Zapiski z czasu wojny. Front wschodni 1941-1942 w dokumentach generała Heinriciego

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Seria:
- Wojna i Pamięć. Wspomnienia
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Data wydania:
- 2017-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-01-01
- Liczba stron:
- 367
- Czas czytania
- 6 godz. 7 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323138938
- Tłumacz:
- Liliana Lewandowska
Przekład i redakcja naukowa - Liliana Lewandowska
Gotthard Heinrici (1886-1971). W czasie I wojny światowej ciężko ranny podczas ataku gazowego. Służbę II wojnie rozpoczął od kampanii w Polsce w 1939 roku. W czerwcu 1940 r: otrzymał awans na generała piechoty. W wojnie z ZSRR początkowo dowodził XLIII Korpusem, a w styczniu 1942 4. Armią w Grupie Armii „Środek”. Odwołany z frontu w 1943 r. na skutek zatargu z Hermannem Göringem. W roku 1944 głównodowodzący zgrupowaniem Armii „Środek”, a po jego likwidacji w wyniku operacji „Bagration” dowódca formacji przygotowujących obronę linii Karpat, nazwanej Grupą Armii Heinrici. Dnia 3 marca 1945 r: odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i Mieczami a 20 marca 1945 mianowany dowódcą Grupy Armii Wisła – obrony linii Odry przed ofensywą Armii Czerwonej. 8 kwietnia 1945 r. odmówił walki w obronie za wszelką cenę, za co został zwolniony przez Naczelnego Wodza Adolfa Hitlera. W maju dostał się do niewoli brytyjskiej. Gotthard Heinrici uważany jest za wybitnego specjalistę od walk w obronie, dbającego jednocześnie o swych żołnierzy. Z uwagi na niski wzrost, a jednocześnie siłę charakteru przez podwładnych nazywany Unser Giftzwerg (Nasz zjadliwy gnom).
Zapiski Gottharda Heinriciego pokazują wręcz modelowo sposób, w jaki konserwatywny oficer wpasował się światopogląd, politykę i ideologię wojny, zbrodniczą i pełną nienawiści względem ludzi. Nie zawsze był do tego stuprocentowo przekonany. Niekiedy odczuwał nawet pewien dyskomfort, a z biegiem czasu także i wzbierający sceptycyzm. Jednak to nie oportunizm, patriotyzm czy poczucie obowiązku zmusiły generała do walki o sprawę z góry przegraną, która prowadziła do ostatecznej porażki. Udział elit Wehrmachtu w dyktaturze i wojnie miał podłoże także w podobnych przekonaniach, które łączyły konserwatywnych nacjonalistów z Hitlerem i narodowymi socjalistami. Niniejsza edycja ukazuje ową polityczno-ideologiczną kompatybilność, podobnie jak jej okrutne konsekwencje: radykalne przekształcenie demokracji w dyktaturę, a także wojnę i zniszczenie, które siała ona w Europie.
Z przedmowy do polskiego wydania Johannes Hürter
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 6
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Zapiski z czasu wojny. Front wschodni 1941-1942 w dokumentach generała Heinriciego
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
"Wspomnienia generała"
Gotthard Heinrici był z zawodu żołnierzem. Walczył na frontach Wielkiej Wojny, gdzie został ranny w ataku gazowym. Po klęsce Niemiec "wpasował" się w działania nazistów i dowodził na wielu frontach drugiej wojny światowej.
Był człowiekiem, który nienawidził Polaków, Żydów i po części Rosjan.
Tych ostatnich podziwiał za upór i prowadzenie niezmordowanych walk obronnych.
Został oskarżony o zbrodnie wojenne, ale za nie nie odpowiedział.
Skrupulatnie notował wiele faktów ze swojego życia. Na podstawie tych notatek możemy prześledzić modelową karierę konserwatywnego oficera w III Rzeszy. Zobaczyć jak mija fascynacja i zastępuje ją zrezygnowanie w miarę zmian na froncie. Zadziwiające jest to że Heinrici był człowiekiem głęboko wierzącym. Wiara nie przeszkadzała w antysemickich opiniach i działaniach. W niszczeniu miast i wsi na rozkaz, czy mordowaniu ludności cywilnej oskarżanej o współpracę z partyzantami.
Wspomnienia generała są poukładane tematycznie. Na początku mamy przygotowania do operacji Barbarossa i pierwsze jej stadium. Potem wspomnienia i dokumenty z czasów pierwszej wojny do ataku na Rosję w 1941. W III części kontynuujemy "opowieść" od klęski pod Moskwą do kapitulacji III Rzeszy. Moim zdaniem lepszy byłby klucz chronologiczny.
Spodziewałem się po wspomnieniach "mistrza walki obronnej", więcej analiz taktycznych. Niestety jest ich mało. Więcej mamy dyskusji światopoglądowych i spostrzeżeń z mijanych odcinków frontu dotyczących warunków życia ludności i żołnierzy.
Całość czyta się dość sprawnie. Język generała nie jest trudny. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na krople jadu nazistowskiej propagandy przemieszanej z konserwatywnymi poglądami piszącego.
Wspomnienia nie są czymś rewelacyjnym, jak na przykład dzienniki Ministra Propagandy. Można się z nimi zapoznać, żeby wyrobić sobie obiektywny obraz trybiku w zbrodniczej machinie III Rzeszy. Kółka zębatego działającego mimo trudności, wykonującego rozkazy bez względu na ich odrażającą treść i jednocześnie proszącego Boga o więcej wytrwałości w działaniach.
Dla nas istotne mogą być opisy i opinie na temat naszego kraju. Być może po przeczytaniu tej książki i poznaniu zdania na temat roli narodu polskiego, nikomu do głowy nie przyjdzie wznoszenie gestu zamawiania "pięciu piw".
"Wspomnienia generała"
więcej Pokaż mimo toGotthard Heinrici był z zawodu żołnierzem. Walczył na frontach Wielkiej Wojny, gdzie został ranny w ataku gazowym. Po klęsce Niemiec "wpasował" się w działania nazistów i dowodził na wielu frontach drugiej wojny światowej.
Był człowiekiem, który nienawidził Polaków, Żydów i po części Rosjan.
Tych ostatnich podziwiał za upór i prowadzenie...