The Sun Sister

Okładka książki The Sun Sister Lucinda Riley
Okładka książki The Sun Sister
Lucinda Riley Wydawnictwo: Macmillan Cykl: Siedem sióstr (tom 6) literatura obyczajowa, romans
Siedem sióstr (tom 6)
Macmillan
2019-10-31
2019-10-31
Inne

Okładka książki The Hidden Girl Lucinda Riley, Harry Whittaker
The Hidden Girl Lucinda Riley, Harr...
Okładka książki Atlas. Historia Pa Salta Lucinda Riley, Harry Whittaker
Atlas. Histori... Lucinda Riley, Harr...

Polecam całą serię „Siedem sióstr”. Wspaniała lektura.

Polecam całą serię „Siedem sióstr”. Wspaniała lektura.

Muszę przyznać że wyjątkowo ciągnęła mi się ta książka, niby nie jest zła ale jakaś taka mdła na tle wcześniejszych. Nie mogłam jej skończyć, mam nadzieję że kolejna będzie lepsza.

Książka porusza problem uzależnień wśród młodych ludzi. Postać która od pierwszej książki całej serii jawiła mi się jako zmanierowana bogaczka, obrażona na cały świat pokazana została od zupełnie innej strony. Poznajemy jej życie, olbrzymią presję towarzyszącą jej pracy i samotność która w tym wszystkim odczuwa.

Miałam dość długą przerwę między ostatnią częścią, czyli historią Tiggy, a opowieścią o Elektrze zatem mogłam do niej podejść z czystą głową i świeżym spojrzeniem. Niestety, zawiodłam się. Początek to wóda, koka i seks, później wielkie oświecenie i jak za dotknięciem magicznej różdżki wyjście z wszelkich nałogów i odzyskanie równowagi. W dodatku wszyscy chodzą wokół niej, jakby była jajem Faberge.
Historia Cecily też mnie nie porwała, aczkolwiek i tak była ciekawsza niż te wypociny o nagle oświeconej Elektrze.
Wymęczyła mnie ta pozycja.

Przeczytałam, zmęczyłam się troszkę. Bardzo infantylne i życzeniowe przedstawienie nałogu jaki nękał główną bohaterkę. Do tego, te sztuczne dialogi, a co ciekawe prawie każdy bohater zlewał się z innymi w jedną wielką papkę podobnych cech za sprawą tych samych zwrotów i zdrobnień wobec elektry. Najsłabsza z części.

Wysłuchana jako audiobook w Empik Go. Niestety lektorki znowu nie najlepsze: Małgorzata Lewińska, Anna Kutkowska, Anna Rusiecka (może z wyjątkiem ostatniej, jeśli w takiej kolejności pojawiały się w nagraniu). Co z kobietami czytającymi na głos książki jest nie tak? Dlaczego za wszelką cenę muszą przesadnie grać głosem i wkładać sztuczne i przejaskrawione emocje w interpretację, że aż wychodzi coś tak słodko-pierdzącego, że staje się to nieodbieralne? Tylko determinacja, że chcę poznać kolejną część cyklu Siedem sióstr, była powodem, że nie wyłączyłam tych pań z krzykiem odrazy. Oraz fakt, że podczas poremontowego sprzątania, mycia okien i układania rzeczy na półkach nijak nie miałam możliwości darowania sobie słuchania i sięgnięcia po książkę. Na przyszłość zrobię sobie ranking lektorów, z zaznaczeniem którzy (zwykle są to niestety one) nie nadają się do słuchania i nawet nie będę zaczynać gdy audiobook będzie oznaczony ich nazwiskiem. Tak zrobię!
Część o najmłodszej z sióstr Daplies, Electrze, sprawiła na mnie wrażenie najsłabszej ze wszystkich dotychczas poznanych. Pomyślałam, że chyba autorce zabrakło pomysłu i wyczerpała formułę, ale teraz sobie myślę, że może to o czym pisałam wcześniej czyli fatalne odczytanie treści przez lektorki zepsuło starania autorki i przyczyniło się do gorszego odbioru. Fabuła wydawała mi się jakąś bardzo sztuczna, dialogi, reakcje bohaterów, komentarze - wszystko jakieś takie nieautentyczne, infantylne, dalekie od rzeczywistości, sztuczne właśnie. Tak, teraz widzę to jasno, że z pewnością lektorki znacząco zaburzyły odbiór treści książki. Niestety.
Electra jest supermodelką i odnosi sukcesy na światowych wybiegach, mieszka w luksusowym apartamencie w Nowym Jorku, podróżuje po świecie, obraca się w kręgu celebrytów i gwiazd muzyki, wydawać mogłoby się, że jest po prostu szczęściarą. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, dowiadujemy się o jej samotności, nałogach, braku kontroli nad życiem, niepogodzeniu z własną przeszłością i jeszcze innych nie najlepszych cechach osobowości. Nie jest to najsympatyczniejsza osoba, na pewno nie ktoś z kim chcielibyśmy się zaprzyjaźnić. Nie skradła mojego serca. Jej próby poradzenia sobie ze swoimi problemami też nie spowodowały, że zaczęłam jej żałować i mocno kibicować. No, nie polubiłyśmy się;-) Historia jej przeszłości też niby ciekawa, ale jakoś długo pozostawała oderwana od bieżącej historii i jej bohaterowie jacyś tacy nie wzbudzający sympatii. Raczej chęć zaliczenia całego cyklu trzymała mnie przy tej części niż jej urok. A wiem, że to nie koniec, bo jeszcze czeka mnie część o zaginionej siostrze oraz o ojcu. Mam nadzieję, że będą lepsze w odbiorze niż ta część.

Szósta część serii Lucindy Riley zabiera nas w podróż do Kenii lat trzydziestych, gdzie wraz z najmłodszą siostrą, Elektrą, odkrywamy jej przeszłość i prawdziwe pochodzenie. Tak jak swoje poprzedniczki, i ta część pełna była ciepła, serdeczności i optymizmu. Tradycyjnie już, najbardziej porwały mnie losy bohaterów sprzed lat; do samej głównej bohaterki nie zapałałam wielką sympatią i jej perypetie przyjmowałam raczej obojętnie.

Skończywszy już historie wszystkich odnalezionych sióstr, z niecierpliwością sięgam po siódmy tom i opowieść o tej zaginionej ;)

Ludzkie losy potrafią być tak.splątane. Kolejna świetna opowieść.

Ludzkie losy potrafią być tak.splątane. Kolejna świetna opowieść.

Mimo, że bardzo się wahałam i nie miałam ochoty jej czytać to wzięłam się za nią wiedząc, że bez niej nie mogłabym w pełni zrozumieć kolejnych dwóch tomów. Nie myliłam się i nie żałuję, że się za nią wzięłam. Było to zaskakujące dzieło, zwłaszcza odmiana Elektry. Sama bym tego lepiej nie wymyśliła :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajne czytadełko, jak cala seria, z reszta. W tle napiecia rasowe w Stanach, uzalezienie i spoleczny ostracyzm tych, ktorzy zyja poza schematami. Troche jednak zmarnowany potencjal chyba najbardziej interesujacej siostry ze wzgledu na, bardziej niz zwykle, naiwne zakonczenie.