Żółte ślepia

Marcin Mortka Wydawnictwo: Uroboros fantasy, science fiction
Uroboros
2020-02-26
2020-02-26
Słowianie demonologia słowiańska mitologia słowiańska folklor polski
Inne

Wyróżniona opinia i

Żółte ślepia

przeczytanych książek 2230 napisanych opinii 991

Świetna przygoda z ciekawymi bohaterami. Słuchało się bardzo przyjemnie. Lektor zrobił tu świetną robotę.
Każde odezwanie się kota powodowało uśmiech.

Każde odezwanie się kota powodowało uśmiech.

audiobook

audiobook

Solidna historia, zabawne dialogi, można poczytać.

Solidna historia, zabawne dialogi, można poczytać.

Początek może i był trochę słabszy ale potem się rozkręciło zwłaszcza jak zaczeła się formować drużyna. Naprawdę super humor i wspaniała drużyna , wiedźma, domowik,Niemiec kot i Medwik. I jeszcze wierzenia słowiańskie . Fajna prosta przygoda

Moje pierwsze spotkanie z autorem uznaję za średnio udane. Odniosłem wrażenie, jakby powieść była skierowana do młodszego czytelnika. Takie przygodowe fantasy dla młodzieży. Początek dość niemrawy, momentami wręcz usypiający. Z czasem akcja zaczyna przyspieszać, ale i tak brak jest jakiegoś kulminacyjnego momentu. Jest kilka fajnych momentów, ale jest ich stanowczo zbyt mało. Do tego kilka zabawnych dialogów i tyle. Autora nie skreślam, może inne powieści bardziej przypadną mi do gustu.
P.S. Andrzej Hausner w roli lektora rewelacja.

Fabuła trochę chaotyczna. Liczyłem, że jest to mylenie tropów przed zaskakującym zakończeniem, ale nie. Główny bohater jak dla mnie dosyć nudny. No i brak wyraźnego antagonisty. W sumie do samego końca nie wiedziałem z kim będzie ostateczne starcie. A z plusów kilka charakternych bohaterów drugoplanowych. I bardzo ładna polszczyzna :)

Wstyd przyznać, ale ta książka to świetny detoks po serialowym Wiedźminie. Szukałam słowiańskich potworów? Znalazłam je u Mortki. Potrzebowałam mrukliwego, niepasującego do ludzkiego świata bohatera z rozterkami? Poznałam Medvida. Tęskniłam za postacią twardej, pyskatej wiedźmy? Niektóre mogłyby miotłę nosić za Gosławą. A do tego domowik-gaduła, który czasem się przydaje, ale generalnie to bardziej wkurza... I dobry wieczór zapewniony.
Autor roztacza przed nami świat, w którym chrześcijaństwo dopiero zaczyna raczkować na polskich ziemiach, za to nie bardzo radzi sobie z naszymi rodzimymi demonami - brzeginkami, utopcami, południcami; a także samą religią tych ziem. Świat, w którym wiedźmy wciąż latają na miotłach i piekarskich łopatach, a po lasach biegają wilkołaki. Świat opisany tak realistycznie i wciągająco, że człowiek czuje zapach puszczy, wiatr znad jeziora, słyszy śpiew ptaków.
Jeśli chcecie się chociaż na chwilkę uwolnić z betonowej dżungli i przeczytać, jak to drzewiej mogłoby być - polecam serdecznie.

No nic nie poradzę, że ja, baaaardzo dorosła osoba, lubię takie przygodówki! 🙂

No nic nie poradzę, że ja, baaaardzo dorosła osoba, lubię takie przygodówki! 🙂

Mam problem z tą książką.
Głównie dlatego, że widzę dużą powtarzalność Mortki. Trochę, jakbym o Madsie czytał. Tak samo - akcja goni akcję, cios za cios, ciągle coś się musi dziać, a wszystko kosztem głębi. I jak mi głębi zabrakło w całym cyklu Voortenowym, a zakończenie uważam za skandalicznie fatalne, tu mam podobne wrażenia.
Jak zwykle mogę bez większych problemów przywalić się do logiki w wielu miejscach, ale weźmy pod uwagę jedno:
Hajna, ucieka sobie od Gnilców, jakby nigdy nic. Bohater znajduje ją i ta przyznaje, że Gnilce nienawidzą życia (a ona - jak wychodzi - jest w ciąży) i dlatego nie zwracały na nią uwagi. No to:
1. Skoro Gnilce nienawidzą życia, to jakim cudem zgarnęli ludzi i ich zabrali?
2. Skoro chodziło tylko o ciążę, to dlaczego w ogóle Hajną się zainteresowali? Przecież już w chwili porwania była w ciąży?
3. Zniknęli WSZYSCY ludzie z grodu podczas porwania. To tylko Hajna była w ciąży?
ITD.

Dalej, no sama magia, miejscami fajna, miejscami niefajna. Na szczęście ta niefajna, to raczej pierdoły (jak latanie na miotle),natomiast całkiem sympatyczne starcia magiczne, takie zupełnie niczego sobie - choćby Waligóra vs Kosmacz.
Co do bohaterów - sam Kosmacz zupełnie nijaki. Ani mnie wzruszał, ani powiewał. Faktycznie względnie udana Gosława, w miarę Niemiec. Skrzat tak stereotypowy, że aż zgrzytało.
Opisy walk klasycznych totalnie nijakie, ot, machał młotem i rozwalał czaszki.
Czego mi brakło w tej książce? Doskonale określiła to Znajoma - brakło tu jakiegoś jeb^ię^ia. Czegokolwiek, jakieś solidnego zwrotu. Albo finału.
Końcowa bitwa mogła być szałowa, cwana, sprytna, tymczasem ci się wysypali, tamtych dorwali, gnilcami obrzucili, aż tamci dyla dali.

Jak zwykle u Mortki:
- logika zdarzeń i bohaterowie tacy sobie,
- średnie lub słabawe zakończenia,
- bardzo przyjemny język,
- niczego sobie klimat.

Mam problem z tą książką.
Jak zwykle mogę bez większych problemów...

Jeśli szukacie czegoś przyjemnego, niewymagającego z elementami mitologii słowiańskiej, wierzeń i przesądów to dobrze trafiliście.
Trochę historii, trochę fantastyki, pogańskich wierzeń, początki chrześcijaństwa i przemiany za tym idące.
Lubię specyficzne poczucie humoru autora i w tej książce też go nie brakuje.
Polecam

Lubię specyficzne poczucie humoru autora i w tej książce też go nie brakuje.
Polecam

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Żółte ślepia