Kosmohikanie

Czytelnik
1987-01-01
1974-01-01
literatura młodzieżowa

Jedna z moich ulubionych książek z czasów dzieciństwa. Wakacje w Jastarni takiej, jaką jeszcze pamiętam. Ewa Lach zaczęła pisać w bardzo młodym wieku, pierwszą powieść, „Zielona Banda” napisała chyba w wieku 16 lat. Niezwykłą popularnosć swoich książek tłumaczyła tym, że dorośli nie zawsze wiedzą, co dzieci interesuje i o czym myślą.

Ewa Lach wydała pierwsza książkę w wieku bodajże 15 czy 16 lat, jeszcze jako licealistka. Pamiętam, że robiło to na mnie w dzieciństwie ogromne wrażenie. Jak to było możliwe, nie wiem do dziś, tym bardziej, że wielkiego talentu nie miała i kariery pisarskiej nie zrobiła. Z drugiej strony jak na nastolatkę pisała całkiem dobrze.

„Kosmohikanie” to pierwsza z trzech części trylogii Ewy Lach. Kolejne to: „Klub Kosmohikanów” i „Przygrywka”. Książka pierwszy raz ukazała się w 1962 roku. Nie mogę ustalić roku urodzenia autorki, ale skoro „Zieloną bandę”, wydaną w 1961 roku, napisała jako czternastolatka, to i „Kosmohikanów” musiała napisać będąc niewiele starsza.

Akcja powieści dzieje się w Jastarni, gdzie rodzeństwo Borzęckich (Gosia, Michał, Zbyszek i Adzik) spędza wakacje. W owych czasach rodzice opalali się spokojnie na leżaku, a dzieciarnia latała samopas po okolicy, wymyślając zabawy i szukając przygód. Czytając z perspektywy matki, co i rusz dostawałam apopleksji na myśl, jak te ich wyczyny mogły się skończyć. Jak nie buszują po bunkrach, gdzie mogą być niewypały (pamiętajmy, że to lata 50-te),to przebiegają przez ulicę, o mało nie dostając w głowę jakimś żelastwem z ciężarówki albo idą w nocy popływać łódką. W międzyczasie rozwiązują zagadkę kradzieży sieci i problem rodzinny kolegi.

Zajrzyj do środka:

Akcja powieści dzieje się w Jastarni,...

Całkiem przyjemna powtórka po trzystu pięćdziesięciu latach. Książka nie straciła wiele, za to sporo opisywanych rzeczy widzę teraz z innej perspektywy, za co dodatkowy plus, chociaż to akurat nie jest zasługa samej książki.

Po wielu latach sięgnąłem po książkę z czasów dzieciństwa. Podobno ją uwielbiałem mając 3-4 latka. Tata czytał mi przed snem. Potem, gdy już sam umiałem czytać, sięgnąłem po nią i również mi się podobała (dlatego tak utknęła mi w pamięci).

Po ponad 20 latach od ostatniej lektury moje odczucia się zmieniły. Zresztą nie ma się co dziwić, ponieważ książka w momencie powstawania dedykowana była dzieci i młodzieży z nastawieniem na pierwszą grupę odbiorców. Choć czyta się ją z dużą lekkością (jest w niej kilka naprawdę zabawnych momentów!),to jednak ja ją odbieram za minimalnie zbyt dziecinną. I co mnie najbardziej zaskoczyło, to ogromna zmienność zainteresowań głównych bohaterów. Podejmują oni non stop zmienne rodzaje aktywności i bardzo szybko się nimi nudzą. Moje dzieciństwo w czasach PRL-u wyglądało inaczej - potrafiliśmy przez pół albo cały dzień bawić się w jedną zabawę i czasami trudno było nas od niej oderwać. A u Kosmohikan znudzenie się jakąś zabawą jest na porządku dziennym.

Na sam koniec książki pojawia się nieoczekiwanie wątek niepedagogiczny. Szkoda, że autorka nie wybrnęła z niego w jakiś racjonalny sposób, bo jednak pożyczanie pieniędzy bez zgody drugiej osoby nie jest czymś godnym pochwały. Ale cóż...

Mimo wszystko książkę warto przeczytać. Chociaż raz, by porównać swoje dzieciństwo z Kosmohikanami.

Ulubiona książka mojego dzieciństwa o dzieciach, które spędzały wakacje w Jastarni. Często do niej wracałam.

Bardzo przyjemna książka, w sam raz na wakacje.

Bardzo przyjemna książka, w sam raz na wakacje.

• Domowa biblioteczka
  • Dla dzieci i młodzieży