Pięć osób, które spotykamy w niebie

Okładka książki Pięć osób, które spotykamy w niebie Mitch Albom
Okładka książki Pięć osób, które spotykamy w niebie
Mitch Albom Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
The Five People You Meet in Heaven
Zysk i S-ka
2019-06-03
2004-01-01
2005-01-01
Joanna Puchalska
literatura amerykańska zgoda przebaczenie miłość

Wizja nieba, a nawet ziemi

Przepiękna książka, jedna z moich ulubionych. Nadaje znaczenia różnym aspektom życia ale też wszystkim ludziom i każdemu z osobna. Co najmniej 5 wartościowych lekcji można z niej wyciągnąć i oczywiście zastanowić się jak wygląda niebo w naszej wyobraźni oraz w czyim niebie się znajdziemy. Autor wykazał się dużą kreatywnością w przekazie - jak dla mnie to baśń dla dorosłych

Książka prowadzi czytelnika przez retrospekcje z życia bohatera, ukazując różne momenty, decyzje i ludzi, którzy wpłynęli na jego losy. Przejmujące opowieści o prostych, codziennych wydarzeniach nabierają głębszego znaczenia, gdy Eddie odkrywa, jak ważne było każde z tych spotkań. Subtelna, łatwa w czytaniu niosąca głębszy przekaz.

Całkiem udany powrót do książki, która wiele lat temu zachwyciła mnie. Może odrobinę pretensjonalna, ale to powieść, która powstała wiele lat temu, gdy nurt „ rozwoju osobistego „ w literaturze dopiero raczkował i tak też powinna być odbierana.

Wyciskacz łez pierwszego sortu.

Eddie prowadzi pozbawione sensu, puste życie. Przynajmniej on tak o sobie myśli. Pracuje jako konserwator maszyn w wesołym miasteczku położonym na brzegu morza. Nie tak wyobrażał sobie swoje życie. W myślach mierzy się ze średnio udanym dzieciństwem, przemocowym ojcem, wspomnieniami z wojny i nie do końca satysfakcjonującym życiem rodzinnym.

Nagle ginie w wypadku. Przenosi się do onirycznej przestrzeni, w której kolejno napotyka pięć różnych osób. Podróż i spotkania mają na celu uzmysłowienie mu sensu jego życia i zrozumienie przeżytych doświadczeń.

Książka ma wydźwięk filozoficzny. Rozważania nie są najwyższych lotów, ale mają przyjemny przekaz, że wszystkie istoty są ze sobą związane, nikt nie żyje sam dla siebie, a wszystkie wydarzenia mają sens i cel, nawet jeśli na pozór nie da się ich dostrzec.

Język powieści jest łatwy i prosty w odbiorze. Nic nie potrzebuje być dorozumiane, czy zinterpretowane, bo przekaz jest czytelnikowi wprost wyłożony. Przy ostatnich osobach naprawdę miałam łzy w oczach. Nie dało się nie wzruszyć.

Podsumowując, przeczytać można, ale nie trzeba. Tak jak po przeczytaniu innych książek autora, uważam, że jego twórczość nie najlepiej się zestarzała.

Wyciskacz łez pierwszego sortu.

Dydaktyczny gniot. Banał na banale. Czytadło, żadna literatura.

Dydaktyczny gniot. Banał na banale. Czytadło, żadna literatura.

Książka w stylu tych, które poprawiają nastrój :) Czyta się szybko i przyjemnie - polecam

Bardzo udana. Autor zachowuje konwencję bez odpływania na pretensjonalne pseudofilozoficzne wody.

Przyjemna lektura, optymistyczna, ciepła. Na jeden seans z książką, gdy za oknem deszcz.

Nie jest to książka jakiej się spodziewałam, tzn. że poruszy coś we mnie, że się w niej "zakocham" a skłaniam się raczej do tego, że wkrótce nie będę o niej pamiętała.
Główny wątek: życie, śmierć i to co po niej. Jest to przedstawione ciekawie, fajnie, bez wątku religijnego.
Klimat: ok. można się wczuć w sytuację.
Postacie: można z nimi sympatyzować.
Historia ciekawa, polecam wrażliwym.

Klimat: ok. można się wczuć w sytuację.
Postacie: można z nimi sympatyzować.
Historia ciekawa,...

Ładna książka, przyjemnie i szybko się czyta. Wzruszy z pewnością bardzo dużo osób. Mnie jakoś nie ruszyła.
Może gdybym trafił na nią w innym momencie to pewnie tak.

Takich książek są setki jak nie tysiące. Poza opisem z tyłu nie dostajemy nic więcej.

Może gdybym trafił na nią w innym momencie to pewnie tak.

• 100 książek BBC
  • 100 tytułów BBC