Szekspir, róże i Święty Graal, czyli gdzie jest skarb esesmana?

Okładka książki Szekspir, róże i Święty Graal, czyli gdzie jest skarb esesmana? Robert M. Rynkowski
Okładka książki Szekspir, róże i Święty Graal, czyli gdzie jest skarb esesmana?
Robert M. Rynkowski Wydawnictwo: Petrus literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Petrus
2019-06-12
2019-06-12
9788377204061
książka przygodowa wakacje skarb Szekspir Święty Graal

„Szekspir, róże i Święty Graal, czyli gdzie jest skarb esesmana?” to moim zdaniem najlepsza część, obecnie już 3-tomowego cyklu przygód młodych bohaterów. Młodzi poszukiwacze nieco już podrośli, mierzą się z dość ponurą historią sięgającą czasów ostatniej wojny, a nawet czasów bardzo odległych. Dodatkowo zwiedzają Bieszczady, zahaczają o Warszawę i oczywiście bliską Autorowi Suwalszczyznę. Książka wciąga, z przyjemnością śledzi się przygody bohaterów, którzy muszą zmierzyć się także ze swoimi słabościami, z dorastaniem, pierwszymi uczuciami. Trochę może szkoda niedopowiedzianego do końca zakończenia, ale cóż, nawet samochodziki kończą się nie zawsze w 100% tak jakbyśmy tego chcieli.

Książka została zgłoszona do konkursu na najlepszą Samochodzikową Książkę 2019 roku.:
Trochę szkoda, że w tym roku poziom wielu zgłoszonych książek jest wyjątkowo wysoki i niestety nie wszystkie dobre powieści będą mogły znaleźć się w nominowanej piątce. Kapituła będzie miała trudny wybór!

TAJEMNICE POWSTAŃCZEJ WARSZAWY

Co prawda wakacje powoli dobiegają końca (przynajmniej w chwili, gdy piszę te słowa) i za zakrętem widać już szkolne korytarze, czekające tylko by wessać w siebie uczniów i nie wypuszczać (z drobnymi wyjątkami) aż do kolejnego lata, ale jeśli się postaracie, zdążycie przez ten czas przeczytać jakąś dobrą, wakacyjną lekturę. Zresztą w roku szkolnym, dla przypomnienia sobie minionych dni i przedłużenia ich choćby mentalnie, też nie zaszkodzi sięgnąć po podobną książkę. Czy „Szekspir, róże i Święty Graal czyli gdzie jest skarb esesmana” nadaje się w sam raz do tego celu? Tak, bo to sympatyczna, lekka i przyjemna pozycja. Niezbyt przy tym obszerna, a zatem i nie wymagająca zbyt dużych nakładów czasu. I chociaż całość wydaje się być – mimo tytułu i tematyki – bardziej dziewczyńską lekturą, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka, to i nastoletni chłopcy znajdą tu wiele dla siebie.

O co w tym wszystkim chodzi? Oczywiście, jak się można łatwo domyślić, o przygody. Grupa przyjaciół z Karoliną, zwaną przez wszystkich Karioką, na czele wpakowała się już w niejedne szalone tarapaty, z których wyszła obronną ręką i przeżyła coś niezwykłego. Po ostatnich wydarzeniach Karolina bała się, że nie uda się jej przekonać rodziców do wyjazdu w Bieszczady i poszukiwania kolejnych skarbów i tajemnic przeszłości. Okazało się jednak, że łatwiej nakłonić matkę i ojca do wyrażenia zgody na spędzenie tak wakacji, niż przekonanie kolegów. A to dopiero początek… Z każdą chwilą wszystko zaczyna się sypać coraz bardziej. Przywództwo nad gangiem, które Karioka obrała w zeszłe wakacje wisi na włosku, relacje w grupie zaczynają się psuć, a sam wyjazd może skończyć się katastrofą. Także zdrowotną. Ale oto nagle pojawia się światełko w tunelu. Zasłyszana opowieść kombatanta o czasach powstania warszawskiego staje się początkiem niezwykłej przygody, gdy na jaw wychodzi, że esesman Wilhelm Merec mógł ukryć coś w gruzach stolicy. Tylko co to takiego mogło być? Co mają z tym wspólnego Szekspir i Święty Graal? I jak Karioka i jej towarzysze poradzą sobie z interesującą się całą sprawą tajemniczą konkurencja?

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/28507-szekspir-roze-i-swiety-graal-czyli-gdzie-jest-skarb-esesmana.html

TAJEMNICE POWSTAŃCZEJ WARSZAWY

Szekspir, róże i święty Graal...

Pan Robert M. Rynkowski w swoim młodzieżowym cyklu książek z Karoliną i Anetą w rolach głównych przyzwyczaił nas do tego, że wakacje to nie - leżenie przed telewizorem albo wgapianie się godzinami w mały ekran telefonu komórkowego, ale to czas spędzony najaktywniej jak tylko można. Nie inaczej jest w trzeciej części, której już sam tytuł (tak jak i wcześniejsze) sugeruje, że znów będzie się działo i stanowi intrygującą tego zapowiedź.

Ci, przyzwyczajeni do przygód obu dziewczynek, w „Szekspirze, różach i świętym Graalu…” mogą być nieco rozczarowani, ponieważ autor tym razem prawie całość historii poświęcił jednej z nich – Karolinie. Znów mamy wakacje, znów ciepłe lato, znowu głowę pełną pomysłów i głód odkrywania nowych tajemnic, rozwiązywania trudnych zagadek. Pan Robert na początku zabiera nas w malownicze krainy Bieszczad. To tu dziewczynka zwana przez swoich przyjaciół Karioką postanawia wbrew członkom swojego gangu, sama przeć naprzód po górskich ścieżkach, zostawiając tamtych w tyle. Nawiązuje dzięki temu nowe znajomości, a jedna z osób, którą poznaje, będzie jej towarzyszyć już do samego końca książki.

Emilka wraz z Karoliną przy okazji zwiedzania starej cerkwi w Smolniku, trafia na starego jegomościa Wincentego. Jego historia staje się punktem wyjścia do zagadek, którym bez reszty poświęcą się dzieciaki, a stary notes z zapiskami z okresu wojennego, przeplatanymi poezją znanego angielskiego dramaturga teoretycznie ma im rozwiązanie tychże zagadek ułatwić. Karolina jako przywódczyni nowego gangu wraz z bliźniakami – Emilką i Frankiem wyrusza w podróż po Polsce w poszukiwaniu owianej tajemnicą postaci Wilhelma Mereca.

„Szekspir, róże i święty Graal, czyli gdzie jest skarb esesmana?” to powieść bazująca na szkielecie poprzedniczek, jednak klimatycznie nieco się różniąca. Autor przybliżył nam scenerie, stanowiące tło pod główny wątek wystarczająco, żeby być tam razem z Karioką i kompanami, praktycznie nie wychodząc z domu. Z drugiej strony mnogość tylu pięknych miejsc, przez które jesteśmy wraz z postępem czytania prowadzeni aż prosi się aby zobaczyć je na własne oczy. Nie trzeba być detektywem aby stwierdzić, że inspiracje do napisania książki, Pan Robert czerpał z miejsc, w których aktualnie przebywał, bazując na informacjach, których z tychże miejsc wydobywał.

Kolejną sprawą, która rzuca się w oczy jako absolutny plus to znaczny progres w zachowaniu dzieciaków w stosunku do ich wieku. W poprzednich częściach byliśmy świadkami typowo dziecięcego podejścia do życia, któremu towarzyszył tożsamy humor. W trzeciej części cyklu Karolina wraz z innymi nieco dorosła, co jest wyraźnie zauważalne. Pojawiają się pierwsze rozterki miłosne, a końcówka książki może przypominać nawet lekki thriller. Myślę, że autor bardzo dobrze zrobił, kierując opowieść w nieco inną stronę, rozbijając gang, jednocześnie poświęcając prawie całość fabuły Karolinie, wprowadzając nowe twarze (na obecność których liczę w książkach kolejnych). Cykl z części na część zmierza w bardzo dobrą stronę. Oby tak dalej, Panie Robercie!

Szekspir, róże i święty Graal...

• NwB
  • Książki z którymi mieszkam
  • 2020 (183)
  • Polskie
  • Dla młodzieży

Dodaj cytat z książki Szekspir, róże i Święty Graal, czyli gdzie jest skarb esesmana?