Brudnopis Boga

Okładka książki Brudnopis Boga Jakub Ćwiek Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Brudnopis Boga
Jakub Ćwiek Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Stróże (tom 2) Seria: Imaginatio [SQN] fantasy, science fiction
Stróże (tom 2)
Imaginatio [SQN]
Sine Qua Non
2019-11-13
2019-11-13
anioł fantasy kłamstwo literatura polska manipulacja nadprzyrodzona moc niebezpieczeństwo podstęp zdrada

Skąd się wzięła WINA?

Zwieńczenie serii o Kłamcy wywołało we mnie spory niedosyt, więc z radością przyjąłem rozszerzenie uniwersum o ekipę z WINA. I tomowi zarzucałem poświęcanie zbyt małej uwagi głównym bohaterom, a zdecydowanie zbyt wiele (normalnie brałbym to na plus, ale to w końcu jednak osobna seria) Lokiemu. Już w samym wstępie autor przyznaje się do błędu i obiecuje poprawę. Fakt, chociaż Loki pojawia się parę razy, jest naprawdę marginalną postacią. Tym razem zdecydowanie bliżej książce do uskrzydlonych kryminalnych zagadek. Same opowiadania są bardzo zgrabnie napisane i potrafią porządnie wciągnąć. Co ważne, dają też nadzieję na poprawę paru rzeczy w przyszłości, na co niezmiernie liczę. Czekam na kontynuację!

Ta książka to prequel. Opisuje jak powstała WINA, jak Zadra szkolił Bucha. Książka napisana jest jak dobry serial, kolejne części to kolejne bitwy i misję aniołów, całość składa się na spójną historię. Oczywiście Łoki, nordycki bóg rozrabia na całego. Dobra pozycja do lektury na lato, dobra zabawa.

Serię "Stróże" przeczytałam w cztery dni, bo wiedziałam, że będzie to, coś co zna, coś przy czym nie imuszę zbytnio myśleć. Coś, co sprawi, że znów poczuję się jak w gimnazjum po raz pierwszy czytając "Kłamcę". Ćwiek już tak na mnie działa.
Po Ćwieku niby wiadomo czego się spodziewać: amerykanizacji polskości i słowiańskości, dużo obelg, nawiązań do popkultury, i budzących we mnie dyskomfort seksualnych żartów i oceniania kobiet (nawet jeśli bohaterem na dany moment jest nastoletni dzieciak). Ćwiek to taki polski Stephen King.
I to właśnie wszystko pojawiło się w tej krótkiej serii. W sumie więc bez zaskoczenia. Druga książka nosi tytuł "Brudnopis Boga" i tak właśnie czyta się tę serię, jak brudnopis. Na wpół dokończone pomysły, pełno pytań pozostawionych bez odpowiedzi, brak satysfakcji z rozwiązania zagadki czy odkrycia tajemnicy. Rozumiem dlaczego ta seria ma tak niską ocenę.
A jednak cholera mnie weźmie jeśli nie przeczytam książki Ćwieka, bo mimo wszystko jest to jedyny polski pisarz, którego książki czytam systematycznie i sięgnę po wszystko co wyda. No i urzekł mnie tym cholernym crossoverem Chłopców, Kłamcy i Dreszcza.
Nie jest to seria, którą przeczytam jeszcze raz, ale zdecydowanie czy żałuję jej przeczytania.

Może już zapomniałem o co chodziło w poprzednich książkach. Może te opowiadania miały głębszy sens i pełno nawiązań.
Bo jeżeli nie, to były tak trochę o niczym. Czyta się je przyjemnie ale mam wrażenie jakby to była dopiero pierwsza część czegoś większego.

Mam chyba słabość do Ćwieka, bo jego cykle jakoś do mnie przemawiają i dają sporo uciechy z czytania. Buduje ciekawe światy bezpretensjonalne i pełne rozrywki. Jeśli lubi się czasem oderwać od "poważnej" literatury, to warto sięgnąć.

Dałabym więcej gdyby nie irytujący zwyczaj autora nie wyjaśniania niczego.
Lubię tę tematykę, ale temat potraktowany został po macoszemu, szkoda mi bohaterów, bo znowu wszędzie tylko Kłamca.

Dałabym więcej gdyby nie irytujący zwyczaj autora nie wyjaśniania niczego.

Brudnopis napewno, ale raczej troglodyty z gimnazjum.

Brudnopis napewno, ale raczej troglodyty z gimnazjum.

Kontynuacja Aniołów Stróży na podobnym poziomie jak pierwsza część. Kto lubi tego typu literaturę nie będzie zawiedziony. Kto nie lubi ten nie polubi.
Plusy:
- cztery wciągające historie, plus dodatkowa opowiastka;
- aniołowie stróże też naginają prawo przy ochronie swoich podopiecznych;
- nawet boscy wysłannicy mają swoje problemy, wady i skłonność do rozróby;
- oryginalne pokazanie pisania życia przez stwórcę, tzw. „brudnopis boga”;
- poznajemy historię Butcha i Zadry oraz ich współpracy;
- dowiadujemy się dlaczego i po co powstała W.I.N.A.;
- jak zwykle kłamca Loki namiesza najbardziej;
- intrygująca historia kontaktu indiańskiego plemiona z aniołami;
- styl pisania i humor które bardzo mi odpowiadają;
- rozrywka i dobra zabawa dla dużych chłopców gwarantowane;
- każdy ma w sobie coś z urwisa jakim był w latach młodości;
- ciekawe i moralizatorskie dodatkowe opowiadanie „Karma”.
Minusy:
- kolejny raz jak dla mnie za mało Lokiego;
- ponownie odgrzane opowiadanie Newegwasu’u ze zbioru „Gotuj z papieżem”.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- cztery wciągające historie, plus dodatkowa opowiastka;
- aniołowie stróże też naginają prawo przy ochronie swoich podopiecznych;
- nawet boscy wysłannicy mają swoje problemy, wady i skłonność do rozróby;
- oryginalne...

Niestety ale to była naprawdę słaba część. Zadry i Bucha bardzo niewiele, a to ich trzon opowieści był najciekawszy. Reszta historyjek była zwyczajnie nudna, bez ładu i składu. Co do kilku nie mam pojęcia po co były bo odniosłam wrażenie, że mamy wstęp, rozwinięcie ale zakończenia brak... W efekcie strasznie mnie hamowały w czytaniu książki.

Cykl "Stróże" to taki spin-off "Kłamcy". Od przeczytania pierwszego tomu minęło już sporo czasu i trochę zatarł się w mojej pamięci, ale mam wrażenie że był lepszy niż ten tom. W tej części było za mało Lokiego jak na mój gust. Ale najlepsze było ostatnie opowiadanie. I tylko temu opowiadaniu książka zawdzięcza tak wysoką ocenę.

Dodaj cytat z książki Brudnopis Boga

Video