Uciekinier

Akapit Press
2019-05-09
2019-05-09

Szukając lepszego życia

Chociaż czytałam ją dosyć dawno, zdecydowanie przypadła mi do gustu!

Chociaż czytałam ją dosyć dawno, zdecydowanie przypadła mi do gustu!

Kilka tygodni temu recenzowałam książkę „Chłopiec znikąd” Katherine Marsh opowiadająca historię uchodźcy z Syrii w Brukseli.
„Uciekinier” Ele Fountain traktuje o podobnej tematyce.

Nienazwany kraj kontrolowany przez wojsko. Sądząc po potrawach gdzieś w krajach arabskich. Główny bohater Shif ma 14 lat, uwielbia matematykę i świetnie gra w szachy. Przyjaźni się z chłopcem z sąsiedztwa Benim, który chce zostać lekarzem. Chłopcy wiodą w miarę normalne życie. Wszystko zmienia się, gdy chłopcy chcąc uniknąć przymusowej służby wojskowej trafiają bez sądu, bez wyroku do więzienia. Warunki w jakich przebywają więźniowie urąga ludzkiej godności. W dzień nieznośny gorąc i duchota, w nocy przeraźliwe zimno. Małe racje żywnościowe. Wszystko to, aby złamać ducha osadzonych. W takich warunkach łatwo stracić nadzieję. Shif i Beni szybko przechodzą szkolę życia. A to dopiero początek ich trudnego i przyśpieszonego dorastania.

„Uciekinier” jest powieścią skierowaną do nastoletnich czytelników, ale również dorośli powinni po nią sięgnąć. Tematyka uchodźców/uciekinierów często gości w naszych domach za sprawą doniesień medialnych, o kolejnych statkach, łódkach, pontonach przybijających do wybrzeży Włoch czy Grecji. Po raz kolejny lektura zmusiła mnie do zastanowienia się, co kieruje tymi ludźmi, że ryzykują życie, aby przybyć do bezpiecznej Europy.

„Uciekinier” to wartościowa lektura, choć nie łatwa. Okrucieństwo, chciwość, brak empatii, ale gdzieś w tym wszystkim światełko nadziei na lepsze jutro. Autorka nie zdradza zakończenia historii Shifa, więc czytelnikowi pozostaje tylko mieć nadzieję, na jej pozytywne zakończenie.

„Uciekinier” Ele Fountain traktuje o podobnej tematyce.

Shif jest zwyczajnym czternastolatkiem, lubi matematykę i grę w szachy. Jego życie staje na głowie, gdy w drzwiach domu pojawiają się żołnierze. Ucieczka przed przymusowym wcieleniem do armii nie dochodzi do skutku. Shif i jego przyjaciel Bini, zostają schwytani i przetransportowani do pustynnego więzienia o nieludzkich warunkach. Chłopcy nie wiedzą, że ich mordercza przygoda dopiero się zaczyna. Muszą zrobić wszystko by przetrwać, bo tylko ci, którzy przeżyją, ocalą pamięć o innych.

'Uciekinier' bardzo zaskoczył mnie swoją fabułą. Znalazłam tu prawdziwą odwagę i spryt głównego bohatera, który już w młodzieńczym wieku musiał walczyć o własne życie. Przyznaję, że jest to tematyka bardzo dojrzała, jak na literaturę młodzieżową, która jednocześnie wyróżnia się spośród innych książek tego gatunku. Historia Shifa poruszyła moje serce i z pewnością pozostanie w mojej pamięci na długo. Pięknie pokazano tu przyjaźń. Kto by pomyślał, że dwóch nastolatków będzie gotowe na takie poświecenia? Na jaw wychodzą także skrywane od dawna tajemnice, które rzucają nowe światło na wszystkie wydarzenia. Bardzo dobre zakończenie! Mimo przeciwności losu, które spotkały bohatera, na koniec pojawia się nadzieja, że wszystko ma szanse się jeszcze ułożyć. Ta historia trzyma w napięciu, sprawia, że z całych sił trzymamy kciuki za Shifa. Z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy szukają czegoś naprawdę emocjonującego i wzruszającego. Polecam nie czytać opisu książki przed lekturą, bo okazuje się, że zdradza on całkiem sporo. Uwierzcie mi, warto dać się zaskoczyć!

Książka opowiada historię 14-letniego Shifa. Jako zwykły nastolatek Shif, razem z najlepszym przyjacielem Binim chodzą do szkoły, lubią matematykę i szachy, oraz zastanawiają się kim zostać w przyszłości.

Wszystko się zmienia, gdy do miasta przyjeżdża wojsko i zaczynają się łapanki. Życie głównego bohatera zmienia się diametralnie, już nic nie jest pewne, nie wiadomo komu ufać. Zagrożone życie i trudne decyzje stają się normą.

W książce są przedstawione trudne tematy takie jak uchodźcy, łapanki, więzienie za nic oraz człowieczeństwo.

Wszystko przedstawia się ciekawie, ale...
Zawsze jest jakieś "ale".. Mnie osobiście książka nudziła. Przedstawione w niej emocje, niepobudzały moich.
Po lekturze czuję jedynie niedosyt.
Co stało się z Binim i głównym bohaterem?
To zakończenie nic nie mówi.

Może być

Może być

Bardzo dobrze, że jest taka pozycja dla młodzieży. Jest poruszająca, traktuje o ważnych rzeczach, o wartościach, uczy empatii i poszerza wiedzę o świecie. Jest z pewnością uproszczona, ale uważam, że i dorośli powinni ją przeczytać. Jedyne, co mi się nie podobało, to klamra kompozycyjna i powtórzenie rozdziału.

Bardzo mocna,młodzieżowa książka. Porusza problem uchodźców oraz wpływu sytuacji politycznej krajów afrykańskich na ich mieszkańców, szczególnie młodych i ambitnych ludzi. Główny bohater, czternastoletni Shif zostaje złapany i porwany ze swojego domu i umieszczony w więzieniu. Trafia tam z najlepszym przyjacielem Binim.
Od tej opowieści nie można się oderwać. Razem z bohaterami przeżywa się ból, cierpienie, smutek a nawet radość. Uczy miłości do drugiego człowieka, współczucia, wierności. Można zastanowić się nad własnym życiem i nad własnymi wyborami.
Jest to książka, o której jeszcze długo się myśli. Naprawdę warto.

Od tej opowieści nie można się oderwać. Razem z...

[RECENZJA]

Witam was kochani w lipcowy wieczór, i chcę wam przekazać moją opinię jak i pokrótce opisać powieść ,,Uciekinier” autorstwa Ele Fountain. Wydana została w Polskiej wersji przez wydawnictwo akapit-press.

Główny bohater nazywa się Shif i ma czternaście lat. Chłopak chodzi do szkoły ze swoim najlepszym przyjacielem Binim, razem grają w szachy, które zostały pamiątką po ojcu Shifa.

Pewnego dnia Shif wyszedł kupić sobie coś do jedzenia, wychodząc ze sklepu natyka żołnierzy, jeden z nich go wołał, lecz przestraszony chłopak uciekł.

Następnego dnia nastolatek wybrał się do szkoły,tak jak zresztą zawsze miał to w rutynie, jednak tego dnia nie szedł z Binim co bardzo zaniepokoiło go, w końcu mieli tego dnia ważny sprawdzian z matematyki.

Od razu po zajęciach chłopak idzie do domu przyjaciela, lecz jego mama mówi mu że Bini nie będzie już chodzić do szkoły. Czemu? Przecież Bini tak dobrze się uczył, a przedewszystkim lubił się dokształcać, żeby zostać lekarzem.

Tego popołudnia został sam, oglądał każdą figurę na szachownicy, próbując zrozumieć co się dzieje oraz poczuć obecność swojego nieżyjącego taty. Ale czy on napewno nie żyje?

W nocy obudził go trzask spadających drzwi na podłogę. W wejściu stali uzbrojeni żołnierze chcący zabrać go z Binim, chłopcy muszą uciekać przed przymusowym wcieleniem do armii, w czasie wybuchu wojny. Po nieudanej próbie, zostają złapani. Zabrano ich do nieludzkiego więzienia na pustyni. Przed nimi walka o życie. Co będzie dalej? Uda im się schronić przed okrucieństwem?

Zastanawialiście się kiedyś co jest dla was ważne i czego pragniecie?

Niektórzy bardzo chcą posiadać np.: nową grę, książkę, laptop i nie ma nic w tym złego.
Chęć posiadania jest ludzka i całkowicie normalna.
Ale czy kiedykolwiek pomyśleliście, że na świecie są ludzie chcący mieć kromkę chleba, ciepły koc, nie mówiąc o dachu nad głową. W niektórych miejscach na świecie nadal trwają wojny. Ludzie marnieją w oczach z dnia na dzień.

Bądźmy lepsi dla siebie nawzajem, rozwiązujmy spory, pomagajmy ludziom potrzebującym pomocy,
Może nawet ty kiedyś będziesz jej potrzebował.

Bo tylko ci, którzy przeżyją, ocalą pamięć o innych.

[RECENZJA]

Shif jest zwykłym czternastolatkiem. Kocha grę w szachy i lubi chodzić do szkoły, lecz pogarszająca się sytuacja polityczna w kraju, oraz widmo wojny, zmienia jego przyszłość. Zaczynają się przymusowe wcielenia do wojska, a Shif i Bini muszą uciekać. Ucieczka kończy się niepowodzeniem i chłopacy trafiają do więzienia, w którym ludzie tracą nadzieję i człowieczeństwo. Tak oto zaczyna się walka, nie tylko o lepszą przyszłość, a o wolność i życie.

Nie spodziewałam się, że lektura tej książki okaże się tak druzgocącym przeżyciem. Shif ma dopiero czternaście lat, i przed nim całe życie. Niestety dla rządu jest tylko mięsem armatnim. Przymusowa dwuletnia służba zazwyczaj trwa dłużej, a rodziny żołnierzy nie mają z nimi kontaktu przez lata. Każdy sprzeciw jest surowo karany, ludzie giną, są zamykani w więzieniach gdzie przemoc jest na porządku dziennym. Łapanki i egzekucje. Fountain Ele wykreowała świat ogarnięty wojną i ta sytuacja jest nie tylko prawdopodobna, ale zapewne tak właśnie wyglądają realia w niektórych krajach. Uchodźcy marzą o wolności i walcząc o swoje rodziny, często tracąc właśnie tych najbliższych.

Młody wiek bohatera i jego samotna wędrówka, są bardzo poruszające, bo jest to chłopak zwyczajny, z którym łatwo nawiązać więź. Podczas swojej podróży spotyka ludzi, którzy w swoim życiu doświadczyli naprawdę sporo i ich historię również zasługują na uwagę. Bini jest przyjacielem Shifa, jego dojrzałość i oddanie zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Tak naprawdę oboje dorośli za szybko, i bezpowrotnie stracili dziecięcą niewinność.

Książka jest krótka, ale akcja pędzi do przodu i trzyma czytelnika w napięciu. Autorka ma bardzo przyjemny styl, czyta się szybko i lekko, ale już sam temat do lekkich nie należy. Przez większość tej historii byłam zdumiona bezwzględnością systemu i okrucieństwem innych ludzi. Handlarze żywym towarem, to nic nowego, a jednak ten wątek przyprawia o gęsią skórkę Jak można być tak chciwym? I tak przez całą książkę! Autorka w niewymuszony sposób wyzwala w czytelniku ogrom emocji, bo jest to powieść, obok której nie można przejść obojętnie.

„Uciekinier” to lektura dla wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. Piękna, wartościowa i niebanalna. Taka, którą można połknąć na raz, lecz jeszcze długo po lekturze będziecie wracać do niej myślami. Chwilami smutna, przygnębiająca i wyciskająca łzy, lecz gdzieś tam można było dojrzeć nadzieję, że Shifowi jednak się uda, a czy w istocie tak było? Musicie przekonać się sami! 7/10

"Akcja „Uciekiniera” toczy się w nienazwanym mieście, jednak z sytuacji geopolitycznej można wywnioskować, że mowa o którymś z państw arabskich, jakie znajdują się na Bliskim Wschodzie. Kraj nie jest co prawda w stanie wojny, lecz jest kontrolowany przez wojsko, a wolność obywateli jest ograniczona. Wiele rodzin straciło mężów i ojców, którzy zostali ukarani (i nierzadko straceni) jako buntownicy przeciw reżimowi. W mieście panuje strach, a posiadanie własnych poglądów jest niebezpieczne. Lepiej być w domu przed zmrokiem, nie wychylać się i nie mówić głośno, co się myśli, bo nigdy nie wiadomo kto to usłyszy i gdzie przekaże dalej nasze słowa. W takim właśnie świecie żyją Shif i Bini, ale dzięki parasolowi ochronnemu, jaki roztoczyły nad nimi ich matki, długo nie są tego świadomi. Dopiero brutalne wkroczenie żołnierzy z ich ciężkimi buciorami, krzykiem i karabinami powoduje, że bańka ułudnej beztroski i poczucia bezpieczeństwa pryska. Chłopcy muszą z dnia na dzień dorosnąć, a będzie to bolesna lekcja…"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2019/06/08/uciekinier-e-fountain-patronat/ :)

• Biblioteka
  • Wyzwanie LC 2019