Głos przeszłości

2019-06-05
2019-06-05
literatura polska

1931

Świetny kryminał z elementami historycznymi. Pan Zborowski doskonale potrafi budować akcję, nawet jeśli dzieje się w dwóch czasach.

Nikt piękniej nie łączy przeszłości z teraźniejszością. Powieści tego autora porywają jak rwąca woda – do utraty tchu i całkowitego zanurzenia w opowiadanej historii…

Piotr Hamer to recydywista na zwolnieniu warunkowym. Pracuje w hospicjum, stara się ułożyć sobie od nowa życie i chociaż ledwo wiąże koniec z końcem, można powiedzieć, że jest zadowolony. Mebluje maleńką kawalerkę, kupuje używaną komodę, a za jej plecami znajduje stary, pokryty kurzem i platyną pierścionek. W umyśle zdeterminowanego, impulsywnego mężczyzny pojawia się szalona potrzeba, aby odnaleźć właścicielkę tego drobiazgu… Pomaga mu w tym jedna z jego podopiecznych, Lusia, dla której jest to sposób na oderwanie myśli od choroby. Przy okazji poszukiwań, dowiadują się wiele na temat reprywatyzacji i bezdusznego czyszczenia kamienic.
Dzięki temu postanowieniu poznajemy również oblicze innej Warszawy – tej z 1942 roku i getto, w którym żyje Cyla Bartycka. Dziewczyna o wielkich, czarnych oczach jest tak zjawiskowa, że zakochuje się w niej Jerzyk – podchorąży Armii Krajowej. Chłopak ma do wykonania ważną misję, ale nie może przestać myśleć o Cyli. Czasy nie były normalne, więc trudno oczekiwać spokojnego rozwoju wydarzeń i szczęśliwego zakończenia… Bardzo dużo dowiadujemy się o getcie, o okrutnych realiach, w których ludzkie życie nie miało wartości, za to strach, niepewność, żerowanie na krzywdzie były na porządku dziennym. I chociaż wydawałoby się, że nic nie może być gorsze od egzystencji w cieniu zagłady, to pojawia się Golem – przerażający psychopata mordujący w getcie kobiety, żywiący się ich upokorzeniem i strachem. Sposób jego działania jest tak specyficzny, że gdy współcześnie zostaje bestialsko zamordowana, okaleczona kobieta, skojarzenie z nim wydaje się oczywiste. Ale jak to możliwe, że żyje tak długo?

Powieść wciąga jak najlepszy sensacyjny film, jednocześnie przypomina wojenne opowieści babci. Zachwyca historyczną prawdą, autentycznymi szczegółami, wartkością akcji i nakreśleniem takich bohaterów, o których trudno zapomnieć.

"Głos przeszłości" to świetna powieść z wątkami historycznym, sensacyjnym i kryminalnym . Część akcji dzieje się w Getcie Warszawskim w 1942 roku kiedy to poszukiwano mordercy młodych kobiet nazwanego Golemem i to jest podwaliną tego wszystkiego co spotyka bohaterów książki w Warszawie w 2017 roku . Główni bohaterowie to były przestępca Piotr Hamer który postanawia zerwać ze swoim dawnym życiem i Lusia podopieczna hospicjum w którym Piotr się zatrudnił. Pojawia się tutaj również mocny wątek o reprywatyzacji kamienic i ich czyścicielach. Wielbiciele mocnych wrażeń znajdą tu okrutne morderstwa i nie tylko . Lubię autora za jego "Skazę" i "Kręgi" więc sięgnęłam po jego najnowszą powieść i nie żałuję 😀kawał dobrej lektury.Polecam

Dobrze napisana, wręcz świetna, tylko jak dla mnie, zbyt brutalna. Musiałam odkładać, żeby zaczerpnąć oddechu.

Ciekawa książka, której akcja podzielona jest na czasy II wojny światowej i współczesność. Ocena byłaby znacznie wyższa, gdyby nie bezsensowne zakończenie ......

Przeszłość i współczesność. Dwa wątki luźno połączone. Oba ciekawe i poruszające emocjonalnie. W obu mamy brutalne zbrodnie i zagmatwane śledztwo. We wspólczesnym nieco rozczarowało mnie mało przekonujące rozwiązanie kryminalnej zagadki. Mimo to powieść jest naprawdę interesująca. Zawiera wiele odniesień do zdarzeń autentycznych. Mocny łyk historii wojennej, okupacyjnej i tej najnowszej sprzed kilku, kulkunastu lat. Polecam.

Historia i współczesność . Wojna i miłość . I okrutne morderstwa młodych Żydówek . A także współczesne problemy , świat przestępczy i czyściciele kamienic . I kolejne morderstwa , dokonywane w ten sam sposób . A miejsce akcji i kiedyś i dziś to Warszawa.
Bardzo wciągająca , pełna akcji historia, od której trudno się oderwać

Bardzo wciągająca , pełna akcji historia, od której trudno się oderwać

Bardzo przyjemna w odbiorze książka . Polecam .

Bardzo przyjemna w odbiorze książka . Polecam .

Fabuła dość topornie skonstruowana. Książka raczej ciśnienia (tego pozytywnego) nie podniesie. Ot czytadełko.
Dla mnie jednak, osobiście, wspaniała podróż, choć zdecydowanie za krótka, po miejscach mojego dzieciństwa i młodości. Szczęściem ogromnym ominęła mnie zawierucha wojenna. Jednak historia warszawskiego Muranowa to zawsze interesujący mnie temat, który w tej książce odnalazłem.

Świetnie napisana opowieść o Warszawie w dwóch wątkach czasowych - w 1942 i 2017 roku. Mocne opisy zbrodni, krótkie, ale treściwe rozdziały, świetni bohaterowie. Najbardziej ujęła mnie walka Piotra o lepszego siebie i Lusi o lepsze dni, które zostały. Zakończenie trochę mnie rozczarowało (rejs?!) ale nie można mieć wszystkiego. Polecam!

• Posiadam Historyczne, Kryminały Podróżnicze przygodowe Litera audiobookitura Faktu Eboki Mitologie Wydania papierowe pobrane z internetu

Dodaj cytat z książki Głos przeszłości