Czarna zaraza

Towarzystwo Wydawnicze „Rój”
1939-01-01
1939-01-01
Maria Godlewska
powieść angielska satyra fikcyjna wyspa Abisynia

Aż trudno uwierzyć, że napisał tę powieść autor, który ma w swoim dorobku także ''Znowu w Brideshead''. ''Czarna zaraza'' ukazała się w Polsce tuż przed II wojną światową w autoryzowanym przekładzie Marii Godlewskiej (edycja Roju, co ciekawe, nie precyzuje daty wydania).

Jak na lata trzydzieste ''Czarna zaraza'' była książką bardzo odważną. Wystarczy wspomnieć, że kiedy ''Black Mischief'' zostało opublikowane w 1932 roku w Anglii, redaktor katolickiego czasopisma ''The Tablet'', Ernest Oldmeadow, stwierdził, że powieść ta jest „hańbą dla każdego, kto wyznaje katolickie wartości”. W książce mowa jest m.in. o nieudanej próbie wprowadzenia w fikcyjnej Azanii kontroli urodzin czy też o obróconych w farsę staraniach dwu kobiet (przypuszczalnie lesbijek) o poprawę losu miejscowych zwierząt.

Powieść Waugha może przypominać niekiedy genialne ''Starożytne wieczory'' Normana Mailera - utwór znacznie późniejszy (bo z lat 80.),jednak tematycznie pokrewny. Elementy wspólne obu dzieł to m.in. motywy władców-despotów, ludyczność, frenetyzmem i makabra, tematyka rewolucji i buntu, problematyka rządzenia i władzy, motywy władców-despotów, wątki homoseksualne (u Waugha jednak zakamuflowane).

Książka arcyinteresująca, aktualna, godna wznowienia!

Dodaj cytat z książki Czarna zaraza