Karta, nr 99 / wiosna 2019

Okładka książki Karta, nr 99 / wiosna 2019
Redakcja Magazynu Historycznego KARTA Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta Cykl: Magazyn historyczny KARTA (tom 99) czasopisma
158 str. 2 godz. 38 min.
Kategoria:
czasopisma
Cykl:
Magazyn historyczny KARTA (tom 99)
Wydawnictwo:
Fundacja Ośrodka Karta
Data wydania:
2019-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2019-05-15
Liczba stron:
158
Czas czytania
2 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
08673764
Tagi:
historia czasopisma karta
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Okładka książki Karta nr 111 / 2022 Zbigniew Gluza, Václav Havel, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA
Ocena 9,0
Karta nr 111 /... Zbigniew Gluza, Vác...
Okładka książki Karta nr 110 / 2022 Zbigniew Gluza, Róża Luksemburg, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Szyszko-Grzywacz
Ocena 8,5
Karta nr 110 /... Zbigniew Gluza, Róż...
Okładka książki Karta nr 109 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimierz Dziewanowski, Aleksander Gieysztor, Zbigniew Gluza, Maciej Iłowiecki, Ryszard Kaczmarek, Andrzej Kijowski, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Paula Sawicka, Jan Józef Szczepański, Andrzej Szczypiorski, Andrzej Wajda, Wojciech Włodarczyk, Andrzej Zakrzewski
Ocena 7,0
Karta nr 109 /... Stefan Bratkowski, ...
Okładka książki Karta nr 108 / 2021 Stefan Bratkowski, Kazimiera Bujwidowa, Zbigniew Gluza, Maria Janion, Katarzyna Kozłowska, Józef Krzyk, Witold Liliental, Zofia Moraczewska, Zofia Nałkowska, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Henryk Waniek
Ocena 8,3
Karta nr 108 /... Stefan Bratkowski, ...

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1575
1574

Na półkach: ,

„Budowanie frontu narodowego przeciw innym jest zawsze objawem zakompleksionej małości.”
Tym zdecydowanym zdaniem redaktor naczelny kwartalnika Zbigniew Gluza zakończył wstęp do numeru, w którym tematem przewodnim była „Czysta Polska”. Również celnym, bo trafiającym w odwieczny problem, który zamiatany pod dywan, stale z niego wypełza ze zdwojoną siłą. W międzywojniu ten front skierowany był przeciwko Żydom. Nazywano go „rozwiązaniem kwestii żydowskiej” i podnoszono we wszystkich środowiskach społecznych od lewicy do prawicy, czego dowodem były przytaczane fragmenty artykułów, felietonów, przemówień, listów i interpelacji pisanych przez polityków, publicystów, księży i dzieci żydowskie. Łatwo było z nich wywnioskować nie tylko napiętą atmosferę między Polakami a Żydami, ale również powszechność tego pojęcia, które po II wojnie światowej nabrało zdecydowanie negatywnego wymiaru, wyrażane językiem radykalnym, brutalnym i nienawistnym. Wręcz charakterystycznym dla wielu ówczesnych polityków i publicystów. Antysemityzm był dobrze zagnieżdżony w publicystyce II RP. Sączył jad nienawiści, jak wiadomo z historii, bardzo skutecznie. To przed jego skutkami przestrzega autor wstępu do numeru, zmuszając do zastanowienia się, czy w obliczu obecnie narastającego frontu narodowego, chcemy powtórki z historii. „Prawdziwi „my” – biali, polskojęzyczni katolicy (...) rasowo uzasadniony Polak, wynoszony na sztandary i błogosławiony, w praktyce społecznej okazał się potworem, gotowym bić kobiety, wyrzucać dzieci z wózków, obcinać starcom brody”. Czy o taką Polskę, takich „my” nam chodzi również dzisiaj?
Czy może „nigdy więcej takiej „wielkości””?
Kolejny artykuł „Nielegalszczyzna” to przypomnienie pierwotnego, niepodległościowego sensu głównych postulatów głoszonych przez Polską Partię Socjalistyczną. „Nielegalną organizację polityczną założoną w 1892 roku i działającą pierwotnie na terenie Królestwa Polskiego.” Jej działalność wywrotową, sabotażową, zbrojną, terrorystyczną w walce z caratem przypomniał Marian Malinowski. Radomski działacz partii, a potem minister, poseł i senator II RP.
Gęsiówka.
Znany obóz koncentracyjny na terenie Warszawy w "Odbiciu Gęsiówki". Ileż radości wnieśli wyzwalający go żołnierze AK. Ileż śmierci również. Dla Żydów. Jeden z nich, więzień żydowski tak opisuje ich „wyzwalanie” – „zaczęli mordować żydowskich bojowników na barykadzie. Jeszcze długo krzyki zbrodniarzy – „Śmierć Żydom!” – mieszały się z okrzykami radości z przepędzenia Niemców.”
Trucizna antysemityzmu nadal działała.
Kolejny artykuł „Alpini wśród leśnych” przypomniał o losach jeńców włoskich w niemieckich obozach. Jednym z nich był oficer Ezio Micheli, który we wspomnieniach opowiedział, jak po ucieczce z obozu trafił do polskich partyzantów. Był jednym z nielicznych, którym udało się dzięki temu przeżyć. Większość szczątków jego rodaków leży na włoskim cmentarzu na warszawskich Bielanach.
„Powrót wuja Stasia” w relacji Kazimierza Orłosia opisywał przyjazd na stałe do kraju publicysty, politycznego emigranta i premiera rządu na uchodźstwie Stanisława Mackiewicza. Zmarnowanie jego „Londoniszczem” wielkich nadziei, wiązanych z przyjazdem „komunożercy”, środowisk twórczych „na swobodniejsze pisanie dla milczących dotąd ludzi”, wyraził dobitnie Stefan Kisielewski, domagając się raczej „Warszawiszczy”.
Czytając o początkach Maratonu Pokoju na przełomie lat 70. i 80. XX wieku miałam wrażenie, że w niektórych tematach współczesnego sportu nic się nie zmieniło. Dawniej trenowało się i startowało w tym, co się miało czyli "obuwiu sportowym” oklejonym taśmami. Obecnie często słyszy się, że trenuje się tam, gdzie można, czym można i jak można. O czym donoszą media uchylające kulisów sukcesów sportowych polskich zawodników.
Na zakończenie pozytywny artykuł „Odnowa monopolisty”. Historia przechodzenia przedsiębiorstwa z gospodarki sterowanej centralnie do wolnorynkowej. O radościach, ale i zmarnowanych szansach oraz uczeniu się na błędach wspominał prezes ZWAR w Warszawie Jacek Faltynowicz.
http://naostrzuksiazki.pl/

„Budowanie frontu narodowego przeciw innym jest zawsze objawem zakompleksionej małości.”
Tym zdecydowanym zdaniem redaktor naczelny kwartalnika Zbigniew Gluza zakończył wstęp do numeru, w którym tematem przewodnim była „Czysta Polska”. Również celnym, bo trafiającym w odwieczny problem, który zamiatany pod dywan, stale z niego wypełza ze zdwojoną siłą. W międzywojniu ten...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Karta, nr 99 / wiosna 2019


Reklama
zgłoś błąd