Piąta osoba dramatu

Okładka książki Piąta osoba dramatu
Robertson Davies Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Trylogia Deptfordzka (tom 1) Seria: Trylogia Deptfordzka literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Trylogia Deptfordzka (tom 1)
Trylogia Deptfordzka
Fifth Business
Państwowy Instytut Wydawniczy
1990-01-01
1990-01-01
Maria Skibniewska

więcej Więcej

"Piąta osoba dramatu" to powieść rozwojowa przystrojona w szaty epistolarne, napisana klasycznie i błyskotliwie, wypełniona mądrymi zdaniami i głęboką prawdą psychologiczną. Jej bohater i narrator, Dunstan Ramsay, relacjonuje nadspodziewanie barwne koleje swego żywota, nieodłącznie związane z rysującą się w tle panoramą dwudziestowiecznych wydarzeń.

Literackich inspiracji...

Napisana przyjemnym językiem, wnikliwa analiza psychiki bohatera od wczesnego dzieciństwa aż po przejście na emeryturę. Stylistycznie oraz fabularnie nie ma tu nic do zarzucenia. Dałam niską ocenę, bo aż tak bardzo nie mogłam znieść głównego bohatera. W efekcie nie mogłam się doczekać końca książki. Gdybym nie zaczęła serii od "Mantykory", tylko od "Piątej osoby...

Samo życie. Niesamowita opowieŚć, którą można czytać dwutorowo, poznając losy bohaterów, a przy tym zagłębiać się w jakże czasami podobne wydarzenia z własnego żywota. Psychologia, magia, religia, dorastanie, wojna, brutalna codziennoŚć, zwroty kariery - miks tych zdarzeń odnajdziemy w książce, a być może i w sobie. Znajduje się w tej książce także, jeden z najlepszych...

Niby prosta historia w formie listu - biografii bohatera, a zawiera w sobie głębokie przemyślenia życiowe.

• KIK
  • 1001 książek