Circe

Madeline Miller Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing fantasy, science fiction
Bloomsbury Publishing
2018-04-19
2018-04-19
mitologia mitologia grecka mity greckie retelling
Inne

Okej, mam bardzo dobry początek roku. Początek tej historii, dzieciństwo Kirke było dość smutne, autentycznie czytanie o nim bolało, ale później byłam z niej bardzo dumna i rozumiałam większość, jak nie wszystkie wybory podejmowane przez bohaterkę. Bardzo podobało mi się zakończenie tej historii, było idealnym podsumowaniem. Pamiętam, że "Pieśń o Achillesie" nie wywarła na mnie takiego efektu, ale to było naprawdę świetne.

Książka opowiada historię tytułowej Kirke - córki Heliosa (boga Słońca) oraz Pazyfae.
Nikt w jej rodzice do pewnego momentu nie docenia głównej bohaterki. Jest ona wyśmiewana i uznawana za czarną owcę. Aż do dnia, gdy przyznała się, że pomagała sławnemu Prometeuszowi, podając mu nektar w kielichu. Kirke okazuje się być czarownicą jak jej brat, Ajetes, i zostaje skazana na wieczne wygnanie na Ajaję. Nie czuje się tam samotna, jest wprost przeciwna - w końcu uwalnia się od smutku, Spotyka ją wiele przygód. Książkę mimo małej czcionki o 406 stron czyta się bardzo szybko.

Szczerze to nie mogłam się oderwać od czytania tej książki, mimo że dość powoli ją pochłaniałam, bo zaczęłam ją w grudniu, a skończyłam w ostatnich dniach stycznia, ale w międzyczasie zaczęłam od nowa, by móc ją lepiej zrozumieć. W moim przypadku słuchałam audiobooka dostępnego na Empik Go i jak większość audiobooków słucham na prędkości 2x lub 1,75x, to przy Kirke było to 1,25x lub czasem 1,5x

“Kirke” jest najlepszą książką stycznia w mojej ocenie spośród tych, które przeczytałam w tym miesiącu. I dzięki niej na nowo zakochałam się w mitologii greckiej i w przyszłości planuję rozwinąć mój wrap, jeśli chodzi o książki z tej tematyki.

Moja ocena - 5/5 gwiazdek

Chociaż fabuła była ciekawa, książka strasznie mi się dłużyła. Początek był bardzo nużący, dopiero po czasie akcja się rozwija. Spodziewałem się jednak czegoś lepszego

Słabszy początek powieści, potem akcja zaczyna się rozkręcać. Sporo mitologii (plus),ciekawi bohaterowie (plus),sporo o wartościach (plus)

Bardzo dobrze mi się tę książkę czytało. Choć to ,,Pieśń o Achillesie" zostanie w moim sercu, nie rozczarowała mnie ta pozycja.
Jest ona niestety o słabości kobiet..., ale na szczęście również o ich sile.

Jest ona niestety o słabości kobiet..., ale na szczęście również o ich sile.

Kirke urodzona wśród bogów żyjąca z nimi, lecz dla nich zbyt zwyczajna. Nie tak piękna, nie tak okrutna jak oni. Zostaje skazana na wygnanie i samotność na wyspie Ajaja.

To książka o kobiecie żyjącej w cieniu innych ale też o dużej odwadze, miłości i walce z innymi ale również z samą sobą. „Kirke” napisana jest przepięknym językiem to najbardziej mi się w niej podobało i chyba na to zwróciłam najpierw swoją uwagę. Niestety ta książka nie trafiła do moich ulubieńców. Momentami zbyt bardzo mnie nudziła i nie potrafiłam się skupić na niej. Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony podobała mi się a z drugiej czegoś mi w niej brakowało.

przyjemne w czytaniu pod kołderką jak inne książki tej autorki

przyjemne w czytaniu pod kołderką jak inne książki tej autorki

Na okładce mojego wydania widnieje dopisek - "daj się jej oczarować"... Być może było to jedno z zaklęć rzuconych przez "Czarownicę z Ajai". Jeśli tak to skuteczne.

Z powszechnie znanych historii mitologii greckiej Autorka ułożyła opowieść ciekawą, zaskakującą, uniwersalną. A wszystko to pięknym językiem.

Bardzo ciekawa historia. Opisuje życie bogini Kirke w labiryncie greckich bogów. Ta mało znana z mitologii opowieść przedstawia życie kobiety. Czytając czułam, że również współczesnej.