Spóźniony śpiewak

Biuro Literackie
2019-01-01
2009-01-01
Julia Hartwig

Okładka książki O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich John Ashbery, John Berryman, John Cage, Edward Estlin Cummings, Allen Ginsberg, Kenneth Koch, Robert Lowell, Frank O’Hara, Charles Reznikoff, David Schubert, James Schuyler, Piotr Sommer, William Carlos Williams
O krok od nich... John Ashbery, John ...
Okładka książki Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej A.R. Ammons, John Ashbery, Wystan Hugh Auden, Stanisław Barańczak, John Berryman, Elizabeth Bishop, Anne Bradstreet, Gwendolyn Brooks, William Cullen Bryant, Amy Clampitt, Hart Crane, Stephen Crane, Robert Creeley, John Crowe Ransom, Edward Estlin Cummings, James Dickey, Emily Dickinson, Alan Dugan, Bob Dylan, T.S. Eliot, Ralph Waldo Emerson, Philip Freneau, Robert Frost, Allen Ginsberg, Robert Hayden, Anthony Hecht, Langston Hughes, Randall Jarrell, Robinson Jeffers, Donald Justice, X. J. Kennedy, Francis Scott Key, Kenneth Koch, Philip Levine, Henry Wadsworth Longfellow, Robert Lowell, Archibald MacLeish, Edgar Lee Masters, Herman Melville, James Merrill, Marianne Moore, Ogden Nash, Howard Nemerov, Frank O’Hara, Robert Pinsky, Sylvia Plath, Edgar Allan Poe, Cole Porter, Ezra Pound, Charles Reznikoff, Adrienne Rich, Edwin Arlington Robinson, Theodore Roethke, Carl Sandburg, Anne Sexton, Charles Simic, Louis Simpson, Edna St. Vincent Millay, William Stafford, Wallace Stevens, Mark Strand, Henry David Thoreau, Jean Toomer, John Updike, Derek Walcott, Phillis Wheatley, Walt Whitman, Richard Wilbur, William Carlos Williams, James Wright
Od Walta Whitm... A.R. Ammons, John A...

Żałuję, że tak mało tłumaczeń poezji wydaje się w tej konwencji, gdzie oryginał drukowany jest obok polskiej wersji. Julia Hartwig oczywiście dwoi się i troi, aby zachować melodię (i układ graficzny - co u WCW też jest ważne),_ ale fajnie byłoby móc docenić całość pracy - autora i tłumaczki.

Na Williama Carlos Williamsa trafiłem dwoma tropami równocześnie. Po pierwsze, polecił mi go B. w odpowiedzi na moje zainteresowanie Reznikoffem. Po drugie, pisze o nim Clark Strand w "Seeds from the birch tree" (książce o praktykowaniu haiku, którą zachwycałem się w zeszłym tygodniu) - to jest ten Williams bitników, zapowiadający odwrót od symbolizmu i sentymentalizmu, "czystą" poezję obrazu, poruszającą raczej trafną przeźroczystością, niż wymagającą empatii i wczucia się w wybujałe ego twórcy lub odcyfrowywania gęstego kontekstu kultury (Ziemia jałowa).

Czytałem "Spóźnionego śpiewaka" trzy dni, ta książka momentami bardzo do mnie trafia. Niestety, są to w większości te wiersze, które mi już gdzieś wcześniej mignęły, póki co mało "odkryć" w tym zbiorze. Wydrukowałem kilka oryginałów i będę sobie wklejać do tomu obok tłumaczeń (na chwałę Julii Harwig). Do powrotu na pewno William Carlos Williams.

Te najbardziej:

lśniącej
po deszczu

obok białych
kurcząt

(różne tłumaczenia - Engelking, Sommer, Hartwig - fajnie zebrane pod linkiem https://hiperrealizm.blogspot.com/2012/11/jak-wiele-zalezy-od.html)

WILLOW POEM

It is a willow when summer is over,
a willow by the river
from which no leaf has fallen nor
bitten by the sun
turned orange or crimson.
The leaves cling and grow paler,
swing and grow paler
over the swirling waters of the river
as if loath to let go,
they are so cool, so drunk with
the swirl of the wind and of the river—
oblivious to winter,
the last to let go and fall
into the water and on the ground.

WIERSZ O WIERZBIE

Jedynie z wierzby gdy lato już przeszło,
jedynie z wierzby rosnącej nad rzeką
żaden liść nie spadł
nie pożółkł i nie spurpurowiał
strawiony słońcem.
Trzymając się gałęzi liście tylko bledną,
kołyszą się i bledną
nad wirującymi wodami rzeki
jakby nie chciały odejść,
są tak spokojne, tak upojone
wirowaniem wiatru i wody -
tak niepomne na zimę,
będą ostatnimi, które zgodzą się odejść
spaść do wody i na ziemię.

Zamykając ten wybór wierszy Williamsa Williama Carlosa czułem się jak spóźniony słuchacz. Rozumiem jego wpływ, cenię też czystość tej frazy otwierającej się na codzienność. Pozostaję jednak obojętny na jej medytacyjny ton. Dziwi mnie to tym bardziej, że lubię nastrój tych utworów. Oddał go też znakomicie Jim Jarmusch w swoim świetnym filmie „Paterson”, który był hołdem dla poety i jego twórczości. Tam w scenerii sennej amerykańskiej prowincji jej głos dotarł do mnie naprawdę jako czysty śpiew. Więc teraz albo ogłuchłem, albo może ten śpiew jest (dla mnie) nieprzekładalny, mimo klasy tłumaczki, poetki Julii Hartwig. A może jednak to co najzwyklejsze trudniej jest uchwycić w słowa niż w obiektyw kamery? Naprawdę nie wiem.

proste i zupełnie czyste.
jedyne, czego mi brakuje, to dat dopisanych do każdego wiersza i jakichś może informacji, z jakich tomów są. also tłumaczenia hartwig o wiele lepsze od sommerowych

proste i zupełnie czyste.

Prosta poezja, ale miejscami trafna. Zainspirowała bitników (młody Ginsberg nawet z nim korespondował),a to już samo w sobie liczy się na +.

• Poezja
  • USA
  • Do kupienia
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Spóźniony śpiewak