Wieża Zielonego Anioła III: Toczące się koło

Okładka książki Wieża Zielonego Anioła III: Toczące się koło Tad Williams
Okładka książki Wieża Zielonego Anioła III: Toczące się koło
Tad Williams Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pamięć, Smutek i Cierń (tom 3.3) Seria: Fantasy [Rebis] fantasy, science fiction
Pamięć, Smutek i Cierń (tom 3.3)
Fantasy [Rebis]
To Green Angel Tower
Rebis
1994-01-01
1994-01-01
837120096X
Paweł Kruk

Nie do końca wiem, co sądzić o tym tomie – źródłem większości mojej irytacji jest wątek, który uważam zasadniczo za dobry, czyli powoli rozwijający się romans Simona i Miriamele. Z jednej strony bardzo się cieszę, że autor przyjmuje konsekwencje swoich wyborów narracyjnych i Miriamele nie może po prostu rzucić się Simonowi w ramiona po tym, co przeżyła z Aspitisem. Więc jej rezerwa, chłód a nawet pewna kapryśność wobec niezdarnie zalecającego się do niej Simona jest w pełni uzasadniona. Sam Simon próbuje zachowywać się jak rycerz z romansu, ale widać, że nie przychodzi mu to naturalnie. Natomiast bardzo irytuje mnie scena, w której Miriamele wyznaje Simonowi prawdę – a on się obraża, wybiega i potem czuje się zdradzony i się do niej nie odzywa. I rozumiem, że chłopak mógł się tak poczuć, ale autor zdaje się to przedstawiać jako jedynie uzasadnioną reakcję. A to umacnia szkodliwe przekonanie, że kobieta, by być godną miłości, szacunku i pożądania, powinna nie mieć wcześniej żadnych relacji seksualnych. Te same standardy nie odnoszą się do mężczyzn – Simon nie zwraca żadnej uwagi na fakt, że całował się z dziewczyną po bitwie o Kamień Rozstania, i zaszłoby to na pewno dalej, gdyby nie nagłe zjawienie się Aditu. A w przeciwieństwie do Miriamele Simon ani nie został zmanipulowany, ani nie znajdował się w sytuacji bez wyjścia, ani nawet dziewczyna mu się nie podobała. I tak, wiem, że w czasach, którymi się autor inspiruje, taki brak symetrii był na porządku dziennym, ale po pierwsze, narracja bardziej mówi o chłopcu i dziewczynie i rodzącym się między nimi uczuciu niż o księżniczce i jej obowiązkach dynastycznych, po drugie, w innych przypadkach nie wyczuwa się tego dystansu „moralność tych czasów jest inna, bohaterowie mogą zachowywać się według naszych standardów niemoralnie”.
Jeśli chodzi o inne wątki, to wydają mi się nieco przyspieszone. Josua i jego armia przez cały tom zbierali się do wyruszenia spod Kamienia Rozstania, więc spodziewałam się nieco więcej miejsca poświęconego kampanii o Nabban. To ma swoje zalety, lubię takie prościutkie, liniowe narracje, a do tego słusznie nie odwracamy uwagi od nieuchronnie zbliżającej się kulminacyjnej bitwy. Ale i tak mam wrażenie, że poszło zbyt gładko. A może to tylko dlatego, że tak lubię wątek Josui i chciałabym go czytać jak najwięcej.

Pozdrawiam

Pozdrawiam