Diagnoza. Osaczenie

Edipresse
2019-05-15
2019-05-15

Okładka książki Diagnoza Anna Dembowska, Grzegorz Golojuch
Diagnoza Anna Dembowska, Grz...

Nie podobała mi się ta książka, bohaterów nie polubiłam. Zwłaszcza Jana Arymana, który przez cały czas robił z Anny wariatkę. Jego matka Wioletta nie dała się lubić, więc właściwie nic w tej książce mi się nie podobało. Myślałam, że gdy dotrę do końca wyjaśni się, dlaczego Jan postępował tak wobec Anny, co rzeczywiście wydarzyło się wtedy w szpitalu podczas przeszczepu nerki Julii. Tymczasem książka się skończyła a wyjaśnienia żadnego nie uzyskałam. Czułam się rozczarowana zakończeniem. Zresztą całość nie wywarła na mnie dużego wrażenia. Anna była bardzo irytująca, i tak dobrze, że na koniec przejrzała na oczy, że Jan przez cały czas nią manipulował. Jedyny plus, że bardzo szybko czytało się tę książkę.

Po tragicznym błędzie lekarskim Anny,do którego doszło w szpitalu na Wybrzeżu ,Artman zabiera winna wycięcia pacjentce zdrowej nerki żonę do Szwecji...Bezpieczny azyl okazuje się złota klatka...Artman boi się że Anna odkryje straszna prawdę o nim ,dlatego manipuluje nia bez skrupułów,separuje ja i dręczy psychicznie...(faszeruje lekami),kiedy ginie młoda Polka ,wszystkie tropy prowadzą do Anny która coraz mniej ufa swoim zmysłom. Jak się ocknąć,będąc w pajęczynie kłamstw manipulatora?

Obyczajowo- kryminalna trzymająca w napięciu powieść oparta na wątkach hitu TVN ,to bardzo dobra lektura. Pochłonęła mnie w jeden dzień. Co zawiera a raczej co odnajdziemy w tej książce? Bogaty wachlarz emocji ,wywołanym aspektem doznań przemocy psychicznej,zajrzymy w świat osoby której tej przemocy doświadcza. Jak wiadomo schemat oprawca-ofiara jest jak łańcuch z wieloma ogniwami ,poki ofiara nie zrozumie że może się uwolnić ,że chce,że potrzebuje pomocy niestety mija wiele czasu ...czasami za dużo.

Ta cześć powiem szczerze, że bardziej mi się podobała od pierwszej (choć tamta też niczego sobie). Ale jednak. Ogólnie polecam obie :) i chyba muszę sobie zobaczyć teraz jak wyszedł im serial?! ;)

Widziałam kiedyś reklamę serialu, ale nie mialam okazji go obejrzeć. Kiedy tylko ksiazka wpadła mi w ręce chętnie po nia sięgnęłam okazuje sie jednak, ze akcja dzieje sie jakby przed historia z serialu. W sumie dość ciekawa i sprawnie napisana. Jak zawsze temat przemocy psychicznej drażni mnie, ale czytałam ciekawa zakończenia. Chętnie sięgnę po następną DIAGNOZĘ.

Do ,,Diagnozy. Osaczenie" chciałam zrobić pierwsze podejście zaraz po zakończeniu serialu. Wstrzymałam się jednak bo: po pierwsze chciałam przeczytać pierwszą część, po drugie chciałam zdystansować się od serialu. Muszę przyznać, że mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Chyba nie do końca odnalazłam się w tym co w niej przedstawiono.

Jan wraz z Anną, która popełniła błąd lekarski (wycięła podczas operacji zdrową nerkę) wyjeżdżają do Szwecji by odciąć się od przeszłości. Kobieta przebywając w obcym kraju z trudem uzyskuje równowagę psychiczną. Nie ułatwia jej tego partner, który mimo uczuciowych zapewnień robi wszystko by jego tajemnice nie wyszły na jaw.

W pierwszej części postaci mi się zgadzały tzn. w Annie widziałam Maję Ostaszewską, w Bognie Danutę Stenkę a w Janie Adama Woronowicza. W tej części ewidentnie mi tego zabrakło. Nie czułam klimatu serialu i straciłam wiarę w to, że Diagnoza będzie miała ciąg dalszy. Sądziłam, że ta historia będzie podstawą do wznowienia produkcji. Raczej się na to nie zapowiada. Historia miała potencjał, gorzej z wykonaniem. Ode mnie 6/10. Mimo takiej oceny polecam przeczytać książkę przed obejrzeniem serialu.

Jan wraz z Anną, która...

Zaczynając od serialu bardzo ciekawiło mnie to, co nie zostało pokazane. Ciekawość powoli nie dawała mi spokoju, i mogąc ją w końcu zaspokoić postanowiłam sięgnąć po tą książkę.

Kiedy mąż chce się pozbyć żony to wiadomo, że coś musi być nie tak. Ale jakie pobudki pchają go do tej decyzji? Kariera? Kochanka? A może po prostu niechęć do żony? W tej książce, poznajemy losy bohaterów serialu "Diagnoza", które nie zostały ukazane na ekranie. Wszystko toczy się w czasie, kiedy nasza główna bohaterka Anna Leśniewska prowadząc niby z wieloletniego doświadczenia łatwą operację, wraz ze swoim mężem Janem Artmanem zostaje popełniony błąd. Anna będzie musiała ponieść konsekwencje, które raz na zawsze zmienią jej życie. Jako lekarz zostaje zawieszona, do tego mąż wysyła ją do specjalistycznego ośrodka dla psychicznych, kierując się niby jej dobrem. A tak naprawdę ta sprawa ma głębsze dno, niżby się mogło wydawać. Co tak naprawdę próbuje ukryć Artaman przed Anną? Czy uda jej się uciec z ośrodka i więzienia swojego umysłu? A gdy to się wydarzy, to jaka będzie czekała na nią odpowiedź?

Czytając tą książkę, byłam naprawdę wstrząśnięta. Gdyż w serialu mamy tylko parę skromnych urywek z czasów, kiedy Anna była uwięziona i manipulowana przez Artmana. Dopiero czytając ją, mogłam spojrzeć na niewinną i bezbronną kobietę, która ślepo wierząc w swojego męża, trafia z własnej woli "do więzienia", które na nią wyszykował. Anna Dembowska odkrywa przed nami prawdę, gdyż w serialu nasza bohaterka zanim zdołała odkryć prawdę o zbrodni jakiej się dopuścił, w wypadku traci pamięć i zapomina również o tym, co jej się wydarzyło i o co walczyła. Choć dowiedziałam się wielu rzeczy, które nie zostały ukazane w serialu, to zabrakło mi ich rozwinięcia w książce. Do tego emocje bohaterów, były dla mnie czasem nie jasne. Zabrakło w nich żywiołowości, i życia co trochę mi przeszkadzało w dokładniejszym zrozumieniu ich prawdziwych zachowań i uczuć.

Z pewnością polecam najpierw zainteresować się serialem, a dopiero potem książką. Gdyż łatwiej będzie wam potem ich sobie wyobrazić, oraz poznać ich zachowania, co jest naprawdę ważne. Na pewno was ta historia zainteresuje, a książka to dobry dodatek do ukazania tego, czego nie zobaczycie w serialu.

Opisane wydarzenia w książce rozpoczynają się od feralnej operacji, która przekreśliła – tak może się wydawać – szansę na kontynuowanie kariery medycznej Anny w Polsce. Zaradny jak dotąd Jan, mściwy, przeszyty nienawiścią, manipulator i gracz emocjonalny porzuca dotychczasowe życie „dla Anny” i razem wyjeżdżają do Szwecji. Obarczona poczuciem winy za niepowodzenie przy operacji nerki Anna, zostaje wplątana w serię wydarzeń z Gustawem, Darią i teściową Wiolettą. Jan, chcący unieszkodliwić Annę, doprowadza ją na skraj wytrzymałości psychicznej, co w konsekwencji kończy się tragicznie.

Niemniej, chyba za wiele oczekiwałam, czytając cierpliwie strona po stronie. Bywały momenty, że sprawy za szybko się zaczynały i za szybko kończyły. Czasem multiwątkowość nie jest dobrze skonstruowana i wpleciona w historię ogólną. Moim zdaniem – za szybko rozwiązano historię Wioletty. Być może cała historia mogłaby być przedstawiona lepiej, akonto opisów emocji niektórych postaci.

Warto jednak wspomnieć, że po obejrzeniu „Diagnozy”, łatwiej i lepiej można wyobrazić sobie zachowania postaci, konkretnie dopasowane do danego aktora. Czyta się w takim zestawieniu o niebo lepiej :)

Bardzo uwielbiam oglądać polskie seriale i filmy. Jakiś czas temu na ekranie TVN-u pojawił się serial „Diagnoza”. Więc zaczęłam oglądać film i powiem wam szczerze, że bardzo wciągnęła mnie fabuła i za każdym razem wyczekiwałam kolejnego odcinka, co tym razem przyniesie los głównym bohaterom. Tak właśnie dowiedziałam się, że na jego podstawie powstała książka i postanowiłam także zapoznać się z lekturą.

„Diagnoza. Osaczenie” jest to druga część, która opowiada nam o losach Anny i Artmana za czym pojawili się w Rybniku. Od samego początku w mojej głowie pojawiało się wiele pytań, na które w pierwszej części nie dostałam odpowiedzi. Teraz wiele mi się wyjaśniło, ale im głębiej się zagłębiałam w lekturze tym więcej pojawiały się kolejne niewiadome i następne pytania. Poznajemy bohaterów i ich charaktery a także osobowości. Anna dowiaduje się ze mężczyzna, którego kochała i był jej mężem okłamywał ją od samego początku. Zdradzał, oszukiwał i zniewolił a także zranił ją odbierając jej dzieci. To właśnie pan Artman okazuje się być czarnym charakterem, który postanawia zniszczyć żonę i wywieźć ją i dzieci do Szwecji. Kobieta popada w depresję a mąż, jako dobry lekarz faszeruje ją lekami i wmawia jej chorobę. Umieszcza ja w klinice dla obłąkanie chorych. Ale to nie koniec to tylko początek historii Anni i Artmana. Anna wraca do polski i teraz pracuje w szpitalu, w którym jej były partner. Odkrywa pomału zagadkę z lewych interesów Jana Artmana. Dowiecie się więcej czytając książkę.

Anna Dembowska niesamowicie opowiada nam historię, która jest dojrzała i niebanalna. Autorka opowiada nam historię, w której nie brakuje wątków kryminalnych. Styl autorki jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze. Zróżnicowani bohaterowie i ich losy dodają całości uroku. Jako że nie czytałam pierwszej części książki autorki to teraz wiem, że muszę nadrobić zaległości. Polubiłam styl autorki i mogę Was zachęcić do sięgnięcia po książkę. Serdecznie polecam!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Edipresse

Przyznam szczerze, że rzadko oglądam telewizję, chociaż o serialu „Diagnoza” słyszałam wiele dobrego i jestem przekonana, że po tej lekturze najpierw sięgnę po pierwszą część, a następnie skuszę się na film.

Ta książka to trudna w odbiorze emocjonalnym powieść, pokazująca nam jak łatwo jest zmanipulować człowieka. Mobbing będący niszczącą życie psychiczne młodej, ładnej, inteligentnej i zdolnej kobiety, w pewnym momencie powoduje, że nie wie ona co jest fikcją wymyśloną przez jej partnera i ojca jej dzieci, a co faktem.

Autorka w bardzo obrazowy sposób ukazuje fałsz jaki człowiek jest w stanie w sobie zakorzenić, do tego stopnia, że manipulowana osoba staje się więźniem własnego życia, a jej z pozoru „złota klatka” najgorszym miejscem w którym zamknięty jest szalejący umysł.

(…) Po pewnym czasie przebywania w pomieszczeniu ludzie przestają czuć smród, ale zapach wcale nie znika, po prostu ich mózg ignoruje zmysł powonienia. Tak samo Anna – potrafiła beztrosko bawić się w pokoju, gdzie pod stołem tykała bomba. (…)

Intrygująco ukazana toksyczna miłość, która jest częstą przyczyną nieszczęść wielu kobiet, z jednej strony adorowanych a z drugiej wyszydzanych. A wiara w dobroć swojego partnera i w jego dobre intencje często zasłania wszystko inne.

(…) Nie wiedziała, co ją czeka: czy będzie jeszcze gorzej, czy zacznie ją krytykować i poniżać, czy może kochać i przepraszać. Ona miał władzę. Przyjmowała jego wersję wydarzeń, w której to ona była winna. (…)

Strach bywa oprawcą i niszczycielem, czy naprawdę tak trudno go pokonać?

Jak już wspomniałam wcześniej, lektura jest dość trudna w odbiorze emocjonalnym, zwłaszcza dla kobiety. Pokazuje jednak, że odwaga jest potrzebna tak samo jak człowiek potrzebuje uczucia drugiego człowieka. Czasami wystarczy się do kogoś przytulić, aby zyskać spokój i pewność siebie, zwłaszcza w związku, który niszczy od środka. Ale najważniejsze jest to, aby zrozumieć, że dzieje się coś złego, nie akceptować tego, co tak niszczy, poniża i uwłacza człowieczeństwu.

(…) – Ci ludzie zajmują się przemocą na co dzień, wiele widzieli, potrafią dostrzec rzeczy ukryte. W ich odczuciu masz typowe symptomy ofiary przemocy, jeśli nie fizycznej, to psychicznej. (…)

Bardzo jestem ciekawa czy główna bohaterka wyjdzie z tego swojego kokonu psychicznego, nie wiem, czy autorka planuje kontynuowanie, chociaż bardzo bym chciała. Książka skończyła się tak jak skończyła, ale ja chętnie przeczytałabym kontynuację niektórych wątków.

Serialu nie oglądałam, ale książka mnie mega wciągnęła! Przeczytałam ją w kilka godzin. Bardzo lubię motyw na jakim opiera się fabuła.

• Chcę kupić
  • Pożyczone z biblioteki