Amok

Krystian Bala Wydawnictwo: Wydawnictwo TEUT literatura piękna
Wydawnictwo TEUT
2017-04-21
2003-01-01

Książki nie czytałem w całości.
Nakręcili o nim film a właściwie dwa. Już jest więc on sławny na cały świat. Dosłownie.

Książka nie wiem czy zawiera jakąś filozofię, ale wychodzi z tego coś jakby "sałatka słowna" choć nie twierdzę, że Ulisses w dzisiejszych czasach nie znajdzie dla siebie godnej pozycji na półce.
W filmie niskobudżetowym widziałem odniesienia do post-modernizmu, ale niewiele tego było.

Autor ma rację co do diagnozy sądownictwa, ale to nie świadczy o tym, że jest niewinny. Niektórzy ludzie mają fantazję o zabijaniu innych ludzi. Tak jak czasami ma się fantazję o kobietach. Dla niektórych to może być jak zimny prysznic, ale są ludzie którzy myślą i planują zbrodnie, daliby duże pieniądze aby ten pomysł zrealizować. Przecież po to są gry komputerowe.
Dlatego Chrystus umarł na krzyżu.
Dlatego giną małe i ślepe kotki, wilczki.

Łączy mnie z nim to, że też uczyłem się na ul. Koszarowej we Wrocławiu, w Instytucie Filozofii. A także wiem, że rodzina zmarłego skarżyła autorów drugiego filmu i reprezentował ich Węglikowski, który też reprezentować miał mnie w sprawie mojej w Sądzie w Legnicy. To zabawne, że chyba wziął pieniądze jak wynikało z artykułu i powiedział tyle, co zechciał. Może gdyby nie ten artykuł to zaufałbym temu adwokatowi a tak mam sprawę załatwioną.

Książki nie czytałem w całości.

W filmie niskobudżetowym widziałem odniesienia do...

Tak uroczo awangardowe, porypane, że aż mi się podobało.

Tak uroczo awangardowe, porypane, że aż mi się podobało.

To jest taki syf, że głowa mała

To jest taki syf, że głowa mała

Agresywne, sfrustrowane, szowinistyczne, pełne nienawiści, z dobrym językiem, który bardzo szybko przedawkowuje wpadając w karykaturę, przesyt metafor, idiotyzm porównań. Liczne wtręty filozoficzne i literackie, przy równoczesnym odżegnywaniu się od całych dziedzin. Postmodernistyczne wątki (koniec literatury, filozofii itd.). Alter ego autora ma łatwo zauważalny rys psychopatyczny; frustrat seksualny, nienawiść do kobiet, obsesje na punkcie spermy, dominacji, seksualność jako moc, agresja. W zasadzie nie jest to nawet pornografia, a - jeśli narrator ma chociaż trochę wspólnego z autorem - materiał dla seksuologa-psychiatry. Czyta się to jak zapis fantazji seksualnych psychopaty przemieszany z opisami picia alkoholu i wielce filozoficznych pesymistycznych wtrętów. Ogólnie "Chris" to agresywny frustrat seksualny; nie wierzę, że to postać wymyślona, stawiam na silne alter ego autora; nie zdziwiłoby mnie, gdyby autor-morderca Bala miał na sumieniu gwałty, czy inne akty agresji seksualnej.

Myślałam, że bardziej będę się zachwycać tą książką. Raczej staram się doczytać książkę do końca, ale musiałam ją odłożyć. Książka OKROPNA!

Pełna wulgaryzmów, nudna, obrzydliwa, szkoda czasu. Nie dałam rady przebrnąć nawet do połowy.

Wiadomo - przeczytałem ze względu na kontrowersje. Nie było warto, okropnie nudna książka, a seks był bardziej podniecający w "50 twarzy Grey'a" albo "365 dni" :D No ok, ja wiem, to nie erotyk ale i tak... żeby napisać tak bardzo nie-podniecające (a wręcz odpychające) sceny seksu, to się trzeba naprawdę postarać.
Morderstwo, z którego książka jest znana, to ledwie jakieś dwa zdania... chyba że coś przeoczyłem :D w sumie to tak nudna książka, że odlatywałem umysłowo dość często.
Nic więcej nie mam do powiedzenia, cóż, ja nie doceniłem kunsztu tych metafor.

(czytana/słuchana: 9-10.05.2022)
1+/5

Morderstwo, z którego książka jest znana, to ledwie jakieś...

Metafory teoretycznie świetne, ale cała reszta... Nie wiem. Amok to ciekawa pozycja. Chyba wszyscy nadal tego nie łapiemy...

AMOK
Głównym bohaterem 📖 jest młody intelektualista Chris.
W dość kontrowersyjny sposób opisuje swoje liczne przygody (nasycone erotyzmem i alkoholem)
W książce autor umieścił wiele metafor co swego czasu uczyniło go "cesarzem metafor", oraz jeszcze więcej wulgaryzmów.
Poprzez opisanie w książce morderstwa, którego dopuścił się sam autor Krystian Bala, policja rozwiązała tajemnice nierozwiązanego zabójstwa.
Szkoda człowieka bo jako pisarz nie bał się połączyć wiele technik literackich w jednej książce.
Lecz co ważne za błędy trzeba płacić.
Pewnego dnia będąc w gościach u przyjaciela niemalże nadepnąłem na tę książkę, która spadła z półki niewiedząc czemu akurat przede mną.
Z tego co się orientuję książkę wycofano ze sprzedaży.
Z jednej strony szkoda.
Pozdrawiam serdecznie.
Pora porobić porządki na nowym podwórku 😀

AMOK
Głównym bohaterem 📖 jest młody intelektualista Chris.

Jeśli ktoś kiedyś zada mi pytanie o najgorszą książkę, bez chwili namysłu, zdecydowanie odpowiem "Amok" Krystiana Bali. Jednym słowem męczarnia...

Nabyłem wyłącznie z pobudek kolekcjonerskich. Przeczytałem do końca tylko ze względu zainteresowania historią autora.

• Ebooki
  • Porzucone