Ksiądz Stefano Gobbi Sekretarz Matki Bożej

religia
Esprit
2019-01-01
2019-01-01

Książka opisuje skrótowo życie wymienionego w tytule księdza, włocha który założył Kapłański Ruch Maryjny będący luźnym stowarzyszeniem czy też związkiem dla duchownym i świeckich w Kościele Katolickim. Nasz bohater jest ciekawym przypadkiem bowiem został wywwięcony dwa razy, po tym jak pierwszy święcenia zostały zdjęte przez papieża na prośbę zainteresowanego. W miarę czytania tekstu poznajemy rytm życia i aktywności księdz, ciągłe podróże i animacja Ruchu. Sam styl pisarski jest zwięzły, a momentami ubogi i nudnawy. Mam wrażenie że autorka niebyt zna fakty i życiorys, a braki próbuje nadrabiać emocjonalnością tekstu. Zdarzają się też błędy, jak ten gdzie ksiądz Stefano pisze list do papieża Jana Pawła II w (uwaga),roku 1974. Największy mój zarzut to cykierowe, wręcz kremówkowe przedstawienie postaci, z wyraźnie spłyconym wątkiem teologicznym. I mój największy zarzut, brak analizy słynnych lokucji od Maryi, które ks. Gobbi miał rzekomo ponad 30 lat.W książce poznamy tylko kilka cytatów, lecz nie dowiemy się w jakich okolicznościach powstawały i co o tym sądzą teolodzy i Rzym. Czy są tutaj głosy krytyczne. Jakie? Co konkretnie zawiera całość lokucji i czy została zapisana a potem zaanalizowana? Na razie wiemy że Rzym nie potwierdzał tego zjawiska, ale i nie zaprzeczał, zaś wyznawcy księdza uważają go za szczególne narzędzie Matki Bożej. Być może tak było, ale tego nie dowiemy się z tej książki pokazującej tak ciekawą postać niezwykle powierzchwnie i bez kolorowe. Tak, bezkolorowa, to chyba najlepsze określenie tej książki jakie mi przychodzi do głowy.

Książkę zakupiłam dwa lata temu. Jak to zazwyczaj bywa każdą nową zdobycz upycham, gdzie tylko jeszcze coś da się wcisnąć. Tym razem również tak postąpiłam, z myślą, że kiedyś ją przeczytam.

Gdyby nie to, że mąż ostatnio puścił mi w internecie jakąś konferencję, a w niej kilkukrotnie padło nazwisko Gobbi, pewnie jeszcze długo nie sięgnęłabym po powyższą pozycję. Jednak słowa osoby prowadzącej konferencję, a dokładnie ks. Glasa tak utkwiły w mojej głowie, że zaczęłam szukać biografii Stefana Gobbiego, żeby poznać bliżej człowieka, który był fascynującą osobowością, w dodatku żyjącą w ówczesnych czasach.

Ksiądz Stefano Gobbi urodził się 22 marca 1930 roku w Dongo we Włoszech. Mimo, że w wieku 11 lat został oddany na naukę do klasztoru nie tak szybko został kapłanem. Przeżywał duże rozterki w życiu zanim znalazł Bożą drogę. W 1964 roku został wyświęcony na kapłana. Uzyskał doktorat świętej teologii na Uniwersytecie Papieskim w Rzymie.
8 maja 1972 roku odbył pielgrzymkę do Fatimy w Portugalii, gdzie modlił się w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Według jego relacji otrzymał wtedy od Matki Bożej natchnienie do założenia Kapłańskiego Ruchu Maryjnego, który duchowo wzmocniłby kapłanów.
13 października 1972 roku, w pięćdziesiątą piątą rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej wraz z dwoma innymi księżmi utworzył Kapłański Ruch Maryjny w kościele w Gera Lario we Włoszech.
Stefano Gobbi utrzymywał, że w latach 1973-1997 otrzymał serie objawień od Matki Bożej. Objawienia miały wyraźny apokaliptyczny charakter. Ksiądz Stefano spisał je i opublikował pod tytułem: Do Kapłanów, umiłowanych synów Matki Bożej
Ksiądz Stefano Gobbi zmarł 29 czerwca 2011 roku po przebytym zawale serca.

Ponieważ zmarł stosunkowo niedawno, nie ma jeszcze książek poświęconych jego osobie, życiu.

W związku z tym, aby uwiecznić na piśmie przeżycia kapłana Gobbiego Katolicki Ruch Maryjny skierował prośbę do młodej pisarki Mariadale Tavazzi, specjalizującej się w opracowywaniu żywotów świętych, aby napisała pierwszą biografię ks. Stefano. Pisarka podążyła śladami księdza, rozmawiała z jego najbliższymi, znajomymi, współpracownikami, odwiedziła miejsca, w których żył ksiądz Stefano. Chciała z oddaniem poświęcić się pracy, napisać jak najbardziej szczegółowo biografię kapłana.

„Silny z charakteru, przemawiający łagodnymi słowami, które mogły silnie wstrząsnąć”
„Włóczęga Maryi” tak często o nim mówiono.

Ksiądz Gobbi był człowiekiem o niezwykłej wierze, przynależał do dwóch wspólnot kościelnych; Franciszkanów i Towarzystwa Św. Pawła. Nigdy nie pragnął być sławny, zawsze skromny, choć dokonał tak wielkiego dzieła. Prostoduszny, uczciwy, szorstki w obyciu, przedsiębiorczy,całkowicie oddany kościołowi, posłuszny w hierarchii. Miał nieograniczone zaufanie do Matki Bożej. Dążył do tego, aby w Kościele najważniejsze wśród kapłanów było ; UBÓSTWO, MODLITWA, POŚWIĘCENIE I WIERNOŚĆ PAPIEŻOWI.
Jego serce, umysł, ufność były zwrócone ku Maryi, a Ona mówiła do niego poprzez wewnętrzne lokucje, które spisywał. W ten sposób powstał niebieski zeszyt, czyli książka „ Do kapłanów, umiłowanych synów Matki Bożej”, która początkowo nie spotkała się z pochlebną opinią Kongregacji Nauki Wiary.
Biografia księdza Gobbiego napisana jest bardzo przystępnym językiem, czyta się ją lekko, z wielką przyjemnością, chłonąc zarówno fakty jak i ciekawostki z życia kapłana. Autorka włożyła ogrom pracy, aby uzyskać tak dużo informacji o osobie, o której jeszcze mało wiadomo, która nie jest zbyt znana na świecie. W treść książki dość często autorka wplata bardzo trafnie przemyślenia dotyczące wiary, adekwatne do sytuacji jaką akurat przeżywał w danym, opisywanym przez Panią Mariadele momencie ks. Gobbi. Przemyślenia te jakże życiowe, jakże trafne i dopasowane do naszych czasów trafiały w me serce, wprawiały w zamyślenie po czym zostały przeze mnie podkreślone, jak to zazwyczaj robię i odnotowane w odpowiednim zeszyciku. Często przytaczane są też fragmenty listów, które kapłan pisał do przyjaciół, ale również to co najciekawsze dla mnie fragmenty z Niebieskiego zeszytu księdza Gobbiego, czyli słowa, którymi zwracała się do kapłana Maryja. W książce znajdziemy również wiele świadectw osób, które poznały księdza tylko z powodu Katolickiego Ruchu Maryjnego. Osoby te doznały wiele łask i cudów poprzez wstawiennictwo i modlitwę. ks. Gobbiego.

Wierzyć czy nie wierzyć ?! Oto jest pytanie! Każdy z Was pewnie będzie miał inne zdanie w tym temacie. Cóż nawet wielu biskupów, arcybiskupów nie wierzyło w to, co mówił ksiądz Gobbi… Podobnie jak wcześniej nie wierzono św. Ojcu Pio, księdzu Dolindo. Każdy z nas ma prawo do własnej interpretacji wewnętrznych lokucji księdza Gobbiego.
Ja wierzę !

„ Gdyby ludzie wiedzieli czym jest wieczność, na pewno uczyniliby wszystko, by odmienić swoje życie”

• Chrześcijaństwo
  • Biblioteczka domowa IV