Władca cieni

Ewa Zaleska literatura hiszpańska

Oficjalne recenzje i

Znowu wojna

[ 0 ] Link do recenzji

Męcząca. Może ta książka posiada wartości poznawcze, niemniej sposób ich podania mnie zmęczył. Nie dobrnęłam do końca i nie zamierzam walczyć.

To jest znakomita książka. Pokazuje totalny bezsens wojny i śmierci ,,niby” bohaterskiej. Kiedy tak naprawdę młody człowiek ginie i tyle, a może aż tyle?
Autor opisuje losy stryja swej matki, który jako dziewiętnastolatek poległ służąc w armii frankistowskiej w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Pisarz przedstawia również jak z biegiem lat zmienia się jego stosunek do...

Niestety, wielkie rozczarowanie. Po efektownych - barokowych w swym rozmachu - konstrukcjach powieściowych ("Anatomia chwili" i "Oszust") otrzymaliśmy coś w rodzaju umoralniającego reportażu historycznego. Niby jest wszystko, co kojarzy się nam z Javierem Cercasem: bohater, który kryje swoją tajemnicę, autor, który chce tę tajemnicę odsłonić, i, rzecz jasna, silny wątek...

Dyskusje

• Hiszpania