Mihrimah. Córka Odaliski. Część 1

Okładka książki Mihrimah. Córka Odaliski. Część 1 Demet Altınyeleklioğlu
Okładka książki Mihrimah. Córka Odaliski. Część 1
Demet Altınyeleklioğlu Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal Cykl: Tajemnice dworu sułtana (tom 2.1) literatura obyczajowa, romans
Tajemnice dworu sułtana (tom 2.1)
Cariyenin Kızı: Mihrimah
Grupa Wydawnicza Foksal
2017-01-01
2017-01-01
Agnieszka Erdogan

Wszystko zaczyna się od dzieciństwa Mihrimah; beztroskiego, pełnego miłości rodziców i wszystkiego czego dusza zapragnie. Ale już wtedy poznała swoje możliwości jako sułtanki i że w niczym nie jest gorsza od swoich braci - książąt. Odkąd była dzieckiem Hurrem wykorzystywała ją do swoich celów. Życie sułtanki drastycznie się zmienia gdy poznaje Ismaila z Alayie. Jest to mężczyzna, który został porwany przez ludzi papieża i za pomocą eliksirów otumaniony, a dokładnie to zapomniał kim jest. Wmówiono mu, że ma na imię Alejandro i jest boskim posłańcem, który ma zniszczyć Imperium Osmańskie, co więcej eliksir, którym był podtruwany działa na niego jak narkotyk; jeśli go nie zażywa, to dostaje ataku epilepsji, eliksir dostanie tylko wtedy gdy wykona swoje zadanie.
W pewnym momencie on i Mihrimah się poznają na statku Barbarossy (Ismail po torturach ludzi papieża został tureckim marynarzem). Mężczyzna i sułtanka zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia i nie potrafią o sobie zapomnieć.
Ale Ismail to nie jedyny mężczyzna w życiu Mihrimah! Jest jeszcze Rustem oraz Mimar Sinana aga, architekt, w którym ze wzajemnością główna bohaterka się zakochała.
Osobiście ciężko mi stwierdzić czy książka to bardziej spis wyobraźni autorki czy powieść historyczna z drobnymi wątkami fikcyjnymi. Moim zdaniem to połączenie obydwu; wątek Ismaila to absolutna fikcja na pół książki, z kolei być może naprawdę istniejąca miłość Sinana i Mihrimah przeważa na drugą połowę książki. Mamy również mnóstwo historycznych wydarzeń np. śmierć Ibrahima paszy i narodziny Ayse Humasah, ale wątki fikcyjne mocno dają o sobie znać.
W tej książce autorka znów spisała się na medal. Jeśli czytaliście "Hurrem. Słowiańska odaliska" to obowiązkowo musicie sięgnąć po tę pozycję.
Pozdrawiam i polecam.

„Mihrimah – córka odaliski – księga III” to historia, którą znamy z wcześniej przeczytanych tomów „Tajemnic dworu Sułtana”, jednak autorka przedstawiła nam ją z perspektywy Mihrimah.
W tej książce możemy bliżej poznać córkę sułtana Sulejmana i Hürrem Haseki: możemy dowiedzieć się, jak bardzo chciała dorosnąć, patrzeć jak w końcu dorasta i doświadcza co to jest miłość. Możemy też zauważyć, jaki młoda sułtanka ma stosunek do braci, którzy są książętami i co ona przeżywa z tego powodu.
„Silny mężczyzna, jeśli zechce, może potrząsnąć światem. Mądra kobieta nie musi zadawać sobie trudu światem. Wystarczy, że skłoni do tego mężczyznę.”
Czytając opinie innych czytelników zauważyłam, że nie podobała im się ta książka, ze względu na to, że to nie jest kontynuacja. Mi to nie przeszkadzało, nawet cieszyłam się, że mogę przeżyć to jeszcze raz i przy okazji odkryć wiele interesujących szczegółów nieporuszonych w powieściach o Hürrem.
Jeżeli przeczytaliście dwie pierwsze części, to nie zrażajcie się tym, że następne dwie nie są kontynuacją, bo naprawdę warto. ☺

Silni mężczyźni władają światem. Mądre kobiety władają silnymi mężczyznami.
Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie.
Mihrimah, córka Sulejmana i pięknej Hürrem, ma świadomość, że jej uroda, spryt, a przede wszystkim miłość ojca dają jej wpływy, o jakich inni mogą tylko marzyć. Wie o tym także Hürrem i nie cofnie się przed niczym, by używając córki, zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom. Mihrimah jednak bardziej od dworskich intryg interesuje nowo odkryty świat za oceanem. A także pewien bardzo przystojny, choć śmiertelnie niebezpieczny marynarz.

Silni mężczyźni władają światem. Mądre kobiety władają silnymi mężczyznami.
Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie.

Nie rozumiem komentarzy mówiących, że poprzednie częsci były lepsze. Ukazanie historii z perspektywy zupełnie innej osoby było bardzo ciekawe!

Książka przeczytana na fali mojej fascynacji Wspaniałym stuleciem.
Jest to już trzeci tom z całej serii (i mam zamiar przeczytać następne).
Zachwyciłam się zarówno okładką i treścią.
Główną bohaterkę poznajemy jako małą dziewczynkę i obserwujemy jej dorastanie u boku kochających rodziców. Ojciec, sułtan darzy córką ogromna miłością, w której ona rozkwita.
Wraz z wiekiem Mihrimah odkrywa jaką rolę kobiety odgrywają w świecie polityki, rządzenia światem.
Uczy się być sułtanką i córka swojej matki.
Obserwujemy jak buduje poczucie swojej wartości i jak pragnie rozwiać swoją pasję.
Mihrimah jest przykładem kobiety niepasującej do swoich czasów. Gdyby urodziła się w dzisiejszych czasach poznali byśmy ją jako czołową Panią Polityk :)

Książka przeczytana na fali mojej fascynacji Wspaniałym stuleciem.
Jest to już trzeci tom z całej serii (i mam zamiar przeczytać następne).
Zachwyciłam się zarówno okładką i treścią.
Wraz z wiekiem...

Mihrimah jest ukochaną córką sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz Hürrem Haseki, córką słowiańskiej odaliski, piękną niebieskooką sułtanką. Mihrimah już jako dziecko pokazywała w różnych sytuacjach swój zadziorny charakter odziedziczony po matce. Wszyscy wiedzą, że Rusłana słynie ze swojej upartości, odwagi oraz zdolności do intryg. W żyłach Mihrimah płynie słowiańska krew, która kształtuje młodą sułtankę na waleczną kobietę o silnym sercu i nerwach ze stali. Córka Hürrem już jako dziecko zorientowała się w sytuacji, jaka panuje na świecie. Mała dziewczynka poznała brutalną prawdę o tym, że całkowita władza jej w rękach mężczyzn. Zatem jakie zadanie ma Mihrimah? Czy jej zdanie się liczy? Kiedy podzieliła się z matką swoimi przemyśleniami, Hürrem odpowiedziała: "Sułtanki, moja piękna, rządzą mężczyzną, który rządzi państwem". Te słowa dały Mihrimah do myślenia...

Kiedy Mihrimah jest w wieku odpowiednim do ślubu, jej matka zamierza wydać ją za odrażającego Rustema. Wszystko jest dokładnie przemyślane i zaplanowane. Hürrem wybrała takiego mężczyznę, który będzie wierny jej rodzinie. Natomiast Mihrimah waha się między głosem serca a rozumu. Jej bezwzględność nie sięga tak daleko jak Hürrem. Mihrimah chce wyjść za mężczyznę, którego obdarzyła uczuciem. Jak potoczą się jej losy?

Czytałam kilka recenzji książek dotyczących Mihrimah i jestem szczerze zdziwiona. Niektórzy czytelnicy stwierdzili, że te księgi są niewyobrażalnie nudne. Być może są, ale dla osoby, która nie interesuje się tym okresem historycznym. Moim zdaniem książki z serii "Tajemnice Dworu Sułtana" są jednymi z najlepszych - od oprawy graficznej po treść. Kolejny raz powiem, że autorka poświęca najwięcej czasu na opisy życia kobiet, ale nie zapomina o kwestiach najważniejszych, tzn. o wyprawach wojennych, postanowieniach władców różnych państw, o podbojach, sukcesach i porażkach. Seria o wspaniałym stuleciu daje czytelnikowi ogólny obraz tego, jak wyglądało państwo Osmanów w XVI wieku. I nigdy nie myślcie, że historia jest nudna... Historia jest najlepszą drogą do poznawania fascynujących faktów z życia ludzi, którzy swoją działalnością pokazali, że zasługują na pamięć.

Jeżeli lubicie od czasu do czasu sięgnąć po lekką lekturę, dzięki której dowiedzie się czegoś wartościowego z zakresu historii, z całego serca polecam serię pt. "Tajemnice Dworu Sułtana". Proszę Was, abyście nie kierowali się opiniami mówiącymi o tym, że w tych książkach "wieje nudą". Nie wieje, zapewniam. Czytelnik nie będzie się nudził pod warunkiem, że jest ciekawy tego, co się działo na dworze sułtana Sulejmana Wspaniałego.

2041

Przyznaję rację większości Czytelników - ten tom jest zdecydowanie słabszy od tomów 1-2. W dużej mierze wynika to zapewne z faktu, że nie jest on kontynuacją poprzednich tomów, ale opowiada dokładnie to, co zawiera tom 2, tylko z innej perspektywy.
Duży plus za opisy Hagia Sophia! Tak, to zdecydowanie magiczne miejsce.
O uwielbieniu, jakim Sulejman darzył swoją córkę świadczy chociażby to, że na miejscu wiecznego spoczynku Sulejman ma obok siebie właśnie córkę, nie ukochaną żonę.

Duży plus za opisy Hagia Sophia! Tak, to zdecydowanie magiczne miejsce.
O uwielbieniu, jakim Sulejman darzył swoją córkę...

''Sułtanki, moja piękna - powtórzyła w myślach - rządzą mężczyzną, który rządzi państwem.''

Mihrimah, jako jedyna córka Sulejmana Wielkiego i jego ukochanej Hürrem, miała wszystko czego dusza zapragnie. Piękne stroje, najszlachetniejsze klejnoty i bezgraniczną miłość swoich rodziców. Nie zdarzało się, aby ktokolwiek jej czegoś odmówił, a jeśli już tak było to miała sposoby na to, aby postawić na swoim.

Mihrimah poznajemy jako małą dziewczynkę, która stara się zrozumieć zasady haremu oraz to dlaczego chłopcy są traktowani lepiej od sułtanki. Podczas czytania, kiedy akcja posuwa się do przodu możemy zaobserwować jej metamorfozę. Jak z młodej, niewinnej dziewczyny staje się kobietą, którą matka wprowadza w świat intryg. Hürrem przekazuje córce wiele ważnych lekcji, a jedną z nich jest to, że wrogowie jej matki, są wrogami jej i jej braci. Matka z córką muszą połączyć siły, aby zmierzyć się z nimi i ich pokonać.

Byłam zachwycona częścią pierwszą i drugą, które opowiadały o losach Hürrem. Jeśli chodzi o tę muszę przyznać, że nie zachwyciła mnie równie mocno. Początek był nudny, nieciekawy, a ja miałam nie lada problem, aby przebrnąć przez pierwsze strony. Z czasem było już lepiej, ale zabrakło mi tej magicznej atmosfery, którą dało odczuć się w poprzednich tomach. Autorka za bardzo skupiła się na miłosnych problemach Mihrimah, których moim zdaniem było ciut za dużo. Momentami miałam wrażenie, że rozpoczynała jakiś wątek i pozostawała go niedokończonym. Bardzo mi brakowało ich rozwinięcia. Jednak ta książka nie była zła!

Bardzo podobało mi się, że autorka poświęciła czas na ukazanie relacji Mihrimah z rodzicami. Miło było czytać jak Sulejman podziwiał swoją córkę, był z niej dumny i uważał, że potrafi być inteligentniejsza od wezyra. Z kolei Hürrem uczyła swojej córki pięknych pieśni oraz języka ruskiego. Można było zauważyć wiele podobieństw w charakterze Mihrimah i Hürrem.

Trzecia część opowiadająca o życiu Mihrimah nie zaliczyłabym do najlepszych. Jednak moim zdaniem warto dać jej szansę, bo może komuś bardziej przypadnie do gustu. Nadal można wyczuć lekki styl autorki, ale mi czegoś po prostu zabrakło. Pomimo nie najlepszego początku całość czytało mi się całkiem dobrze i książkę przeczytałam w parę godzin. W każdym bądź razie ta część nie zniechęca mnie to do sięgnięcia po kolejne. Ba. Nawet spotęgowała moją ciekawość i od razu sięgnęłam po kolejną, aby wiedzieć, czy drugi okaże się lepszy. Moim zdaniem należy samemu wyrobić sobie o niej zdanie.
Tak jak w poprzedniej części nie zabraknie tu intryg, miłości i walczenia o własne życie.

Bardzo trudno czyta się tę książkę, ze względu na liczne błędy stylistyczne, gramatyczne i interpunkcyjne. Dwie korektorki i redaktorka nie wyłapał braków przecinków, przez co musimy domyślać się, kogo opisuje autorka. Zamiast "żeby upić" - mowa o zamiarze sułtanki, chce upić łyk z kielicha, widnieje "żeby upił". Książka moim zdaniem nieinteresująca, w przeciwieństwie do "Hürrem" oraz "Nurbanu".

Gdyby nie serial nikt by pewnie po tę pozycję nie sięgnął, bo i za bardzo nie ma po co. Niewiele w niej faktów, bo pewnie się nie zachowały. Życie sułtanek na ogół nie obfitowało w wydarzenia godne uwagi. Kiedyś liczyły się wyprawy wojenne i bitwy oraz ich bohaterowie. Książka to głównie czcza gadanina, a do tego kreowanie Mihrimah na prawie pierwszą turecką feministkę, buntującą się przeciw męskiemu światu. Do końca dobrnęłam mocno znudzona, ale jednak pokuszę się o przeczytanie drugiego tomu.

• Historyczne
  • Do kupienia