Pierwszy śnieg

Okładka książki Pierwszy śnieg
Jo Nesbø Wydawnictwo: Audioteka, Wydawnictwo Dolnośląskie, Publicat S.A. Cykl: Harry Hole (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Harry Hole (tom 7)
Snømannen
Audioteka, Wydawnictwo Dolnośląskie, Publicat S.A.
2015-01-01
2015-01-01
Iwona Zimnicka

Ciekawie zapowiadającą się historia.

Ciekawie zapowiadającą się historia.

Zaczęłam przygodę z Harry'm Hole od tomu 7 jak się okazało. Wolałabym od 1 ale tak jakoś wyszło i chyba sobie zespoilerowałam część obyczajową ale będę nadrabiać i kontynuować. Dobry kryminał oparty na znanych i oczekiwanych schematach. Gdzieś trochę domyślałam się zakończenia ale nie zepsuło mi to lektury.

Ta część wybitnei mi się spodobała. Jeśli ktoś jeszcze nie zna Harriego Hole to niech to zmieni. Będzie zadowolony.

Długo czekałam w bibliotece na tą część cyklu o Harrym Hole ale było warto. Wciągająca i nieszablonowa intryga, na każdej kolejnej czytanej stronie narastające napięcie. Harry Hole trzeźwy i mający nową partnerkę. Sprawa sprzed lat i aktualne morderstwa. Czy coś je łączy? Co łączy ofiary? Kolejni podejrzani, ich związki ze sobą. Ciągle jakieś nowe tropy i poszlaki. Czy Harry połączy wszystkie ślady, czy uda mu się połączyć wszystkie luźne nitki dowodów i rozwiązać sprawę, znaleźć zabójcę? Jaką cenę będzie musiał za to zapłacić? Czy będzie tego warta? Polecam wszystkim, którzy lubią kryminały i ciekawe zagadki kryminalne.

Harry Hole rozwiązuje kolejną sprawę seryjnego mordercy i robi to przy minimalnej tylko pomocy innych policjantów. Tym razem motywację sprawcy stanowi niewierność kobiet... Wiele zwrotów akcji, ale też i zbiegów okoliczności. Polecam!

Pierwszy śnieg" jest kryminałem wartym przeczytania. Jo Nesbo ma swój specyficzny styl. Jego powieści wciągają powoli, ale jak już połkniesz haczyk to po tobie, nie można odłożyć książki, a potem chce się przeczytać następną część.
Główny bohater - Harry Hole jest trochę odpychający ze swoim alkoholizmem i nihilistycznym podejściem do życia. Wydaje się być cały czas jakiś otumaniony. Nie interesuje go, że ktoś rozwala mu mieszkanie, usuwając grzyb. Nie zastanawia się kto zlecił te prace. Nie przeszkadza mu, że jego dom przypomina plac budowy i że giną z niego rzeczy. To nie wygląda jak dobry materiał  na detektywa. Mimo wszystko Harry Hole wzbudza sympatię i kibicuje się mu do ostatniej chwili. Gdy nie pije, potrafi dostrzec to co innym umyka.
Morderca też jest niebanalną postacią i złapanie go nie bedzie wcale proste. Co to za psychopata, co stawia na miejscu zbrodni śnieżnego bałwana?

Mroczny, ale dobry pomysł i wykonanie, Nesbo nie zawodzi.

Mroczny, ale dobry pomysł i wykonanie, Nesbo nie zawodzi.

Już Stephen King jednym ze swoich opowiadań o nawiedzonym maglu zmienił moje spojrzenie na to urządzenie, które grzecznie sobie stoi na strychu. Korzystam z niego, ale od tamtej pory mam do niego respekt. Jo Nesbo w „Pierwszym śniegu” sprawił, że zwykły bałwan nie będzie już taki zwyczajny. 🙈

Oczywiście traktuję to z przymrużeniem oka i jak kiedyś pozwoli na to pogoda to będę szła ulepić bałwana i nie będę wcale myśleć, że jego głowa może być ludzka albo... może będę. 😳

Jo Nesbo stworzył po raz kolejny świetny klimatyczny kryminał, który ma warstwy. Nikt jak Nesbo nie potrafi pod płaszczem niepokoju umieścić takiej ilości podprogowego uczucia, który wypływa z tej książki nie wprost, a pomiędzy. Nie mam tu tylko na myśli romantycznej miłości, ale całej gamy innych ciepłych, przyjacielskich i rodzinnych uczuć, gdzie to wszystko rozgrywa się w przerażającej scenerii grasującego od lat w Norwegii seryjnego mordercy.

Harry Hole już na swoim koncie ma złapanie jednego seryjnego, więc naturalną koleją rzeczy jest, że stał się w swoim kręgu specjalistą od takiego rodzaju morderców. Wielkim plusem tej książki jest jej wielowątkowść na przestrzeni lat, która daje ogólny ogląd na wydarzenia i wymaga od czytelnika połączenia faktów. Tylko, że to wcale nie jest takie proste, bo w trakcie czytania tak to wszystko autor ograł, że dopiero po poznaniu prawdy i ukazaniu tych poszlak, nie mogłam uwierzyć dlaczego nie pomyślałam o tym wcześniej.
Podejrzewałam niby wszystkich, ale i tak zawsze jednych mniej, a innych bardziej i tym mocniej jestem zaskoczona kto za tym wszystkim stał.

Koncówkę czyta się z zapartym tchem i odlicza się wspólnie z bohaterem te uciekające sekundy, gdy waży się jego los. Bardzo wam polecam wszystkie książki z cyklu o Harrym Hole.

Jakim cudem tak kiepski kryminał ma ocenę 7,8 ???
To jest największa zagadka, która mnie nurtowała w trakcie słuchania tej powieści.
Po Millenium Larssona oraz kryminałach Lackberg postanowiłem sięgnąć po Jo Nesbo i wybór padł na "Pierwszy Śnieg"
Niestety zasugerowałem się ocenami i wieloma zamieszczanymi tu opiniami że to niby najlepsza część serii o Harrym Hole.
Ale ja w to nie wierzę bo ta książka jest tak słaba że to wręcz niemożliwe aby pozostałe części były gorsze.
O ile do kryminałów Larssona czy Lackberg miałem zastrzeżenia do niektórych wątków czy motywów to tutaj u Nesbo jest po prostu totalna katastrofa. Ta powieść nie powinna uzyskać oceny większej niż 3/10.
Po wysłuchaniu audiobooka (swoją drogą fatalnie czytany) zdziwiłem się że tylko jedna osoba (Wunderfuchs
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4809302/pierwszy-snieg/opinia/42763647#opin...) napisała krytyczną recenzję która oddaje wszystkie mankamenty tej powieści.
Jak czytam resztę opinii z ocenami od 6 w górę to mam wrażenie, że istnieje jakaś inna lepsza wersja "Pierwszego śniegu" którą wszyscy czytali a to tylko mnie trafiła się do słuchania jakaś wybrakowana wersja powieści odrzucona na wstępnym etapie.

Wg mnie 'Pierwszy Śnieg" ma co najmniej 5 grubych wad:
1. Bardzo szybko można sie zorientować kto jest mordercą i wiele osób o tym pisało że w zasadzie osoba choć trochę obeznana w kryminałach w połowie książki już trafnie typuje podejrzanego. W efekcie od tego momentu książka staje się potwornie irytująca gdyż nasz przebiegły śledczy nie jest w stanie trafić na trop który jest wprost podany na tacy przed nim. I prawdopodobnie większość czytelników sobie zadaje wtedy pytanie czemu Harry Hole nie kojarzy tak oczywistej wskazówki no ale wtedy książka skończyła by się w połowie. Dla cztelnika typowanie jest tym łatwiejsze że w książce jest dość wąska grupa postaci opisana z której można typować
2. Tzw. fałszywe tropy w ksiażce są skonstruowane tak prymitywnie że to chyba tylko 5 letnie dziecko mogłoby się na nie nabrać. Sposób w jaki policja typuje kolejnych "Bałwanów" na podstawie znikomych poszlak jest tak żenujący że nie dało sie tego po prostu słuchać. Absolutnie nikt w powieści nie zadaje sobie podstawowych pytań o motywy, o wyjaśnienie poszczególnych zdarzeń, zbudowanie jakiejkolwiek wiarygodnej historyjki która cokolwiek by wyjaśniała. W książce jest ot po prostu stwierdzenie że osoba X to morderca bo np. ma odpowiedni numer buta albo mieszka w pobliżu i już ! Koniec analizy! I nie ważne że jest conajmniej setka pytań bez sensownych odpowiedzi tylko ogłaszamy prasie sukces i idziemy świętować. Masakra! I ja wiem że trudno w to uwierzyć ale dokładnie tak to wygląda w tej książce.
3. Kompletny brak pracy zespołu policyjnego. Tzn. tam niby jest jakiś zespół wokół głównego bohatera ale w zasadzie nie wiadomo co robi. Całe skomplikowane śledztwo prowadzi tylko i wyłącznie Harry Hole a reszta nie robi kompletnie nic (!) poza towarzyszeniem czasami w niektórych akcjach. A mówimy przecież o rozpracowywaniu seryjnego mordercy. Jakiś totalnie niewiarygodny absurd.
Jeżeli ktoś czytał np. serię o Cormoranie Strike'u to widząc tutaj nieudolną pracę zespołu śledczego może nazwać to tylko dziecinadą
4. Śledztwo nie opiera sie na systematycznej pracy zespołu policyjnego ale na przebłyskach intuicji głównego bohatera. Więc jak Harry Hule na coś błyskotliwie wpadnie to idziemy do przodu a jak nie wpadnie to się nic nie dzieje. Czasami wogóle niewiadomo dlaczego akurat coś mu się skojarzyło.
5. Pierwszy raz chyba czytałem o śledztwie w sprawie seryjnego mordercy który na przestrzeni lat ma na koncie co najmniej kilkanascie morderstw a przedmiotem badania są w zasadzie tylko 2 z nich a o reszcie zapominamy i nie analizujemy zbyt szczegółowo. Równie dobrze moglaby być to sprawa 2 ostatnich morderstw i tyle, nic by się nie zmieniło.

Oprócz tego jest dużo pomniejszych rzeczy których można się czepiać: grafomaństwo, wulgarne opisy zbliżeń bohaterów, obszerne opisy dotyczące zupełnie marginalnych postaci, kompletny brak jakichkolwiek scen czy dialogów choćby z odrobiną humoru - wszystko jest ciężkie, siermiężne, poważne; no i końcówka która jest już rodem z filmów o supermenie czy z uniwersum Marvela o superbohaterach

Podsumowując jest to potwornie irytujący kryminał, urągający zdrowemu rozsądkowi w tak wielu wymiarach, że na prawdę trzeba dużo samozaparcia aby dobrnąć do końca.
3 gwiazdki daję jedynie za klimat i niektóre wątki np. z Katrine Bratt do pewnego momentu.

Po przeczytaniu jednak najbardziej niepojęte jest to, że taki gniot wśród 12 tysięcy oceniających otrzymał ocenę średnią aż 7,8.
To jest dużo lepsza zagadka niż odkrywanie kim jest tajemniczy Bałwan!

Jakim cudem tak kiepski kryminał ma ocenę 7,8 ???
Ale ja w...

Dosyć opornie czytało mi się tą pozycję. Za dużo postaci, za dużo opisów, za dużo wątków, za dużo dziwnych nazw miejsc i nazwisk. Oczywiście po czasie zaczyna się to wszystko łączyć w jedną całość, jednak dosyć późno, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Samo rozwikłanie zagadki nawet ciekawe, ale bez większego wow. Mam jeszcze parę książek tego autora, może jeszcze zdążymy się polubić.