A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka

Okładka książki A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka Richard P. Feynman
Richard P. Feynman Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
What Do You Care What Other People Think?
Znak
2019-08-14
2019-08-14
Rafał Śmietana
noblista naukowiec fizyk

Wartość nauki, wartość człowieka

Kolejna książka o Feynmanie - i ponownie poszerza horyzonty oraz pokazuje, jak wyglądał proces dochodzenia do przyczyn katastrofy Challengera (oczywiście w iście feynmanowskim stylu). Polecam, można się wiele nauczyć!

Pierwsza część była fascynująca.(„Pan raczy żartować”) Tutaj nie wciągnęłam się w tą opowieść. Przeczytałam bez emocji, momentami znużona, jakbym już to kiedyś czytała. Może sięgnę kiedyś po nią jeszcze raz w innym czasie.

Druga część zupełnie inna niż pierwsza. Ten sam swobodny, gawędziarski język, ale tematyka dużo poważniejsza. Śmiertelna choroba partnerki oraz dochodzenie w sprawie katastrofy promu kosmicznego Challenger - to o tym mówi nam Feynmann. Dodatkowo dostajemy parę listów do i od fizyka.

Czyta się genialnie. Polecam.

Czyta się genialnie. Polecam.

Już jakoś ta część mnie aż tak bardzo nie oczarowała.

Już jakoś ta część mnie aż tak bardzo nie oczarowała.

Do połowy świetna - inspirująca i ciekawa, podobna do 'Pan raczy żartować'. Niestety opis działania komisji badającej katastrofę promu kosmicznego przypomina diagnozę pierwszej lepszej korporacji z czasów obecnych.

Fantastyczna kontynuacja "Pan raczy żartować Panie Feynman" w barwny sposób opowiada o dalszym życiu niezwykle ciekawego i inspirującego naukowca.

Równie spektakularna jak jej starsza siostra.

Równie spektakularna jak jej starsza siostra.

Niestety nieco słabsza niż czy „Pan raczy żartować, panie Feynman!”, ale nadal wciągająca.

Pierwsza część to opowieści i anegdoty z prywatnego życia noblisty, podane ze swadą, miłością i wielką afirmacją życia. Druga, to opis uczestnictwa autora w komisji badającej katastrofę Challangera. Tu już jest na poważnie. Poniższy cytat nie pochodzi z tej książki, ale dobrze obrazuje proces dochodzenia do prawdy jakiemu hołdował i starał się propagować Feynman: „Żaden rząd nie ma prawa decydować, co do prawdziwości naukowych zasad, ani w żaden sposób określać charakteru pytań, na które szuka się odpowiedzi.”. Z pewnością Feynman z niedowierzaniem kręciłby głową widząc co współcześnie, szczególnie w naukach biologicznych i społecznych, wyprawiają jego koledzy.

Poczucie humoru i zdolność gawędy sprawiają, że czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem.

Nie tak wciagajaca jak ,,Raczy pan żartować... " ale nadal warta przeczytania.

Nie tak wciagajaca jak ,,Raczy pan żartować... " ale nadal warta przeczytania.

• Biografie

Richard P. Feynman A co ciebie obchodzi, co myślą inni? Dalsze przypadki ciekawego człowieka Zobacz więcej