Gwiezdne wojny a filozofia polityki

Okładka książki Gwiezdne wojny a filozofia polityki Mateusz Machaj
Okładka książki Gwiezdne wojny a filozofia polityki
Mateusz Machaj Wydawnictwo: Fijorr Publishing publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
"The Rise and Fall of the First Galactic Empire: Star Wars and Political Philosophy"
Fijorr Publishing
2019-01-01
2019-01-01
Krzysztof Zuber
Star Wars Polityka Filozofia polityki Imperium Galaktyczne

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Wolna przedsiębiorczość. Podręcznik do nauki podstaw przedsiębiorczości Robert Gwiazdowski, Mateusz Machaj
Wolna przedsię... Robert Gwiazdowski,...

Bardzo fajna pozycja, omawiająca filozofię polityki, władzy i jej następstw, a także konstruktywna krytyka totalitaryzmów, demokracji i innych instytucji związanych ze sprawowaniem władzy. Więcej z lektury wyniesiesz o naszej rzeczywistości niż o uniwersum SW, ale przyznam, że był to miły dodatek. Raczej trzeba też znać fabułę pierwszych 6 części filmów.

3 cytaty z książki:

"Za­py­taj­cie praw­ni­ków o głów­ną cha­rak­te­ry­sty­kę pań­stwa, a po­wie­dzą wam, że jest nią moż­li­wość na­kła­da­nia po­dat­ków na oby­wa­te­li re­ali­zo­wa­na dzię­ki zmo­no­po­li­zo­wa­niu apa­ra­tu prze­mo­cy na danym te­ry­to­rium (woj­sko, po­li­cja, sądy etc.)."

"Gwiezd­ne wojny za­wie­ra­ją po­ucza­ją­ce lek­cje na temat nie­bez­pie­czeń­stwa zwią­za­ne­go z wła­dzą pań­stwa i jego mo­no­po­li­stycz­ną kon­tro­lą nad róż­ny­mi in­sty­tu­cja­mi spo­łecz­ny­mi. Lek­cje na temat to­ta­li­ta­ry­zmu i wa­run­ków, które zwięk­sza­ją ry­zy­ko jego za­ist­nie­nia. Czy wresz­cie lek­cje na temat sku­tecz­nych me­cha­ni­zmów kon­tro­li i rów­no­wa­gi, które po­ma­ga­ją trzy­mać owe za­ląż­ki zła w ry­zach."

"Nie daj się oma­mić wła­dzy – nawet jeśli u jej steru stoją aku­rat „twoi lu­dzie”. Kie­dy­kol­wiek po­czu­jesz po­ku­sę uży­cia siły prze­ciw innym, z tego tylko po­wo­du, że na­le­żą do prze­ciw­nej dru­ży­ny, oprzyj się tej po­ku­sie. To nie są me­to­dy, któ­rych szu­kasz. Stać cię na wię­cej."

3 cytaty z...

Obszerna analiza z nieco innej perspektywy, niż te, do których się przyzwyczaiłem. Jak najbardziej na plus😉

Z zauważalnych gołym okiem fabuły w gwiezdnych wojnach widzimy ekranizacje dobra ze złem.
Wszystko zaczyna się od wyboru.

Strach to silne narzędzie... Do zastraszania jednostki albo mobilizacji.

Od Yody wiemy że strach jest główną silą przyciągania na ciemną stronę mocy.

Zacytuje Ludwig von Mises "Ludzkie działanie -
Traktat o ekonomii "

"Człowiek nie jest
nieomylny, bardzo często popełnia błędy przy wyborze i zastosowaniu metod. Działanie
niedostosowane do zamierzonego celu nie doprowadzi do jego realizacji. Jest niezgodne z
celem, ale racjonalne, to znaczy stanowi wynik rozumnego – choć obciążonego błędem –
namysłu i próby – wprawdzie nieudanej – osiągnięcia założonego celu."

Więc niech rozum będzie z Tobą.

Wszystko zaczyna się od wyboru.

Strach to silne narzędzie... Do zastraszania jednostki albo mobilizacji.

Od Yody wiemy że strach jest główną silą przyciągania na ciemną stronę mocy.

Zacytuje Ludwig von Mises "Ludzkie działanie -
Traktat o ekonomii "

"Człowiek nie...

Jeżeli sądziliście, że trylogie "Gwiezdnych Wojen" to bajki dla mniejszych (ale i nieco starszych dzieci 😉) to warto zrewidować ten pogląd. Okazuje się, że to świat polityki, loklanych i globalnych konfilktów, tradycji i filozofii, ludzkich namiętności, autorytaryzów i w rezultacie tyranii (o ekonomii już nie wspominając).
To wszystko co działo się w dawno, dawno temu w odległej galaktyce mamy na wyciągnięcie ręki od dziesięcioleci i na ziemi... Może więc warto jednak pokazywać sagi o bohaterach "Gwiezdnych Wojen" dzieciom aby nauczyć je do czego prowadzi "ciemna strona"?
A tak poważnie, to filmy te, niby banalne, nie są wcale tak niepoważne i oderwane od rzeczywistości jak się większości ludzom wydaje. Bo oczywiście fani i tak je kochają. Tylko czy czasem zastanawiają się jakie głębsze przesłania w sobie zawierają? 😊

To wszystko co działo się w dawno, dawno temu w...

Mateusz Machaj postawił sobie za cel omówienie fabuły gwiezdnych wojen wyciągając z niej wartościowe przemyślenia na temat filozofii, władzy, idei i polityki. I muszę przyznać, że wyszło mu to wybornie.
Autor zaczyna od przedstawienia różnych idei i nurtów filozoficznych, z których Imperator Palpatine mogły czerpać inspirację dla swojego światopoglądu, gdyby faktycznie istniał. Ta część książki jest niezwykle ważna, ponieważ nadaje prawdziwości oraz głębi jego postaci i pokazuje, że zło to nie fantastyczny twór, lecz w rzeczywistości istnieją poglądy na świat, które mogą do takiego palpatinowskiego myślenia doprowadzić.
Następnie przedstawione zostaje to jak rodzi się totalitaryzm, jak to w ogóle możliwe i skąd ludzie pozyskują poparcie i władzę pozwalające na zaistnienie tego typu systemów. Bardzo ciekawy był rozdział poświęcony konfliktowi handlowemu. Mimo, że zagadnienia ekonomiczne w obliczu wojny są niezwykle ważne to jednak często zapomina się o tym.
Kolejne strony skupiają się na totalitarnej rzeczywistości i upadku takiego systemu.
Świetnie został przedstawiony konflikt Jedi z imperatorem. Machaj nie przedstawia tego jako zwyczajnej walki dobra ze złem, lecz jako konflikt dwóch idei i frakcji politycznych.
Wytykając błędy w zachowaniach Jedi i republiki autor zwraca uwagę na istotne szczegóły, które mogły nam umknąć podczas oglądania filmów ze świata gwiezdnych wojen, a kreują one bardziej rzeczywisty obraz samej sytuacji przedstawionej w dziełach Lukasa.

Dodatkowo jako, że książka dotyka zagadnień filozofii, idei, polityki, ekonomii, psychologi i socjologi to stanowi świetne otwarcie dla osób zaczynających przygodę z naukami społecznymi.

Książka choć jest analizą filmów uznawanych przez wielu za proste, czy wręcz dziecinne, to w istocie stanowi wartościowe i poważne źródło wiedzy, a wszystko zabarwione jest przykładami z historii i cytatami z dzieł przeróżnych naukowców oraz filozofów.

Myślę, że książkę najlepiej opisuje cytat z niej samej:
"Proszę nie traktować tego jak trywialnego pytania o fabułę, ale jak poważne pytanie z obszaru nauk politycznych".

Polecam.

Gwiezdne Wojny dały początek nowej erze kulturowej przeszło czterdzieści lat temu i do dzisiaj rozświetlają umysły zarówno młodych jak i starszych na całym świecie. Świat wykreowany przez Georga Lucasa zainspirował liczne prace i fascynacje kreatywnych person, od myślicieli po artystów, dając życie nowym dziełom. Dzisiaj już chyba nikogo nie dziwi, że kosmiczna baśń tak silnie przenika świadomość kulturową, że ciężko ją sklasyfikować jedynie jako bajkę dla dzieci czy oazę dla geeków. Ale czy kiedykolwiek ktoś mógł wpaść na pomysł, że Gwiezdne Wojny staną się pretekstem do nauki o… filozofii polityki?

Tak, tym wizjonerem jest Mateusz Machaj – polski ekonomista i dr hab. nauk ekonomicznych oraz założyciel Instytutu Misesa. Jego praca to najlepszy przykład, że gwiezdnowojenny świat (a w konsekwencji każdy fikcyjny świat) można tak dalece eksploatować, by stał się przyczynkiem do poważnych rozważań i analizy na temat filozofii polityki, władzy totalitarnej, myśli filozoficznej wielkich intelektualistów i wiedzy jako takiej.

Otwierając książkę Machaja miałem mieszane uczucia, nie wiedziałem jak podejść do osobliwej i niecodziennej tematyki. Zastanawiałem się, czy dostanę luźny komentarz na temat fikcyjnego ustroju Imperatora Palpatine’a? Czy może autor pójdzie w drugą stronę i przedłoży przede mną suchy wywód na temat działania trybików i machinacji politycznych, które szczerze mówiąc, rzadko kiedy mnie interesują, a nawet jeśli to tylko dzięki odpowiedniemu podejściu pisarza. Mateusz Machaj robi to tak, jak powinno to wyglądać od zawsze. Bierze na warsztat materiał uwielbiany przez miliony, eksponuje go łechcąc wewnętrznego nerda i na tym przykładzie w prosty, ale nie prostacki sposób, tłumaczy zawiłe procesy naukowe, sprawiając że stają się łatwo przyswajalne. Czysty geniusz.

Aby było jasne, autor nie obnosi się z czytelnikiem jak z infantylnym ignorantem. Swój wykład traktuje z należytą dozą powagi, elementy poszczególnych rozdziałów są rzeczowo i naukowo wyłożone, nasycone wiedzą. Aby ta formuła działała, równie poważnie podchodzi do oceny świata przedstawionego, rozkładając na czynniki pierwsze działania senatorów Starej Republiki, biorąc pod lupę motywy Separatystów i Gildii Kupieckiej, oraz dyktatorskie ciągoty i zimny, wykalkulowany plan zbudowania Pierwszego Galaktycznego Imperium przez senatora Sheeva Palpatine’a.

Poprzez szacunek do materiału źródłowego i realistyczną jego ocenę (z delikatną dozą mile widzianego poczucia humoru),kontrast między fikcją a rzeczywistością zaciera się do granic wprawiających czytelnika we wrażenie, iż wątki gwiezdnowojennej analizy to nic innego jak rzetelna literatura faktu opisująca historię odległego państwa totalitarnego. I tym sposobem nauka o filozofii staje się ekscytującą i wciągającą przygodą dla każdego z nas!

Takich wysmakowanych i dojrzałych prac pragnę czytać coraz więcej. Mój wewnętrzny geek wraz z poszukiwaczem wiedzy ukontentowani są i podekscytowani tak prostym (choć domyślam się, że nie tak łatwym w zrealizowaniu),acz genialnym przekazywaniem wiedzy. Tak odświeżona forma nauki każdego przedmiotu powinna wyglądać w każdej szkole i na każdej uczelni. Dzięki Mateuszowi Machajowi „przyjemne z pożytecznym” nabiera całkiem nowego wymiaru, a Gwiezdne Wojny to tylko cudowny pretekst, by wprowadzić go w życie.

Książka obowiązkowa dla fanów Gwiezdnych Wojen, która na pierwszy rzut oka przedstawia nam powstanie i upadek Imperium Galaktycznego oraz motywacje jego głównych bohaterów, lecz gdy wczytamy się bardziej w nią bardziej opowiada o naszym świecie i tym do czego może prowadzić ślepe podążanie za kimś...

Ogromnym plusem książki jest uczciwa ocena Starej Republiki oraz samego zakonu Jedai, chodź zabrakło mi przykładów z serialu animowanego "Wojny klonów", w którym jeszcze bardziej widzimy na jak dużo ten zakon sobie pozwalał a jak mało istotni byli dla niego zwykli ludzie. Ponad to autor trafnie krytykuje porównywanie walki Sithów z Jedai to walki dobra ze złem a poprostu pojedynkiem dwóch frakcji. Zabrakło mi tu szerszego wyjaśnienia filozofii Sithów, chodź by w oparciu o trylogie Dartha Bane, w której to Jedai ukazani są jako Ci źli a zdecydowanie słabi w swoim myśleniu i działaniu...

Ogromnym plusem książki jest uczciwa ocena Starej Republiki oraz samego...

ciekawa analiza naszego świata i odległej galaktyki. nie sądziłam, że tak naukowa książka może rozbawić i wzruszyć, a jednak...

Niezła, a chwilami wręcz zabawna (jeden z moich ulubionych fragmentów: sztuczki Jedi jako próba kradzieży i Watto jako przedstawiciel małej i średniej przedsiębiorczości). Na początek podstawowy wykład filozofii politycznej pod pretekstem analizy poglądów Palpatine'a, a później klasyczna liberalna koncepcja totalitaryzmu na bazie dziejów powstania i upadku Imperium Galaktycznego. Niewątpliwie nie jest to jakaś obiektywna analiza bo nad całością unosi się aura indoktrynacji w duchu austriackiej szkoły ekonomicznej. Lekkie i krótkie więc zainteresowani filozofią polityczną i polityką (a przy tym najlepiej także Gwiezdnymi Wojnami) mogą poczytać.

Książka dowodząca jednego - najlepsze filmy, które przechodzą do kanonu kina zawierają w sobie jakąś część prawdy o człowieku, w której ciągle na nowo się rozpoznajemy, w każdym kolejnym seansie ucząc się ich niemal na pamięć. Dzięki dr Machajowi mamy szansę docenić prace scenariuszowe Georgea Lucasa, któremu w świat odległej i dawnej galaktyki udało się zakląć Hegla, Hobbesa, Nietzschego tak jakby byli to mędrcy z Coruscant komentujący zachodzące tam przemiany społeczne i polityczne. Warto przeczytać także choćby z jednego względu - to znakomity destylat najważniejszych lekcji jakie dostajemy w uniwersum SW, które nigdy nie stracą na swojej aktualności.

• Gwiezdne wojny
  • (rodzaj) polityka/socjologia
  • Socjologia/psychologia

Dodaj cytat z książki Gwiezdne wojny a filozofia polityki