On the Come Up

On the Come Up
HarperCollins
2019-02-05
2019-02-05

Okładka książki Whiteout. Gdy śnieg zasypie miasto Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Whiteout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...
Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Blackout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Książka opowiada o szesnastoletniej Bri, która chce zostać raperką tak jak jej ojciec.
Historia porusza bardzo ważne dla społeczeństwa tematy rasizmu i ubóstwa z którymi główna bohaterka zmaga się przez całą opowieść. Brianna jest oceniana przez większość społeczeństwa jako gangsterka w spódnicy. Za to ludzie z Ringu nazywają ją Małą Low, ponieważ jej ojciec był znanym w podziemiu raperem. Dziewczyna stara się walczyć z hejtem i oczekiwaniami otoczenia. Jednak uważam, że główna bohaterka była w niektórych momentach bardzo irytująca i zachowywała się irracjonalnie. Często nie zastanawiała się nad konsekwencjami swoich działań tylko ślepo dążyła do swojego celu. Mimo to uważam, że jest to całkiem niezła pozycja.
Autorka ma bardzo lekkie pióro przez co książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

3,5⭐/ 5⭐
Kategoria wiekowa 13/14+
współpraca reklamowa z Wydawnictwem Papierowy Księżyc
Ig, tt i twt: zaczytana_alix

Myśle ze to książka warta przeczytania. Opowiada o problemach młodej czarnoskórej nastolatki a także całej społeczności. Pokazuje jak ciężko jej spełnić marzenie i ile problemów napotyka na swojej drodze. Jednak jest nieustępliwa i walczy o swoje. Wie ze nie będzie łatwo. Pomimo, ze staje się obiektem negatywnych komentarzy i wyzwisk, a także próbują ją wykorzystać, ona nie zatrzymuje się. Idzie po swoje. I udaje jej się.

Czy gdyby cały świat podrzucał ci pod nogi głody byłbyś w stanie wytrwać wiernie przy swoich marzeniach?

Główna bohaterka Bri nie ma łatwego życia - bieda, rasizm, narkotyki, problemy rodzinne. Mimo tych doświadczeń nie poddaje się i konsekwentnie dąży do realizacji swoich marzeń, tzn. zostania raperką.

Bardzo podobało mi się, że jej droga do celu nie jest wyidealizowana. Bri potyka się, przewraca, tak by ostatecznie wstać jeszcze silniejsza.

Książka porusza trudne tematy - utrata bliskiej osoby, brak pieniędzy, brak jedzenia, nierówności, dyskryminacje, problemy z narkotykami i wiele innych. To pozwala książce przenieść się na głębszy wymiar.

Czasem miałam wrażenie, że te „cięte riposty” bohaterki są tak naprawdę jej mechanizmem obronnym. Momentami podejmowała niedojrzałe decyzje i była zbyt wybuchowa, ale starałam się to zrozumieć ze względu na jej doświadczenia z którymi przyszło jej się mierzyć oraz fakt, że jest nastolatką.

Jedyne co tak naprawdę przeszkadzało mi przez cała książkę to „agresywny” styl pisania autorki. Miałam wrażenie jakby krzyczała ona swoją historie. Może to krzyk pełen bólu i frustracji? Podejrzewam, że mogło tak być, ponieważ z tej książki wylewają się wręcz różne emocje.

Bardzo podobało mi się, że jej droga do celu nie jest...

Najważniejszym marzeniem Bri jest zostanie raperką. W jej dzielnicy organizowany jest konkurs potocznie nazywany ringiem, to tam spotykają się wszyscy aspirujący raperzy i toczą bitwy freestylowe.

Jednak ten książkę nie jest tak naprawdę tylko rapie. Jest o tym co muszą przeżywać czarnoskóre dzieciaki idę ze szkoły, o tym jakie niełatwe jest życie na dzielnicy i o tym jak spełniać marzenia.

Autorka robi wszystko żeby czytelnik mógł poczuć emocje Brie. To co jej się dzieje, oddziaływuje na nas bezpośrednio. Byłam naprawdę przerażona, gdzie ochroniarz rzucił Brie na podłogę, po to żeby ją przeszukać, byłam smutna gdy wyłączyli im prąd lub gdy w lodowce nie było nic więcej niż mleko.

Podobały mi się teksty piosenek, które tworzyła Brie. Czasami może były zbyt wyolbrzymione, co naszej bohaterce sprawiało jeszcze więcej problemów, ale poruszały problemy, które dotykały bohaterów. A to w muzyce jest najważniejsze, przekazywanie prawdy.

Na duży plus zasługują również bohaterowie drugoplanowi. Mama Brie, jej brat, przyjaciele. Każdy z nich ma swoją historie do opowiedzenia, swoje problemy, które nie znikają gdy u Brie zaczyna się źle dziać. Dziewczyna musi radzić sobie z swoimi sprawami, a również postarać się pomóc innym. Również to, że Brie nie do końca to wychodzi jest wspaniałe, bo pokazuje, że jest tylko człowiekiem a nie cudnym wytworem literackim.

„Nie zatrzymacie mnie” to naprawdę świetna książka młodzieżowa, pokazująca problemu rasizmu, gangów oraz nastoletniego życia w tym wszystkim. Nie uważam, że jest nawet w minimalnym stopniu wyolbrzymiona

Dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc za egzemplarz recenzencki ❤️

Otrzymujemy historię pełną buntu. Czyż nie taki jest każdy nastolatek?
Rasizm też wylewa się z każdej strony. Można pomyśleć, że w dzisiejszych czasach czarnoskórzy ludzie mają się lepiej niż kiedyś, jednak nadal jesteśmy w tyle... Czuć te niesprawiedliwość. Chciało by się stać z główna bohaterka na dziedzińcu w szkole i skandować "nie zatrzymacie mnie!" .
Oczywiście wybawiłam się też. Bri, gdy słyszy słowo nie, źle je interpretuje i robi na przekór wszystkim 🤭Czekałam na rapowe kawałki, na jej niezwykle umiejętności. Nie raz pisząc recenzje siedzę i się zastanawiam co napisać, a bohaterka płynęła z słowami.
Otrzymacie też tu świat gangsterów, prawa ulicy, muzyki, która potrafiła spowodować nie małe zamieszanie.
Książka jest i dla nastolatków, którzy szukają w sobie tego JA jak i dla starszych czytelników. Ja polecam!

Dziękuję wydawnictwu Papierowy Księżyc za egzemplarz recenzencki ❤️

Otrzymujemy historię pełną buntu. Czyż nie taki jest każdy nastolatek?

„𝑁𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑡𝑟𝑧𝑦𝑚𝑎𝑗𝑐𝑖𝑒 𝑚𝑛𝑖𝑒” - 𝐴𝑛𝑔𝑖𝑒 𝑇ℎ𝑜𝑚𝑎𝑠
🎤
Książka ta, przede wszystkim porusza ważne tematy takie jak przemoc, rasizm, uzależnienia czy bieda. Nie miałam wobec niej dużych oczekiwań. Myślałam, że będzie to raczej luźna młodzieżówka o nastolatce, która zaczyna swoją przygodę w świecie muzycznym i budzi kontrowersję. Myliłam się. Owszem Bri jest dziewczyną, której historia pokrywa się z tym co napisałam wcześniej, ale książka to coś o wiele więcej niż tylko jej karierowe potyczki. Według mnie to tak naprawdę wołanie o pomoc i próba uświadomienia społeczności, która wciąż jest ślepa na pewne kwestie. Plus dla autorki, że nie boi się poruszyć ciężkich i kontrowersyjnych tematów. Styl pisania był dobry i nie mam co do tego większych zastrzeżeń. Miałam jednak drobny zgrzyt jeśli chodzi o główną bohaterkę. Brianna nie ma w życiu łatwo, jest dyskryminowana i musi borykać się z wieloma problemami życia codziennego. Ludzie zaczynają postrzegać ją jako gangsterkę w spódnicy, więc ona się nią staje. Dziewczyna bardzo często podejmuje irracjonalne decyzje i wydaje się być niedojrzała. Na dodatek każdą krzywdę, która jej się przydarzała zrzucała na dyskryminację i rasizm, co w moich oczach nie do końca było prawdą w każdej sytuacji. Pomimo tego, książkę przeczytałam praktycznie w dwa dni.
Zatem jeśli szukacie pozycji, która porusza ciężkie tematy i mówi o dążeniu do spełnienia marzeń - koniecznie sięgnijcie po „Nie zatrzymacie mnie”.
🫶🏼🫶🏻🫶🏽🫶🏾🫶🏿

„𝑁𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑡𝑟𝑧𝑦𝑚𝑎𝑗𝑐𝑖𝑒 𝑚𝑛𝑖𝑒” - 𝐴𝑛𝑔𝑖𝑒 𝑇ℎ𝑜𝑚𝑎𝑠
🎤

Recenzja „Nie zatrzymacie mnie” 🎤
Książka porusza ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach problemy takie jak rasizm, bieda i przemoc. Mimo ze główna bohaterka Bri, ma z nimi styczność, nie poddaje sie i dalej dąży do celu. Bri za wszelka cenę chce zostać raperka, jak jej ojciec. Jednak nie chce być znana z względu na to ze jest jego córka która odziedziczyła po nim talent. Bri chce zasłynąć z względu na swój talent i chce zostać najlepsza raperka a jej ciężka praca pokazuje jej temperament i hart ducha.
Książka jest podzielona na 3 części i występuje w niej watek romantyczny. Książka dla mnie była fajna odskocznia od młodzieżówek i romansów. Nauczyła mnie wiele i myślenie dużo osób tez nauczy.
Warto tez zauważyć ze sama autorka książki była ciemnoskóra oraz w młodości próbowała swoich sił w rapowaniu, myśle ze niektóre sceny mogla pisać na podstawie swojego dzieciństwa. Przez to czułam większy respekt do niektórych scen i wydawały mi się bardziej realne, bo nawet nie przypuszczałam ze niektórzy mogą tak okropnie traktować drugiego człowieka z względu na kolor skory.
Mimo ze książka miała ciekawa fabuła, bardzo mi się dłużyła czułam ze autorka w niektórych momentach „leje wodę”. Brakowało mi również dialogów, uważam ze było ich za mało i były mało ciekawe.
Mimo wszystko książka mi się podobała,nie była najlepsza książka jaka czytałam ale napewno nauczyła mnie wielu ważnych rzeczy. Myśle ze przeczytam ja drugi raz i trochę zazdroszczę wszystkim którzy maga przeżyć historie Bri po raz pierwszy.

Recenzja „Nie zatrzymacie mnie” 🎤

[współpraca barterowa]

Nie miałam co do niej zbyt wielkich oczekiwań, ale naprawdę się pozytywnie zaskoczyłam.

Bri jest świetnie stworzoną postacią. Ma marzenia i stara się do nich dążyć. Mimo błędów jakie popełnia na drodze nie zatrzymuje się. Na szczęście udało jej się zdac sobie sprawę co chce sama tworzyć i nie dać się zmanipulować. Młode osoby będą mogły się od niej wiele nauczyć.

Co do jej piosenki wiadome było że wywoła wielki szum przez tekst nawiązujący do noszenia broni i walki z policja. Był to chyba jeden z gorszych scen w książce. Dziewczyna przez to dając się ponieść emocja wypowiada się agresywnie na live, który widzi bardzo dużo osób. Irytowała mnie w pewnych momentach jej porywczość i agresywne zachowanie.

Poza muzyką tez nie ma łatwego życia. Wiele osób będzie mogło utożsamić się z bohaterka.

Dziewczyna pochodzi z biedniejszej dzielnicy i jej matka traci pracę. Jest więc narażona ma hejt i brak podstawowych życiowych rzrczy takich jak jedzenie czy prąd.Kolejnym wątkiem jest utrata bliskich, ponieważ dziewczyna w bardzo młodym wieku traci ojca. Mamy też stronę walki z gangiem i pojawienie się narkotyków. W szkole tez nie może czuć się bezpiecznie bo czarnoskore osoby są w niej inaczej traktowani.

Co do postaci pobocznych tez zostały fajnie stworzone a samą ksiazke da się naprawdę szybko przeczytać.

Pojawił się drobny wątek romantyczny więc dla osób które nie lubią takiego wątku nie będzie on bardzo zauważalny.

Ksiazka była napisana w dość przystępny sposób i naprawdę wszystkim polecam!!

[współpraca barterowa]

[𝑅𝐸𝐶𝐸𝑁𝑍𝐽𝐴]
𝐍𝐢𝐞 𝐳𝐚𝐭𝐫𝐳𝐲𝐦𝐚𝐜𝐢𝐞 𝐦𝐧𝐢𝐞 – 𝐀𝐧𝐠𝐢𝐞 𝐓𝐡𝐨𝐦𝐚𝐬
8,5★/10★
🎤 𝑁𝑖𝑒 𝑤𝑎𝑟𝑡𝑜 𝑢𝑡𝑜𝑛ąć, 𝑟𝑎𝑡𝑢𝑗ą𝑐 𝑘𝑜𝑔𝑜ś, 𝑘𝑡𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑐ℎ𝑐𝑒 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎ć 𝑜𝑐𝑎𝑙𝑜𝑛𝑦. 🎤

~ Nie miałam co do tej książki dużych oczekiwań. Obstawiałam, że to luźna młodzieżówka. Pokochałam tę historię całym sercem. Ciekawa od pierwszych stron, trzymająca tęmpo i pełna bardzo życiowych sytuacji!

~ Główna boaheterka wyśmienicie wykreowana. Widoczny charakter i temperament. Waleczność to jedna z jej cech, która od razu rzuca się w oczy. Dla bliski zrobi dosłownie wszystko. Brianna bo tak ma imię to bohaterka z trudną przeszłością, zabójstwo jej ojca na oczach jej matki. Później jej matka popada w uzależnienie od narkotyków przez co razem z jej bratem zmuszona jest wychowywać się z dziadkami.

~ Główna bohaterka marzy by zostać gwiazdą rapu. Utrudnia jej to fakt, że po pierwsze cały czas jest porównywana do ojca a po drugie wśód ludzi jest uważana za gangsterkę. Czy jej się uda? Przyczatajcie aby się dowiedzieć.

~ Pozycja porusza bardzo ważne tematy. Uzależnienie od narkotyków, problemy rodzinne, bram środków do życia czy prześladowanie osób czarno skórych. Z tym ostatnim spotykają się ludzie na całym świecie i szczerze pierwszy raz czytałam książkę, w której ten problem został poruszony. Brawa dla autorki.

~ Wiele zachowań czy sytuacji jest bardzo życiowych. Po części utożsamiam się z Brianną. Wiele sytuacji, które ją spotkało, spotkało też mnie.

~ Wątek romantyczny, który gdzieś tam jest poprowadzony został bardzo dobrze napisany. Przynajmniej moim zdaniem.

~ Sięgnijcie po tę pozycję to się nie zawiedziecie! 🫶🏻

[𝑅𝐸𝐶𝐸𝑁𝑍𝐽𝐴]
𝐍𝐢𝐞 𝐳𝐚𝐭𝐫𝐳𝐲𝐦𝐚𝐜𝐢𝐞 𝐦𝐧𝐢𝐞 – 𝐀𝐧𝐠𝐢𝐞 𝐓𝐡𝐨𝐦𝐚𝐬
8,5★/10★
🎤 𝑁𝑖𝑒 𝑤𝑎𝑟𝑡𝑜 𝑢𝑡𝑜𝑛ąć, 𝑟𝑎𝑡𝑢𝑗ą𝑐 𝑘𝑜𝑔𝑜ś, 𝑘𝑡𝑜 𝑛𝑖𝑒 𝑐ℎ𝑐𝑒 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎ć 𝑜𝑐𝑎𝑙𝑜𝑛𝑦. 🎤

~ Główna boaheterka wyśmienicie wykreowana....

• Młodzieżówki
  • ENG