Ribbentrop

Okładka książki Ribbentrop Karol Grünberg
Okładka książki Ribbentrop
Karol Grünberg Wydawnictwo: Drukarnia Kujawska w Inowrocławiu biografia, autobiografia, pamiętnik
Joachim von Ribbentrop kariera ministra trzeciej rzeszy
Drukarnia Kujawska w Inowrocławiu
1991-01-01
1991-01-01
Ribbentrop Trzecia Rzesza Pakt Ribbentrop-Mołotow

Okładka książki Droga do rozbioru Polski 1918-1939. Nowe ustalenia Karol Grünberg, Jerzy Serczyk
Droga do rozbi... Karol Grünberg, Jer...
Okładka książki Trudne sąsiedztwo. Stosunki polsko-ukraińskie w X-XX wieku Karol Grünberg, Bolesław Sprengel
Trudne sąsiedz... Karol Grünberg, Bol...

Początkowo myślałem, że to będzie biografia najbardziej znanego ministra Trzeciej Rzeszy, myliłem się. Nie jestem jednak rozczarowany. Książka jest opisem początków kariery Joachima von Rubbentropa, jego blasków, cieni i końca. Mogę śmiało powiedzieć, że tacy ludzie jak on byli w istocie psami na łańcuchu, gdzie komendy wydawał sam Adolf Hitler.

Trzeba też zaznaczyć, że Hitler nie rozpętałby wojny, gdyby nie miał przy sobie ludzi wybitnych. Gdybym powiedział, że w rzeczywistości byli to tylko dorobkiewicze i sadyści, nie byłoby to do końca prawdą, gdyż spora liczba osób w kręgu fuhrera była nieprzeciętnie inteligentna. Joachim von Ribbentrop był mistrzem dyplomacji, słowa i intryg. Zrobiłby karierę w każdym rządzie, niestety opowiedział się po stronie zła, a jak nam wiadomo łajdactwo nie popłaca. Wszystkich czołowych działaczy III Rzeszy spotkała zasłużona kara – Norymbergia – powieszenie.

Książka jest wzbogacona wiedzą z tamtego okresu, a szczególnie osobą ministra. Ze szkoły większość wie tylko, że podpisał pakt ze Stalinem w imieniu Hitlera. Podzielił Polskę, a dzięki tej lekturze wiemy, że odgrywał kluczową rolę w rozwoju III Rzeszy i sam też miał wpływ na przebieg wojny.

Choć książka stara, bo sprzed kilkudziesięciu lat to jednak bardzo ciekawa. Polecam.

Trzeba też zaznaczyć, że...

• O Niemcach, Germanach (DACH)
  • Biografie
  • Hitler
  • Literatura niemiecka
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
  • II Wojna Światowa
  • Systemy totalitarne