"Nie" z miłości

Okładka książki "Nie" z miłości Jesper Juul
Okładka książki "Nie" z miłości
Jesper Juul Wydawnictwo: Mind & Dream poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Mind & Dream
2011-01-01
2011-01-01

Zdecydowanie najsłabsza do tej pory. Niczego nie wyjaśnia, nie przekonuje, w dodatku jest dość... no, dziwaczna i dość niekonsekwentna względem innych książek Juula, który mówi by szanować dziecko i traktować je podmiotowo. Tutaj jednak proponowane rozwiązania ocierają się o lekki szantaż emocjonalny. W skrócie: według Autora zamiast podawać dziecku argumenty na nie, lepiej powiedzieć "nie chcę, byś to robił, nie pójdziemy do makdonalda, bo nie chcę"; a to przecież stawianie potrzeb rodzica nad potrzeby dziecka w przypadku rozbieżności w preferencjach. I nawet nie chodzi o granice, bo stawianie granic też bardzo rozmył. Jeszcze niezłe było, jak napisał, żeby czasem mówić "nie powiem ci dlaczego, ale nie pójdziemy tam, bo nie wiem czemu, ale nie chcę", by uczyć dzieci, że istnieje coś takiego jak nieracjonalność. W innych książkach zaleca traktowanie podmiotowe dziecka, a tu robienie z niego kretyna. O ile inne na razie były bardzo w porządku, tak z tą książką jest coś bardzo nie tak. Choć rozumiem, że bardziej tu chodzi o stawianie granic sobie, by nie dać sobie wejść na głowę, a reszta może być kwestią tłumaczenia. Ale jednak mówienie "nie bo nie" nie wydaje mi się być dobra strategią (bo nie! ;)

Nie z miłości” to poradnik o odmawianiu dzieciom w sposób stanowczy, ale szczery. Odmiawianiu wtedy, kiedy czujemy, że CHCEMY odmówić, a nie wtedy, kiedy wydaje nam się, że MUSIMY to zrobić.

Kiedy mówimy naszemu dziecku „NIE”, z którym się wewnętrznie zgadzamy, pomagamy mu rozwijać silne poczucie własnej wartości i uczymy mówić „NIE” w sytuacjach, które budzą w dziecku protest.

Książka jest krótka, ale wartość, jaką w sobie niesie – ogromna! Napisana została w 2011 roku, jednak treść jest aktualna i cenna po dziś dzień i jestem pewna, że jeszcze długo taka pozostanie.

Jesper Juul zmarł w 2019 roku, ale książki, które napisał sprawiają, że autor jeszcze długo będzie żywy w pamięci wielu rodziców i psychologów. Jego wkład w psychologię dziecka jest naprawdę godny podziwu.

Książka złoto. Skondensowana wiedza i precyzyjne porady. Prawdziwa sztuka wychować dzieci w ten sposób. Na pewno będę korzystał z tych wskazówek i powracał do książki.
Książka prezentuje model wychowania oparty na pogłębionej relacji rodzica z dzieckiem, wzajemnym zrozumieniu potrzeb obu stron. Całkowicie odrzuca rodzica dyktatora, który podporządkowuje sobie dziecko by było mu posłuszne.

Mała książeczka o asertywności. W przyszlości napewno do niej zajrzę raz jeszcze. A na dziś piękny cytat - sedno tej książki:

"NIE to odpowiedź, w której jest najwięcej miłości."

Warto zajrzeć do tej pozycji, aby dobrze zrozumieć ten cytat.

"NIE to odpowiedź, w której jest najwięcej miłości."

Warto zajrzeć do tej pozycji, aby dobrze zrozumieć ten cytat.

Bardzo krótka książka, taka na jeden wieczór.
Spodobało mi się przesłanie - dla prawidłowego rozwoju dzieci jako istot społecznych jest bardzo ważne, aby rodzice byli autentyczni i jasno komunikowali swoje potrzeby i granice.
Wyciągnęłam z książki kilka trafnych myśli, jedną z nich jest "oczywista" prawda, że sztuką jest odróżniać to, co dzieci by chciały od tego, co potrzebują. To czego potrzebują musimy dostarczać. Niespełnienie zachcianki dziecka, powiedzenie stanowczego (ale przyjaznego) NIE, nie robi z człowieka złego rodzica. Ważne tylko, żeby podejmować decyzje w zgodzie ze swoimi przekonaniami, a dzieci koniec końców na tym skorzystają.

Bardzo krótka książka, taka na jeden wieczór.

Takie sobie… Nie wiem czy coś z niej wyciągnąłem…

Takie sobie… Nie wiem czy coś z niej wyciągnąłem…

Nie z miłości to książka którą jako rodzic czytam raz do roku. Ma zaledwie 100 stron i wszystkie treści w niej zawarte to samo mięsko, dla rodziców którzy czasem sie gubią w byciu mamą lub tatą i zapominają dlaczego warto mówić nie.

W końcu znalazłam książkę gdzie są podane przykłady odpowiedzi dla starszych dzieci.

Jesper Juul to jeden z moich ulubionych pedogogów, po którego książki sięgam bardzo często. Prezentuje europejskie podejście do wychowywania dzieci i relacji międzyludzkich opartych przede wszystkim na szacunki. Sporo mądrej treści, przemyśleń, wzroców. Mogło być więcej przykładów, czyli jak praktycznie wykorzystać tę wiedzę . Mimo to bardzo mądra pozyja o asertywności zebrana w pigułce.

Jak na taką krótką pozycje zawiera całkiem sporo mądrości. Pozaznaczałem sporo cytatów i przy okazji też sporo sobie uświadomiłem. Warto przeczytać.

• Poradniki
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki "Nie" z miłości