Stroiciele

Okładka książki Stroiciele Ewa Kowalska
Okładka książki Stroiciele
Ewa Kowalska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pakt Trójprzymierza (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pakt Trójprzymierza (tom 1)
Zysk i S-ka
2019-04-29
2019-04-29

Ku chwale odwiecznej równowagi!

Ostatnio jestem na fali debiutów polskiej fantastyki. W zakamarkach internetu znalazłem wzmiankę o Stroicielach i pozwoliłem dać im szansę.
Nie jest to prosta książka, mamy od razu fabularny skok na głęboką wodę, nie wiemy co jest prawdą, kim są główni bohaterowie. Ich historię poznajemy wraz z nimi samymi.
Niesamowicie podobał mi się stworzony przez autorkę świat - nie spotkałem wcześniej z taką konwencją, więc dla mnie był to mocny powiew świeżości.
Ogromnie również podobała mi się przemiana i wewnętrzna walka, z samym sobą, jednego z bohaterów.
Jeżeli ktoś szuka nowatorskiego fantasy z niebanalnym światem, to z całą pewnością ta pozycja jest dla niego!

Niesamowicie podobał mi się stworzony przez autorkę świat - nie...

Tak, ale nie do końca... Ta książka ma w ogóle wysoki próg wejścia, nie mogłam się totalnie wgryźć i w pewnym momencie nawet się zastanawiałam, czy jej nie zostawić, ale coś mi mówiło, żeby iść dalej. Ma taki mocny vibe "Tuneli" (Gordon & William),zwłaszcza pod koniec, jak już znamy wszystkie fakty i właśnie pod koniec robi się mega ciekawie. Czuć mocno, że to debiut, jest trochę niedopracowany, trochę toporny, ale ostatecznie cieszę się, że dałam szansę, bo jestem strasznie ciekawa, co będzie dalej i jak autorka się rozwinęła.

Poza tym chyba po prostu lubię takie klimaty.

Początek jest trudny. Świat, przeszłość i historię poznajemy razem z bohaterem. Jest to prawdę mówiąc niczego sobie, ale trzeba się skupić żeby zrozumieć co się dzieje. Mam wrażenie, że ta książka nadawałaby się na dobry bestseller, gdyby tylko zmienić... No właśnie co? Myślę że dialogi, które powinny być bardziej luźne, swobodne, ludzkie. Tutaj wydają się sztywne i z góry zaplanowane.
Ogólnie akcja rozwija się powoli i dopiero przy końcówce miałam wrażenie, że faktycznie ciekawią mnie losy bohaterów. Mimo bardzo dobrze napisanej i ciekawej końcówki wątpię, że kupię kolejne części.

Ciekawe dlaczego powieść się nie wybiła. Niektóre bestselery są o wiele gorzej napisane niż "Stroiciele". Może zabrakło relacji między różnymi bohaterami? Sama nie wiem.

Początek jest trudny. Dużo opisów. Co chwila traciłam koncentrację i nie do końca wiedziałam co się dzieje.
Dialogi też trochę niedopracowane. Długie i zbyt "szykowne".

Ale im dłużej czytałam, tym bardziej się wciągałam. Po chwili zapomniałam, że czytam, tylko z przyjemnością śledziłam los głównego bohatera. Podobał mi się świat, koncept, nawet poprowadzenie fabuły, mimo przewidywalnej końcówki. Moim zdaniem to bardzo dobry debiut.
Chętnie dowiem się co dalej i jak zakończy się cała trylogia.
Jeżeli kiedykolwiek wyjdzie trzecia część, z przyjemnością kupię drugą i dowiem się co dalej.

Dialogi też trochę niedopracowane. Długie i zbyt "szykowne".

Ale im dłużej czytałam, tym...

To nie jest książka dla ludzi nie lubiących myśleć. ani dla pełzaków. Ani dla ludzi którzy nie łączą faktów. zaczyna się, co mnie zdziwiło jak kontynuacja. I to mi się tu podoba. Na początku znamy tylko ułamek 1/4 historii. I mimo, że poznajemy wydarzenia z przeszłości, poznajemy cały świat Stroicieli z głównym bohaterem.
I szkoda,że jescze nie ma 3 części bo aż bym zrobił sobie maraton.

I szkoda,że jescze nie ma 3 części bo aż bym zrobił...

Ostatnimi czasy przyłapuję się na tym, że coraz częściej sięgam po młodzieżówki, choć zwykle są one łatwe do rozszyfrowania, i ciężko dostrzec coś nowego - zaskakującego. Uwielbiam książki w klimacie fantastyki, i dziwi mnie to, że jest młodzieżówką, bo wcale nie uchybia doborowej fantastyce.

Co lepiej łączy ludzi jak wzajemna krzywda? Trauma jaka pozostała z przeszłości Kędziora i Asper sprawiają, że ciężko im żyć dalej, w szczególności małej Asper. I to właśnie ona chcę podjąć ryzyko, by wrócić do Martwego Lasu z ich koszmarów, by na nowo stanąć oko w oko z przeszłością i bólem jaki się z nim niesie. Jednakże młody Kędziora usilnie stara się wybić to młodej dziewczynce z głowy, ale mu się to nie udaje. Przez jej namowę w końcu ulega, i razem wyruszają do Martwego Lasu, ale tam właśnie popełnia najgorszy błąd - zostawia ją. Wyrzuty sumienia zmieniły jego zdanie, i postanawia wrócić, ale czy zdąży na czas? Czy ta decyzja będzie niosła za sobą jakieś nieodwracalne konsekwencje?

Czym są Stroiciele? Nikt tak naprawdę nie wiem. Słyszy się o nich pogłoski, że są doskonali w pełni słowa tego znaczeniu. Wszystko wiedzą, wszystko słyszą, i kreują twoją rzeczywistość jak chcą. Czy mają jakieś słabości? Asper i Kędziora będą szukać odpowiedzi. Choć fabuła jak to zwykle na początku powoli się rozwija i może nie przyciągać, oraz od razu zadowalać akcją, to po paru stronach to się zmienia. Choć zwykle o tym nie mówię, to ta okładka przyciąga wzrok, i na początku było moje mylne założenie, że to książka z gatunku fantastyki, ale szczerze wiele od niej nie odbiega. Autorka zdecydowanie oddała w pełni to co zamierzała przekazać czytelnikowi, gdyż nie byłam w stanie tu dotrzeć choćby wymuszonej sytuacji, czy też wkradającego się chaosu, z powodu braku pomysłu. Ewidentnie świetnie się bawiła, i ja również. Pomysł jaki zrodził się w jej głowie, był z pewnością trafiony, gdyż do tej pory nie spotkałam się z taką historią. Choć nie zaprzeczę, że czytając opis pomyślałam od razu o ekranizacji "Matrix". Na początku myślałam, że ta historia ma namiastkę tego co ukazał nam film "Matrix", ale jaka wielka była moja ulga, że tak się nie stało.

Niestety w pewnym momencie dostrzegłam jeden błąd, za który lubię się "czepiać". Mianowicie chodzi o dialogi, bez których żadna dobra historia nie może istnieć. Były dość trudne do odgadnięcia. Zabrakło realizmu. W szczególności jeśli chodzi o niektóre ważne momenty w książce.

Na początku byłam dość zmieszana w kwestii tego co mam sądzić o tej pozycji. Ale z biegiem czasu, im dalej zagłębiałam się w opowieść, tym bardziej zaczęłam myśleć o niej pozytywnie. Teraz tylko pozostało mi zabrać się za drugi tom, który już czeka na mnie na półce.

Głównymi bohaterami tej historii są Asper, dziewczyna, która przeżyła, choć nie powinna, oraz o Kędziorze, który był świadkiem tego wydarzenia. Ich losy niespodziewanie spotkały się z Stroicielami, czyli tak zwanymi ludźmi doskonałymi, którzy nie tylko słyszą każdą naszą myśl. Oni nią sterują, stroją ją i pozwalają nam dostrzec i usłyszeć tylko to, co jest dobre dla nas i dla nich. Istoty te żyły wśród nas od tysięcy lat, a mimo to nikt z zwykłych ludzi nie wiedział o ich istnieniu. Do czasu aż Asper znów wraca do Martwego Lasu. Pytanie tylko, co takiego może wyniknąć z tego spotkania.

Mimo iż fabuła na pierwszy rzut oka może wydawać się zwyczajna, już szybko zdacie sobie sprawę, że tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Cały ten świat urzekł mnie już po pierwszych parudziesięciu stronach i nie mogłam się od niego oderwać dopóki nie dotrwałam do końca. Przyznaję, że naprawdę się cieszę, że nie jest to odrębna historia, która kończy się na "Stroicielach", a seria, której kolejne tomy mają się dalej pojawiać, a osobiście mam nadzieję, że będzie to miało miejsce jak najszybciej.

Musicie także przyznać, że jeżeli zwracacie uwagę na grafiki danej książki, to w tym wypadku jest naprawdę na czym zawiesić oko. Jest to dowodem na to, że piękne okładki nie są tylko i wyłącznie tworem zagranicznych wydawnictw, lecz także polskie publikacje mogą prezentować się przecudownie.

Od razu dostrzegłam, że autorka wiedziała, co takiego chce przekazać czytelnikowi. Odnoszę także wrażenie, że pisanie tej książki nie było dla niej obowiązkiem, a zabawą, a wszystko to za sprawą niezwykle przyjemnego stylu i nieszablonowości, która ostatnio jest bardzo popularna w świecie literatury. Przyznam, że tego właśnie mi brakowało, czyli czegoś odmiennego od innych książek, co sprawi, że na nowo zakocham się w gatunku fantasy. No i tak właśnie się stało, za co jestem naprawdę wdzięczna autorce.

Sam pomysł na stworzenie Stroicieli, a właściwie świata, w którym działają jest naprawdę świetny i troszeczkę przynosi mi na myśl religijne porównanie do aniołów stróży, tyle że w tym wypadku nie są to tylko i wyłącznie opowieści zapewniające ludzi o ich istnieniu, a pełna magii historia, która urzecze niejednego miłośnika gatunku fantasy i nie tylko.

Osobiście jestem nią urzeczona do tego stopnia, że dokonałam wszelkich starań, żeby znajdowała się na honorowym miejscu na mojej biblioteczce, czyli tam, gdzie nie tylko ja będę mogła ją dostrzec, lecz także inne osoby, które zechcą pożyczyć coś z mojego zbioru. Kto wie, być może oni także zakochają się w tej historii!

Przyznaję, że mimo iż nie robię tego zbyt często, ostatnio staram się czytać ich nieco więcej niż miałam w zwyczaju chociażby rok temu. I mimo iż nadal odczuwam wewnętrzną blokadę, tym razem naprawdę się cieszę, że postanowiłam dać szansę historii Ewy Kowalskiej, bo w przeciwnym razie nigdy nie poznałabym tej niesamowitej fabuły, a uwierzcie mi, miałabym czego żałować....

Sama nie wiem co powiedzieć o tej pozycji, mam mieszane uczucia. Tematyka bardzo mnie zainteresowała. Jeśli chodzi o kwestie fabularne, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. W zasadzie kiedy zaczynałam ją czytać, myślałam, że dojadę do 2 rozdziału i na tym skończy się nasza wspólna przygoda. A jednak nie. Kiedy Kędzior walczył o każdy strzępek informacji to ja walczyłam razem z nim. Orian mnie irytował swoim zachowaniem, nie rozumiałam. Dlaczego nie chcesz powiedzieć tego co wiesz? Zdecydowanie chciałam brnąć dalej w tę historię. Myślę jednak, że autorka powinna skupić się na warsztacie pisarskim. Opisy były naprawdę nieźle poprowadzone, ale z dialogami było mi trudno. W niektórych scenach brakowało mi realizmu. Mimo tych minusów z niecierpliwością oczekuję na kolejny tom. Bardzo chciałabym wiedzieć co będzie dalej.

Tragiczna książka. Nie podoba nie się to, że autorka zamieszcza w tej książce słowa takie jak: K***.
Fabuła mnie nie wciągnęła. Za dużo się działo naraz.

Fabuła mnie nie wciągnęła. Za dużo się działo naraz.

Książka nie jest typową fantastyką, jest po prostu inna. Warta uwagi, świat wciągający, wszystko owiane tajemnicą. Czekam na ciąg dalszy, po pierwszym tomie widzę potencjał ale czy on się utrzyma w kolejnych?

• Serie
  • Do kupienia