Ukryty pokój

Okładka książki Ukryty pokój
Jørn Lier Horst Wydawnictwo: Smak Słowa Cykl: William Wisting (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Milena Skoczko
literatura norweska Milena Skoczko

Okładka książki Operacja Czerwona Kokardka Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 7,8
Operacja Czerw... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja Zielona Rękawiczka Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 8,3
Operacja Zielo... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja Niezłe Ziółko Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 8,0
Operacja Niezł... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Operacja Ostatni Dinozaur Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Ocena 8,3
Operacja Ostat... Jørn Lier Horst, Ha...

Bardzo ciekawe śledztwo. Trochę szkoda, że jak w większości trzeba ratować Line, ale tym razem to nie wina jej wścibstwa.
Bardzo żałuję, że ta seria się kończy :(

Bardzo żałuję, że ta seria się kończy :(

Z pewną dozą rezerwy sięgnęłam po ten tom ("o polityce, nie tylko nie to!"), ale jednak nie o polityce, a jak zwykle o pozornie niezwiązanych sprawach, które zgrabnie zbiegają się w całość. Odejmuje gwiazdkę za niewiarygodność głównego wątku, dodaję za wysoki poziom, bez wciskania golizny, wulgaryzmów i innych popularnych chwytów podobno zwiększających "czytalność" kryminałów.

Umiera polityk, a w jego domku letniskowym współpracownicy znajdują bardzo dużą kwotę pieniędzy w różnych walutach. William Wisting zostaje oddelegowany przez prokuratora generalnego do wyjaśnienia sprawy. Sam dobiera sobie zespół, a do współpracy zaangażuje również swoją córkę, dziennikarkę. Pozwoli wyłania się obraz sprawy. Wydaje się ona łączyć z zaginięciem młodego mężczyzny i napadem rabunkowym na lotnisku w 2003 roku. Zespół łączy te sprawy, zbiera stare akta, przesłuchuje świadków . Sprawa zaginięcia trafia do sekcji cold cases w Kripos a do zespołu dołącza Adrian Stiller, zajmujący się tym zaginięciem w sekcji. Powoli wszystkie wątki trafiają na swoje miejsce.

Według mnie "Ukryty pokój" to obok "Jaskiniowca" najlepszy tom serii. Wielopłaszczyznowa fabuła, która pięknie się zazębia i nie nudzi nawet przez minutę.

Na półkach: , , , ,

Chyba po raz pierwszy komisarz Wisting nie musi zajmować się morderstwem.
Po śmierci na zawał znanego polityka w jego domku letniskowym, w zamkniętym pokoju znaleziono bardzo dużo pieniędzy w różnych walutach. Skąd się tam wzięły i skąd pochodzą, tego musi dowiedzieć się Wisting w sposób dyskretny, bez udziału mediów czy dziennikarzy.
Jest za to odpowiedzialny tylko przed prokuratorem krajowym i nikim więcej i to jemu musi meldować o postępach w śledztwie.
Powołuje więc tylko kilku osobowy zespół swoich najbardziej zaufanych ludzi, do którego dołączą jego córka i Stiller z Kripos.
Po pewnym czasie dochodzą do wniosku, że pieniądze mogą pochodzić z napadu na samolot przewożący pieniądze w 2003 roku. Tylko dlaczego leżały tak długo ukryte i niewykorzystane nawet wówczas, gdy żona polityka bardzo ich potrzebowała na leczenie raka. Czy syn polityka brał udział w napadzie i jak to powiązać ze zniknięciem młodego chłopaka który łowił ryby,a który mógł być świadkiem przeładunku łupu.
Autor jak zwykle prowadzi nas w sposób niespieszny, przez całą gamę zamieszanych w to ludzi związanych ze światem przestępczym jak i polityków. A robi to naprawdę dobrze, bo powieść wciąga i czyta się ją z zainteresowaniem
Oczywiście autor nie byłby sobą, gdyby nie zaskoczył nas zakończeniem i motywami postępowania polityka.
Do czytania powieści z komisarzem Wistingiem chyba nie trzeba namawiać, bo każda jego powieść to "majstersztyk" i powieść z najwyższej kryminalnej półki.

Chyba po raz pierwszy komisarz Wisting nie musi zajmować się morderstwem.
Jest za to odpowiedzialny tylko przed...

W roku 2019 Jorn Lier Horst był niewątpliwie moim wielkim odkryciem czytelniczym. Pamięć jest zawodna, ale na swojej półce bibliotecznej na LC mam przeczytanych osiem jego pozycji. Wszystkie z 2019 roku. Wszystkie z serii o Williamie Wistingu. I wszystkie zrecenzowane wysoko, bo dawały mi ogromną satysfakcję z wnikania w rzetelne, rasowe śledztwa, bez epatowania brutalnością, golizną i wulgaryzmami.

Postanowiłam, po wielu innych, nowo poznanych autorach kryminału, wrócić do Horsta. Trafiłam w bibliotece na najnowszy, trzynasty już tom serii, wydany w Polsce w 2019 roku. Horst nie zniża poziomu, a może jest nawet lepszy. Gra idzie tym razem o miliony euro odnalezione w domu niedawno zmarłego ministra spraw zagranicznych, czołowego polityka norweskiej socjaldemokracji. Czy pieniądze pochodziły ze słynnego napadu z 2003 roku, o którym rozpisywała się cała Norwegia? Czy uczestniczył w nim syn polityka, nie stroniący od rozrywkowego życia i kojarzony z miejscowym gangiem motocyklowym? A może to sam polityk uwikłany był w te haniebne czyny?

Wisting, chociaż w słusznym wieku i już dziadek dwuletniej dziewczynki, na polecenie prokuratora generalnego montuje zespół złożony z najlepszych speców kryminalistyki, śledczego z Kripos oraz angażuje swoją córkę, doświadczoną dziennikarkę śledczą. A wyniki śledztwa są zaskakujące, choć nie chcę ich zdradzać. Wspomnę jedynie, że powiedzenie "okazja czyni złodzieja", ma u Horsta mocne rozwinięcie, chociaż tak naprawdę powinno brzmieć: okazja czyni mordercę.

Intryga kryminalna wykreowana przez Horsta w tej powieści jest jeszcze bardziej ekscytująca, bo wnika w struktury najwyższych władz norweskich, odsłania kulisy sprawowania władzy, ale pokazuje także codzienne oblicza ludzi z pierwszych stron gazet. A w prasie i telewizji prawda często rozmija się z rzeczywistością. Śledztwo jest metodyczne, skrupulatne i rzetelne, jak zawsze. A przyjemność czytania niezmienna. Wielkie brawa!
Polecam gorąco.

Kolejna powieść Horsta za mną. Bardzo lubię połączenie spraw komisarza Wistinga i śledztw dziennikarskich Line. Tutaj pojawił się również wątek cold case, który również bardzo lubię. Świetnie bawiłam się podczas lektury. Horst w ciekawy sposób prowadzi nas w poszukiwaniu rozwiązania. Pomału rozwiązując węzeł tajemnic.

Prawdziwy kryminał. Po nitce do kłębka. dobrze skonstruowana historia. Sama książka bardzo dobrze wydana. dobrze się ja czyta. Polecam

U Horsta śledztwo toczy się .w czasie rzeczywistym', a czytelnik ma szansę analizować nowe fakty w sprawie w tempie policji. Narracja jest bardzo realistyczna - rozwikłanie sprawy kryminalnej to zazwyczaj żmudna i powolna praca i tak też płynie opowieść - po nitce do kłębka. "Ukryty pokój' może nie porywa, ale sprawa jest ciekawa a na końcu wszystkie wątki układają się w jedną całość. Z chęcią sięgnę po kolejne tomy kryminałów z Wistingiem w roli głównej.

Koleja sprawa detektywa, wartka akcja , ciekawie prowadzone śledztwo tylko znów mamy nudzący schemat z córką, która na ostatnich stronach książki jak to wcześniej bywało wpada w tarapaty.

Jørn Lier Horst Ukryty pokój Zobacz więcej