Droga rzadziej wędrowana

Okładka książki Droga rzadziej wędrowana Scott Peck M.
Okładka książki Droga rzadziej wędrowana
Scott Peck M. Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Road Less Travelled
Zysk i S-ka
2002-01-01
2002-01-01
Cezary Urbański

Książkę tę dość długo czytałam - a właściwie podczytywałam. Na początku bardzo mnie zainteresowała, jednak wraz z biegiem stron mój entuzjazm słabł. Nie chcę przez to powiedzieć, że mi się nie podobała, czy że to jest jakaś przeciętna pozycja, tylko że autor nie utrzymał mojej uwagi. Myślę, że winą tej sytuacji jest fakt, że obecnie na rynku mamy sporo książek poruszających podobne tematy. Gdy DROGA RZADZIEJ PRZEMIERZANA ukazała się po raz pierwszy, była pewną nowością, świeżością, czymś czego ludzie potrzebowali nawet o tym nie wiedząc. Teraz autorzy zasypują nas psychologicznymi radami - jak żyć, by żyć dobrze itp.
M. Scott Peck przypomina mi trochę fenomen Paulo Coelho, czy Olivera Sacksa. Obaj panowie zaprezentowali coś oryginalnego w konkretnym czasie - coś, co się dobrze czytało i co zaspokajało ludzką ciekawość i potrzebę spojrzenia na życie z innej perspektywy. Uważam, że Sacks i Peck mają oczywiście więcej do powiedzenia niż Coelho... zwłaszcza, że bazują na własnym doświadczeniu i nauce, a nie na cudzym przyprawionym filozoficzną gadką.
DROGA RZADZIEJ PRZEMIERZANA, to pozycja, w której znajdziecie bardzo dużo przykładów z gabinetu doktora (Peck jest amerykańskim psychiatrą i neurologiem). To niezwykłe relacje, które mają dobitnie pokazać czytelnikowi, gdzie popełnia błędy, nawet o tym nie wiedząc. Ta książka to RADA, ale taka momentami wstrząsająca, bo prawda czasem boli, mimo to warto właśnie w niej żyć. Nie unikać problemów, tylko je rozwiązywać... a przede wszystkim na początku w ogóle je zauważać i zdiagnozować.
Może nie oszalałam na punkcie tej książki, ale ją doceniam. Wiele można z niej wyciągnąć dla siebie. Jedną z ważniejszych prawd, od której zaczyna się cała "zabawa" jest fakt, że ŻYCIE JEST TRUDNE - banał, ale okazuje się, że wcale nie....

życie jest trudne
Wydawnictwo Zysk i S-ka
egzemplarz recenzencki

Wydaje mi się, że niektóre teorie głoszone w tej książce są przestarzałe (?) albo może ładniej mało aktualne, i już nie o same kwestie bożej łaski mi chodzi (bo w to sobie można wierzyć lub nie),ale te wyrywki niedosłowne opisujące role mężczyzn i kobiet w społeczeństwie (oraz ich postrzeganie). Podsumowując - lekturę oceniam jako stosunkowo ciekawą ale czy bym sama z własnej woli komuś ją poleciła? Nie.

Psychologią i psychiatrią interesuję się od dawna. Przeszłam też kilka terapii i ogólnie jakieś tam pojęcie w tym temacie mam ;). Jednak wraz z własnym rozwojem i wchodzeniem w wiek średni :) pojawiają się kolejne pytania odnośnie życia. Długo nie mogłam znaleźć na nie odpowiedzi, miotałam się, analizowałam aż wreszcie w tej książce się udało. Czuję niesamowitą ulgę. Jednak nie ze wszystkimi stwierdzeniami zawartymi tutaj się zgadzam. M.in. nie uważam, żeby życie "było trudne". To ogólnikowe i pesymistyczne stwierdzenie. Uważam, że życie BYWA również trudne.
Czyta się jednym tchem, napisana bardzo przystępnym językiem, bez naukowych dziwolągów. Odejmuję dwie gwiazdki za końcówkę książki, gdzie zaczęło pojawiać się sporo Boga, wiary i jakoś zepsuło mi to całość. Jednak planuję powrócić do tej pozycji za jakiś czas, na innym etapie swojego życia. Myślę, że wyciągnę z niej kolejne mądrości a co potrzebuje, to się poukłada :).

Rewelacyjna książka. mimo, że z wykształcenia jestem psychologiem, więc posiadam wiedzę psychologiczną, ta książka jeszcze bardziej otworzyła mi oczy. Będę do niej wracać.

Od samego początku pozycja mnie pochłonęła i urzekła. Jedna z wybitniejszych jakie czytałem. Rozdział o Łasce wywarł na mnie największe wrażenie. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„…Miłość jest wszędzie, widzę ją.
Jesteś wszystkim tym, czym możesz być, więc nie wygłupiaj się i bądź.
Życie jest super, wierzę w to.
Chodź zagrać ze mną w tę grę…”

Przebycie określonej drogi wymaga wysiłku. Życie, to ta swoista „wyboista droga”, którą kroczymy codziennie. Sposób naszego postępowania wiążę się ściśle z wędrówką. Jednym wychodzi ona łatwiej. Inni mają czasami pod górkę, ale każdy z Nas ma określony cel. Bez względu na to czy, analizujemy literaturę, filozofię, mitologię czy religię, myślimy o jej początku i końcu.

Przed Wami nowa książka, która podpowiada „co nieco” czytelnikowi, który w interesujący sposób pozna psychologię miłości, tradycyjne wartości i rozwój duchowy. Kiedy myślimy o tym ostatnim liczymy na coś bardziej wzniosłego. Zwrócimy uwagę na dyscyplinę, motywację i energię. Z kolei miłość w książce określana jest jako zbyt wielka i zbyt głęboka, aby ją kiedykolwiek naprawdę zrozumieć, zmierzyć czy określić za pomocą słów.

„Droga rzadziej przemierzana” od czasu pierwszego wydania przed trzydziestu pięciu laty wciąż zajmuje czołowe miejsca na prestiżowych listach bestsellerów. To najbardziej poczytna publikacja o rozwoju duchowym człowieka – sprzedano jej ponad dwadzieścia milionów egzemplarzy w ponad trzydziestu językach.

Swoją uwagę kierujemy w stronę piramidy potrzeb. I tak zaczynamy od tych fizjologicznych, bezpieczeństwa, przynależności, szacunku i samorealizacji. Przedsmak miłości to zakochanie, które wprawdzie nie jest tożsame z miłością, ale należy do jej wielkiego, tajemniczego planu.

Bardzo podoba mi się to, że analizowana jest także siła charakteru kobiety. Każda z pań myśli o miłości, czułości, niezależności i indywidualności. Epoki kształtowały losy naszych matek i prababć. Z kolei w Pozytywizmie, który uwielbiam, zacieśniano więzi człowieka z naturą i jej biegiem.

Autor podkreśla, że kiedy kogoś kochamy, nasza miłość staje się widoczna czy realna tylko poprzez wysiłek –fakt, że dla kogoś ( albo dla siebie samego) podejmujemy dodatkowe starania albo nadkładamy drogi. Miłość to nie błogie lenistwo. Wręcz przeciwnie, to ciężka praca. Wszystkie problemy zostaną przezwyciężone, a światło miłości rozjaśnia przyszłość. Zakochanie, którego pragniemy może Nam się przydarzyć.

Odbiorca dowie się czym jest tzw. białe kłamstwo. W ogólnym rozumieniu to stwierdzenie, które samo w sobie nie jest fałszywe, ale pomija istotną część prawdy. Uchodzi ono za społecznie akceptowalne w wielu naszych relacjach społecznych. Co dzieje się zaś, kiedy zaczynają kłamać pacjenci? Taka „ochrona” nie jest skuteczna. Medycyna jest bezsilna. Czego możemy żałować? Braku odwagi … a może braku dyscypliny? Bóg też staje się siłą. Autor odważnie wyraża tu swoje poglądy.

Władza, łaska i świadomość dotykają nas każdego dnia. Wiele osób jest np. odpornych na łaskę. Buntuje się i szuka tzw. półśrodków. Nie zawsze są one skuteczne.

Książka zmarłego w 2005 roku amerykańskiego psychiatry, myśliciela i neurologa jest napisana bardzo lekko, bez uciekania się do naukowej nowomowy, łatwych recept czy ogólnikowych sformułowań. Stawiając znak równości między rozwojem duchowym, a psychicznym, dr Peck stwierdza, że psychologia i religia uzupełniają się w procesie dążenia ku pełni człowieczeństwa.

Przedstawia metody radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, dzięki którym można je skutecznie pokonywać, a zarazem osiągać coraz wyższe poziomy świadomości.

Gorąco polecam interesującą publikację.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S – ka
Premiera: 10.08. 2021 r.
Oprawa: twarda z obwolutą
Wydanie I w tej edycji
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Liczba stron: 360
(nowość wydawnicza)

„…Miłość jest wszędzie, widzę ją.
Jesteś wszystkim tym, czym możesz być, więc nie wygłupiaj się i bądź.
Życie jest super, wierzę w to.
Chodź zagrać ze mną w tę grę…”

Świetna książka. Od bardzo dawna zastanawiam się, czym jest dla mnie miłość. Autor pięknie o niej pisze, niuansuje kwestie z nią związane. Poukładało mi to w głowie elementy, które w moim rozumieniu miłości były wcześniej niesprecyzowane. Odnośnie innych tematów – takich jak ogólnie pojęty rozwój, religia i bóg, cel życia – autor również podsunął mi swojego rodzaju "małe olśnienia". Wyjątkowo dużo fragmentów w tej książce popodkreślałam z zamiarem powrotu do nich. Serdecznie polecam tę pozycję.

Czytana dość dawno, ale nadal pamiętam wrażenie, jakie na mnie zrobiła. Świetna. Na pewno do niej wrócę, by przypomnieć sobie to, o czym wszyscy doskonale w głębi duszy wiemy, lecz czasem zwyczajnie musimy sobie o tym przypomnieć.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki.

Chyba w żadnej z książek, które czytałem, nie pozaznaczałem tylu fragmentów. Co prawda na ten moment pierwsza połowa książki wydaje mi się ciekawsza niż bardziej uduchowiona końcówka (mimo, że sam uważam się za osobę dość uduchowioną),ale w najbliższym czasie wrócę do tej książki i zaznaczonych fragmentów robiąc z niej notatki. Może wtedy bardziej mi się to złoży w całość. Na pewno ta książka jest swego rodzaju puzzlem na drodze do odkrycia pełnego obrazu rozwoju wewnętrznego. (PS. Użycie przykładu puzzla jest nieprzypadkowe. W książce używa go autor).

• Psychologia
  • Do kupienia
  • Rozwój osobisty

Morgan Scott Peck Drogą mniej uczęszczaną. Nowa psychologia miłości, tradycyjnych wartości i rozwoju duchowego Zobacz więcej