www.1939.com.pl

Sol
2008-01-01
2008-01-01
2 wojna światowa Ciszewski

Mnóstwo adrenaliny już od pierwszych stron.
Pierwszy Samodzielny Batalion Ropoznawczy pod wodzą świeżo upieczonego podpułkownika Jerzego Grobickiego ma trafić z tajną misją do Afganistanu.
Nad obozem, gdzie stacjonuje batalion, szaleje burza.
Po burzy, żołnierze mają wrażenie, że są świadkami wielkiej rekonstrukcji działań wojennych rodem z września 1939 roku.
Ale atakujące ich oddziały wcale nie okazują się historycznymi grupami rekonstrukcyjnymi.
Batalion znalazł się na zapleczu frontu wojny polsko-niemieckiej z 1 września 1939 roku.
Autor świetnie oddaje realia tamtych wydarzeń.
Pouczające są spotkania polskich żołnierzy XXI wieku z wrześniowymi wojskowymi.
Mnóstwo adrenaliny i żołnierskich przyjaźni.
Pojawia się wątek miłosny sprzed lat.
Na mnie duże wrażenie zrobiła scena z udziałem Naczelnego Wodza.
Polecam całą serię www.

Mnóstwo adrenaliny już od pierwszych stron.
Nad obozem, gdzie stacjonuje batalion, szaleje burza.
Ale...

Alternatywna wizja II wojny światowej. Co by było gdyby ultranowoczesny batalion wojskowy z dwudziestego pierwszego wieku cofnął się w czasie do 1939 roku i wziął udział w walce o obronę naszej ojczyzny? Ciekawy koncept. Bardzo dobre sceny batalistyczne, widać że autor włożył dużo pracy w przygotowanie i research. Postacie da się lubić, nie są one papierowe. No może poza Nancy, która była momentami dość irytująca. Ogólnie to główny minus jaki mogę dostrzec w tej powieści to wątek romantyczny, który był grubymi nićmi szyty i sądzę, że książka moglaby się spokojnie bez niego obejść. Mocne 6,5/10.

Bardzo koncept na książkę, całkiem przyjemna ilość i głębokość treści dotyczących sprzętu i historii, ale intryga miejscami kuleje, a bohaterowie bywają płascy. W ogóle, INTRYGA?! Nie tego oczekiwałem po tej książce. Plus ta irytująca, zagubiona Nancy i związana z nią bzdurna historia miłosna. Typowe "man writes woman".

Całokształt to trochę zmarnowany potencjał na przemyślaną, trzymającą w napięciu opowieść o epickim rozmachu. Zamiast tego mamy książkę sensacyjną na poziomie filmów z Jean Claudem. No dobra, może level wyżej.

Całokształt to trochę zmarnowany potencjał na...

Ciekawy i dobrze dopracowany pomysł, czytałem z przyjemnością.

Ciekawy i dobrze dopracowany pomysł, czytałem z przyjemnością.

Ciekawy pomysł, dobre wykonanie.

Ciekawy pomysł, dobre wykonanie.

Bardzo ciekawa alternatywa wizji II wojny toczonej przez batalion przeniesiony z przyszłości. Widać, że autor wykonał duży wkład pracy w research. Przekonują mnie wszystkie informacje techniczne, sceny batalistyczne, czy wzmianki historyczne.

Wciągająca od początku do końca. Co by było gdyby, oto cała zabawa tej książki. Świetna rozrywka?

Alternatywna wizja tego, co moglibyśmy zrobić, broniąc się przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Chyba każdy, kto o II wojnie światowej czytał za młodu, o takim czymś myślał, czy marzył. Dodatkowy plus za umiejscowienie fabuły na terenach mi bardzo dobrze znanych (obszar między Częstochową a Olesnem).

Dla mnie zawsze miło się czyta, jak Polacy kopią w tyłek Niemców :),choćby tylko alternatywnie.

Na książkę trafiłem przez przypadek przy okazji jakiś promocji na e-booki. Cena była niewysoka a że lubię tematy historyczne (zwłaszcza II WŚ) to postanowiłem kupić i przeczytać.
Nie ukrywam, że jako miłośnik historii lubię sobie poczytać takie kontrfaktyczne rozważania. Tutaj oczywiście połączone jest to z z fantastyką ale i tak czyta się świetnie.
Postacie trochę przerysowane ale można je polubić (lub znienawidzić). Historia toczy się warto przemycając treści historyczne. Dla tych którzy słabo znają historię, może być momentami trudno wszystko zrozumieć. Natomiast miłośnicy historii bez problemu rozpoznają postacie i zdarzenia autentyczne.
W sumie książka tak mi się spodobała, że przeczytałem pozostałe 2 tomy serii.
Nie jest to typ lektury do której będę wracał, raczej jednorazowe fajne "czytadło" - polecam.

Postacie trochę...

• Audiobooki