Dzieła dramatyczne. Tom II Komedie

2000-01-01
2000-01-01
Stanisław Koźmian, Leon Ulrich
Komedie klasyka Shakespeare

"Zła jakaś gwiazda panuje nad światem". Słowa te wypowiada Hermiona w sztuce "Zimowa powieść". Odnoszę (niestety) to samo wrażenie, a zdanie powyższe nadal wydaje się być aktualne. Czasem warto uciec od złych stron, od złych aspektów tegoż świata w krainę literatury. Ja uciekam często do komedii Szekspira. Tu znajduję ukojenie dla duszy i umysłu. Ta książka zawiera siedem świetnych sztuk angielskiego autora.
W książce najdziemy następujące sztuki Szekspira: "Sen nocy letniej" ("A Midsummer Night's Dream"),"Kupiec wenecki" ("The Merchant of Venice"),"Jak wam się podoba" ("As You Like It"),"Ugłaskanie sekutnicy" ("The Taming of the Shrew"),"Wszystko dobre, co kończy się dobrze" ("All's Well That Ends Well"),"Wieczór Trzech Króli lub co chcecie" ("Twelfth Night or What You Will"),"Zimowa powieść" ("The Winter's Tale"). Większość sztuk w tłumaczeniu Leona Ulricha, "Ugłaskanie sekutnicy" w tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego, "Sen nocy letniej" w tłumaczeniu Stanisława Koźmiana. Tłumaczenia wspaniałe. Bardzo pomocne są świetne przypisy autorstwa Anny Staniewskiej.
Ta książka to arcydzieło. Książka jest arcyciekawa. Wszystko tu najwyższej jakości - sztuki Szekspira, polskie tłumaczenia, ułatwiające obcowanie z tekstem przypisy. Ocena: 10/10, czyli maksymalna.

Szekspir jest jednym z tych pisarzy, których dzieła same z siebie są definicją "literatury pięknej". Tym razem miałam niekłamaną przyjemność obcować z kolejnym zbiorem jego komedii ("Komedia omyłek", "Kupiec wenecki", "Stracone zachody miłości", "Sen nocy letniej" i "Wiele hałasu o nic"). Nie czuję się godna do szerszego recenzowania poszczególnych utworów - to zostawię literaturoznawcom :) - jednak od siebie mogę powiedzieć, że tak, jak zawsze Szekspir mnie zachwycał, tak zachwyca nadal, w każdym kolejnym dziele - czy może bardziej: arcydziele. Poezja języka, psychologia postaci, tragizm i humor jednocześnie - to wszystko jest tutaj fantastyczną siłą Szekspira. Polecam dodatkowo czytać w powyższym wydaniu, ze względu na doskonałe tłumaczenie, wygodną strukturę książki, a dokładniej przypisy i krótkie notki odnośnie każdego z utworów na końcu książki, fenomenalne ilustracje, zdobiące każde z dzieł - co widać zresztą już na okładce, a także ogólna prezencja na półkach domowej biblioteczki, czyli to, co my, bibliofile, lubimy najbardziej ;)
Z całego serca polecam!

Zachęcam również do przeczytania wpisu na moim blogu o Szekspirze :)

• Klasyka
  • Zbiory własne (tradycyjne)
  • Typ A: Gatunek: Dramat
  • Wyzwanie LC 2020
  • Typ A: Gatunek: Napisane przed II WŚ.
  • Typ A: Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Dzieła dramatyczne. Tom II Komedie