Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury.

Okładka książki Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury. Toby Hemenway
Okładka książki Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury.
Toby Hemenway Wydawnictwo: PermaKultura.Edu.PL poradniki
poradniki
Gaia's Garden
PermaKultura.Edu.PL
2019-01-01
2019-01-01
Katarzyna Byłów, Roger Urbanowicz, Adrianna Jarosz, Ben Lazar
ogród ekologia permakultura poradnik

"Ogród Gai" to przepięknie wydany podręcznik permakultury. Czytałam go bardzo długo, robiłam notatki i teraz do dzieła. Mam sporo pomysłów na ogród, właśnie w nurcie permakulturowym, które pewnie rozłożą się na kilka lat, więc tym bardziej doceniam formę podręcznikową, mnóstwo systemartyzujących tabelek, przejrzyste rozdziały, sporo konkretów i ostatni rozdział podsumowujący i streszczający całość. Nie czytałam wcześniej zbyt wielu książek o ogrodnictwie, kilka przejrzałam, i wiem, że ta książka różni się znacznie od większości w tym temacie. Na pewno jest to ciekawostka i mam nadzieję, że z tym podręcznikiem uda mi się stworzyć ogród bez mnóstwa równych grządek do wypielenia, a w zamian będzie roślinna przytulność i różnorodność. Reasumując, ta książka to spora dawka wiedzy ekologicznej i ogrodniczej. Jest jasna, przejrzysta i napisana w interesujący sposób. Zdecydowanie warta uwagi dla osób zainteresowanych uprawą roślin.

Rzetelnie przedstawia projektowanie ogrodu permakulturowego

Rzetelnie przedstawia projektowanie ogrodu permakulturowego

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka pięknie wydana. Początkowo wydaje się niepozorna jednak zawiera mnóstwo bardzo czytelnie przedstawionych informacji jak założyć i utrzymywać ogród w duchu permakultury.
Moim zdaniem obowiązkowa pozycja dla każdej osoby interesującej się ogrodnictwem.

Podręcznik prosty i rewo(e)lucyjny: nie potrzeba ani dużego doświadczenia z ogrodnictwem, ani specjalistycznej wiedzy, żeby czerpać z niego całymi garściami. Bardzo praktyczny i łopatologiczny, a jednocześnie - niebywale inspirujący.
Autor ma świetny styl: lektura daje wrażenie, jakby czytelnik siedział na sali wykładowej u tego lubianego i szanowanego profesora, który opowiada tak autentycznie, jak to tylko możliwe. Albo rozmawiał z doświadczonym, starszym stażem sąsiadem, który sprzedaje mnóstwo cennych wskazówek na własne poletko.

Minus za dość niechlujną korektę drugiej i trzeciej części książki. Czyżby pośpiech wydawniczy, czyli przekleństwo branży?;) zaznaczam jednak, że tom ma przyjazny layout i ładne, czytelne ilustracje.

PS Tak, tak, już widzę oczyma wyobraźni tę pergolę nad moim tarasem porośniętą winoroślą i jaśminem. Zostałam przekonana.

W pewnym sensie rewolucyjna książka o tym, jak stworzyć zupełnie inny ogród - w zgodzie z naturą, bez chemikaliów, z którego czerpią zarówno ludzie jak i inne stworzenia. Tylko wtedy, gdy zachowana jest równowaga i bioróżnorodność, ogród staje się oazą, kipi życiem, karmi nas i nie wymaga takich nakładów pracy.

Bardzo ciekawe, wielowątkowe opracowanie, od budowania gleby do wykorzystywania wody szarej, technik utrzymywania wody w miejscu opadu, tworzenia lasów żywnościowych, kompozycji ogrodu, tworzenia gildii roślinnych itd. Dostępne są też tabele z wartościowymi roślinami.

Książka dość trudno dostępna, ale naprawdę warto. Po lekturze, już nigdy nie wrócicie do tego, co nazywaliście 'ogrodnictwem' do tej pory.

Bardzo ciekawe, wielowątkowe opracowanie, od budowania gleby...

Łatwa w odbiorze i inspirująca pozycja :)

Łatwa w odbiorze i inspirująca pozycja :)

Niesamowita pozycja i bardzo przydatny podręcznik, dla osób pragnących założyć ogród naturalny, leśny lub miejski. Kompendium wiedzy na temat pożytecznych roślin i tworzeniu idealnych stanowisk dla nasadzeń, tworzeniu dobrej gleby, czy pozyskaniu wody w ogrodzie, ochrony przed wiatrem, czy słońcem. Ten podręcznik może natchnąć do stworzenia naturalnego i spokojnego, samowystarczalnego ogrodu i spojrzeniu innym okiem na naturę.

• Ogród
  • Ogrodnictwo
  • Natura
  • Must have

Dodaj cytat z książki Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury.