Hegla stabilność owa nie jest święta i niezmienna, jeśli staje się sprzeczna z racjonalizmem, zostaje odrzucona.
Głównie analizuje myśl polityczną Hegla. Stosunek do państwa, społeczeństwa obywatelskiego oraz nowożytnej koncepcji tego państwa, której Hegel był zwolennikiem. Odnajduje związek między estetyką a filozofią społeczną Hegla i argumentuje, że te dwa elementy w systemie heglowskim stanowią swe wzajemne odzwierciedlenie.

Nowoczesne państwo według Hegla ma być zorganizowane w sposób rozumny (racjonalny). Państwo jest wspólnotą kierującą się ku temu, co ogólne, ale jednocześnie respektując sferę autonomii jednostki, której szczególny interes realizowany jest w obrębie prawa i społeczeństwa obywatelskiego.
Ekonomia jest ważna dla Hegla, bo daje jednostce samodzielność, wzmaga aktywność i samoorganizację. Najważniejsza jest Etyka, która warunkuje myślenie o wspólnocie, ludzie są sobie nawzajem potrzebni i muszą szanować swoją wolność.
Współdziałanie wolnych i etycznych jednostek w systemie politycznym, który pozwala im działać na rzecz społeczności.
Człowiek i Państwo RAZEM stanowią zabezpieczenie wolności. Wolność jednostkowa w wspólnocie.

Książka poświęcona jest w głównej mierze rekonstrukcji estetyczno-politycznych poglądów Hegla, zawiera mnóstwo odniesień do koncepcji z dziedziny estetyki, filozofii społecznej, filozofii politycznej, oraz wiele oryginalnych przemyśleń i wniosków autorki.
Katarzyna Guczalska w sposób jasny i bardzo przystępny tłumaczy i rozprawia się z rozmaitymi fetyszami, błędnymi...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Państwo jako dzieło sztuki. Piękno i wolność w filozofii Hegla


Podobne książki

Przeczytaj także