Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat

Okładka książki Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat Melinda Gates
Okładka książki Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat
Melinda Gates Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2019-07-17
2019-07-17
2019-04-23
Janusz Ochab

Początkowo obawiałam się, że książka nic nie wniesie i będzie to smutna opowieść bogatej kobiety o tym jak inni mają gorzej. W dalszym ciągu uważam, że było tam za dużo wycieczek osobistych, chociaż to wina "pamiętnikowej" konwencji w jakiej napisana jest ta książka.

Ostatecznie uważam, że warto było ją przeczytać, żeby poznać działania w skali lokalnej, które podejmują kobiety z najuboższych części świata aby zmieniać świat i dążyć do równości płci, z pomocą programów finansowanych przez fundację Gatesów.

Książka porusza wiele ważnych kwestii, ale dość sporo w niej prywatnych doświadczeń autorki. I choć nie sposób się nie zgodzić, że w wielu poruszonych wątkach odgrywa ona ważną rolę, to dla mnie było jej zdecydowanie za dużo i za długo. Brakowało mi też odnośników do badań, na które powołała się autorka - nie wiadomo nawet, kto i kiedy je wykonał, o porządnym przypisie nie wspomniawszy. Mimo wszystko książka warta przeczytania i inspirująca.

Nie jest ważne, czy wierzymy w teorie spiskowe dotyczące rodziny Gates'ów. To trzeba przeczytać. Ta pozycja wzbogaciła mnie o zrozumienie pewnych problemów dotyczących kobiet z krajów trzeciego świata, zwróciła oczy na to, jak ważna jest edukacja, rozwój i jak uprzywilejowana jestem z samego tytułu urodzenia się w Europie. Choć uważam się za osobę bardzo świadomą to i tak wyniosłam z tej lektury tak wiele. To mój moment zwrotny.

Książka porusza ważne sprawy, ważne tematy i jest głosem wielu kobiet jak i głosem M. Gates, która pokazuje jak różne może być życie kobiet w różnych rejonach świata.

To ważna, potrzebna i inspirująca książka, nawołująca do działania na rzecz równości i praw kobiet. Melinda Gates dzieli się historią swoich doświadczeń, które doprowadziły ją do poznania i zrozumienia głównych przyczyn ubóstwa na świecie. Należą do nich nierówności społeczne i bariery ograniczające życie i działalność kobiet. Jako filantropka, Melinda Gates sięga do najuboższych i najbardziej ciemiężonych społeczności kobiecych na świecie, by tam nieść pomoc w zmianie warunków życia. Dostrzega wiodącą rolę męskiej, opartej na hierarchii kultury społecznej, która doprowadza do podziałów, ubóstwa i spychania ludzi na margines. Robi to w sposób rzeczowy, a jednocześnie subtelny, nawołując do wspierania potrzebnych zmian.

Co dwie głowy, to nie jedna. Mężczyźni są z Marsa Kobiety z Wenus. Co te dwie maksymy mają wspólnego z książką?
To, że przy podejmowaniu decyzji mających wpływ na gospodarstwo domowe, społeczność, kraj świat, pomijanie zdania kobiet, uwag krytycznych, propozycji innych rozwiązań, powoduje że nawet teoretycznie dobre reformy mogą lec w gruzach właśnie z powodu ślepoty na racje połowy ludzkości. Kobiety są często bliżej najbardziej podstawowych spraw, rolnictwa, wyżywienia, wychowania i edukacji dzieci itp. i narzucanie rozwiązań przez osoby nie mające pojęcia o problemach u podstaw, mogą powodować tragedie, a wystarczy partnerskie rozwiązywanie problemów, dopuszczenie kobiet do procesu decyzyjnego. Tu przykłady pozytywne jak kobiety wzięły sprawy w swoje ręce.

Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat Melindy Gates to kolejna książka, która otwiera oczy na otaczający nas świat. W mojej opinii to idealne uzupełnienie Factfulness.
W życiu każdej/go z nas następuje tytułowy moment zwrotny. Jednym przychodzi ot, tak, a pozostali muszą walczyć z wieloma przeciwnościami, aby ich życie stało się lepsze. Książka skupia się na kobietach. Pokazuje jak walczą o lepsze jutro dla siebie, swoich dzieci.
 Po tej pozycji kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, iż edukacja to ważny i istotny element naszego życia, bo bez tego łatwiej ludźmi manipulować.

Bardzo trafna, dobrze ubrana w słowa książka. Pokazuje obraz prawdziwej Melindy Gates, nieco schowanej za swoim (byłym) mężem. Jest to kobieta silna ale zarazem skromna zwracająca uwagę na trudne do rozwiązania problemy tego świata. Naprawdę polecam przeczytać każdemu, a szczególnie tym którzy mają wyrobiony negatywny obraz feministek.

W moim odczuciu książka poruszająca ważne tematy, którą warto przeczytać.
Czasem wydaje się nam, że znamy fakty i sytuację, warto jednak ponownie coś sobie przemyśleć, uświadomić, może spojrzeć z innej perspektywy, docenić.
Dla mnie szokiem było uświadomienie sobie jak krótko jako kobiety mamy prawa (Polki, Europejki). Wcześniej wydawały mi się czymś oczywistym. I, że w społeczeństwie opartym mocno na tradycjach i religii są one dość kruche, bo mentalność wcale nie zmienia się tak szybko.
Największy minus za język, którym napisana jest książka (albo przekład).

W moim odczuciu książka poruszająca ważne tematy, którą warto przeczytać.

Nie oceniłam żadnej książki na 10, jednak ta książka jest ważną pozycją w dzisiejszym świecie. Zarówno dla kobiet, mężczyzn oraz nas wszystkich, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie. Powinna być lekturą obowiązkową w liceum. Uczy jak włączać różne jednostki w społeczność, a nie je wykluczać. Uczy, że tylko razem możemy dokonać zmiany w społeczeństwie. Bardzo motywująca. UWAGA: czytałam w oryginale, dlatego nie wiem jak wygląda w przekładzie.

• Feminizm
  • Przeczytane 2021

Melinda Gates Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat Zobacz więcej