Wilcze gniazdo

Fabryka Słów
2019-09-01
2002-08-01

więcej Więcej

Historia według Jacka Komudy.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Jacka Komudy i powiem szczerze że jestem zachwycona.
Główny bohater Gedeon Siemieński wyrusza na Ukrainę by odebrać majątek po zmarłym wuju. Tam okazuje się że stryj nie należał do osób o nieskazitelnej opinii. A liczba wrogów jest dość spora. Gedeon musi zmierzyć się ze złą sławą stryja a i on sam należy do osób które zbyt...

Dziś waćpanów i waćpany uraczę moją recenziją o jednym z dzieł pana brata szlacheckiego Jacka Komudy. Na książkę natrafiłem, szukając ciekawej lektury między pozycjami biblioteki. I jak lis kurę ja, żem złapał Wilcze Gniazdo, i to jeszcze w staruśkim wydaniu z waćpanem Gideonem pokazującym nam swoją szabelkę. Książkę przeczytałem szybko i z przyjemnością. Akcji dużo jak za...

8,5 Bardzo dobra powieść z gatunku płaszcza i szpady w polskim - sarmackim - wydaniu.
Książka kończy się raczej niespodziewanie, co nie każdemu może się podobać. Zmiana koncepcji jest wyraźna, mi jednak nie odebrała przyjemności z czytania.
Tym bardziej, że na 120 stronie mamy gospodę "U Jakuba Wędrowycza" :)

Lekka książka w klimacie sarmackim, przyjemnie się czyta. Końcówka nieco rozmyta przez niepotrzebną w mojej ocenie zmianę koncepcji -> główny bohater schodzi na boczny tor a na pierwszym planie pojawia się konflikt zbrojny z Kozakami.

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , ,

„Przeszłość każdego człowieka jest w nim zamknięta jak karty książki, którą on zna na pamięć, a przyjaciele mogą przeczytać tylko tytuł.”
Virginia Woolf

Gedeon Sienieński wraca w rodzinne strony będąc świadomym swojej przeszłości i tego jakim jest człowiekiem. Lecz nie zdaje sobie sprawy z tego, iż miejscowa społeczność ze względu na haniebną przeszłość jego ojca, z góry...

Warto przeczytać. Niestety końcówka marnuje potencjał. Gdyby losy bohatera były pokazane po wojnie mogłoby temu być bliżej do "Przeminęło z wiatrem" a tak historia kończy jakby bohatera już nic spotkać nie miało.

Wilcze gniazdo przez 3/4 lektury było świetną powieścią, potem Komuda postanowił jednak odwrócić się na pięcie od tego co stworzył i pójść w zupełnie innym kierunku. Czy na prawdę każda jego historia musi mieć szeroki kontekst historyczny? Po co? Czy Wilcze gniazdo nie mogło pozostać opowieścią o szlachcicu i jego perypetiach? Książka pozostałaby interesująca do końca. To...

Połączenie Tarantino i - jesli chodzi o realny, "odromantyzowany" opis rzeczywistości - "Złego".
RON w chwili swojej świetności: największe terytorium, Kircholm, Dymitriady, a jednocześnie warcholstwo, sobiepaństwo i bunty kozackie nadgryzające jej fundamenty.

Dobra, żywa książka przygodowo - historyczna. Autor jak zawsze dba o szczegóły. Uważny czytelnik znajdzie odniesienia do "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza m.i.n. karczma o nazwie "Rozłogi" czy spór o majątek z niejakimi Jaworskimi. Gdzieś również czytałem, właśnie "Ogniem i mieczem" pierwotnie miało nosić tytuł "Wilcze gniazdo".

1 121
  • Fantastyka