Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków

Okładka książki Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków Sarah Fader, Simon Rego
Okładka książki Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków
Sarah FaderSimon Rego Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
The 10-Step Depression Relief Workbook
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2019-05-01
2019-05-01
Sylwia Pikiel

Okładka książki Jak pielęgnować poczucie spokoju i pewności siebie – praktyczny poradnik Sarah Fader, Simon Rego
Jak pielęgnowa... Sarah Fader, Simon ...

Idealna pozycja dla osób, które mierzą się z epizodem depresji.

Idealna pozycja dla osób, które mierzą się z epizodem depresji.

Książka, która podaje recepty na wyjście z kryzysu- myślę, ze w przypadku depresji prawdziwej- to będzie za mało, ale dla osób z obniżonym nastrojem lektura może pomoc. Trochę jestem rozczarowana tym, ze autorzy korzystali wyłącznie z artykułów dostępnych z internecie (tak wynika z bibliografii),a więc nie jestem pewna, czy wszystkie porady są oparte na rzetelnej pracy naukowej. Mam obawy zwłaszcza co do tego, czy ktoś mógłby stosować wyrywkowo jakiś fragment, co prowadziłoby do sytuacji przeciwnej. Nie mniej daje jej 10 i będę do niej wracać, bo te proste porady porządkują wiedzę w tym temacie i przekazują w przejrzysty sposób, jak krok po kroku wyjść na powierzchnię.

Program wychodzenia z depresji.

O depresji jako zjawisku cywilizacyjnym czy medycznym napisano już tak wiele, że można się zastanawiać raczej nad tym, czy czegoś o niej jeszcze nie napisano. Lub czy jest w związku z powyższym sens jeszcze coś na ten temat pisać, wydawać – skoro napisano i powiedziano na ten temat już tak wiele… Cóż, sens o depresji pisać jak najbardziej jest. Czytać również. Zwłaszcza jeśli na rynku wydawniczym pojawiają się tak ciekawe pozycje jak niniejsza, które nie tylko – raz jeszcze - opisują problem, ale na dodatek proponują sensowny oraz etapowy zestaw działań zmierzających do uporania się z problemem.

Książka bardzo mocno nawiązuje do nurtu terapii behawioralno-poznawczej. Patrząc na dotychczasową literaturę dotyczącą szeroko pojętego problemu depresji terapia behawioralno-poznawcza wydaje się być najbardziej sensownym sposobem na realnie skuteczną walkę z nią. Do czego się owa terapia sprowadza?

Najprościej rzecz ujmując sedno sprawy sprowadza się do tego, żeby przy pomocy specjalisty wejrzeć w swoje wnętrze, zrozumieć samego siebie, swoje emocje, ich przyczyny oraz skutki po to, by w efektywny sposób działać w celu poprawy sytuacji. Jak to rozumieć? Łopatologicznie rzecz ujmując chodzi o to, żeby – na początek - nauczyć się rozpoznawać własne stany i wychwytywać dzięki temu początki epizodów depresyjnych. Kolejny krok to stworzenie pewnego długofalowego planu działania, który pozwoli przełamywać schematy negatywnego, destrukcyjnego myślenia. To ważny krok, umożliwia on bowiem dalsze planowanie pracy nad sobą pod kątem tworzenia wzorców pozytywnego myślenia, pozytywnych oraz konstruktywnych zachowań, które pozwolą (w założeniu) wyrwać się ze stanów apatii, a także pomogą pozbyć się lęków i nawyku odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę. Ważna w tym wszystkim jest także sfera motywacyjna, jeśli bowiem uda się powyższe zmiany wdrożyć i przeprowadzić, a przy tym jeśli ujrzy się ich efekty, możliwe jest lepsze motywowanie samego siebie i utrwalanie w sobie pozytywnych wzorców. Na tym to wszystko w wielkim skrócie wygląda.

Skrót jest wielki, albowiem walka z depresją to nie są żadne przelewki ani też zadanie proste – to walka z samym sobą obliczona na miesiące jeśli nie na lata trudnych zmagań o powrót do stabilności emocjonalnej. Żadna książka nie zastąpi pracy ze specjalistą, jednak bardzo dobrze że takie pozycje jak niniejsza co jakiś czas się ukazują. Nie polecałbym nikomu samodzielnej „autoterapii” w oparciu o taką publikację, jednak wydaje mi się, że lektura sama w sobie może mieć działanie krzepiące i budujące – każdy element proponowanej w książce terapii 10 kroków opatrzony jest autentycznymi przykładami osób zmagających się z depresją i walczących z nią przy udziale specjalistów. To może być szalenie pozytywne dla czytelników, którzy cierpią przez podobny problem– móc się przekonać, że nie tylko oni mają toczą swoją walkę i że walka ta naprawdę może być skuteczna.

Gorąco polecam. Zarówno osobom zmagającym się z depresją, jak również wszystkim ciekawym tematu i chcącym pogłębić swoją wiedzę w omawianym zakresie.

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Program wychodzenia z depresji.

Książka "Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków." Simon A. Rego i Sarah Fader okazuje się być ciekawym narzędziem stworzonym przez specjalistów. Opisuje kolejne etapy w terapii poznawczo-behawioralnej, i daje możliwość pracy nad sobą. Autorzy książki prowadząc czytelnika za rękę, pomagają wyznaczać realne cele, takie jak m.in. poprawa samopoczucia. Istotną zaletą książki jest to, że każdy krok opisany w książce poparty jest autentycznym przykładem osoby chorującej na depresję. Ponadto, w książce można odnaleźć wiele wskazówek, dotyczących technik pomagających redukować pewne objawy depresji. A wszystko jest oparte zarówno na strategii terapii poznawczo-behawioralnej, jak i podejściu skoncentrowanym na uważności.

Książka stanowi punkt wyjścia zarówno dla osób: zastanawiających się nad lub będącą już w trakcie terapii poznawczo-behawioralnej, jak również dla osób, które są zaniepokojone swoim nastrojem.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę?
Osoba chorująca na depresję, dzięki książce autorstwa S. A. Rego i S. Fader – otrzymuje gotowe narzędzie do pracy, dzięki któremu może nauczyć się m.in. :

- rozpoznawać i nazywać swoje problemy,
- tworzyć własne cele i plan działania,
- przełamywać negatywne myślenie.

Uogólniając mogłabym powiedzieć, że książka S. A. Rego i S. Fader jest narzędziem pełnym ćwiczeń, które każdy jest w stanie wykonać samodzielnie w domowym zaciszu. To taki drogowskaz jak poradzić sobie w trudniejszym okresem w życiu, jak przekształcić negatywne myślenie oraz jak stosować pewne techniki, aby po prostu poczuć się lepiej. Jednak warto pamiętać, że nie jest to proste – ale jest możliwe.

Depresja to trudna choroba. Jej leczenie być może nie jest proste i łatwe, jednak warto dołożyć wszelkich starań, aby wspomóc proces leczenia.Książka jest narzędziem do pracy nad sobą, swoim samopoczuciem i odnajdywaniem się w trudnych sytuacjach.

• Psychologia
  • Depresja
  • Do kupienia
  • Kupione 2024

Dodaj cytat z książki Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków