Dziewczynka z zapałkami

Okładka książki Dziewczynka z zapałkami Hans Christian Andersen
Okładka książki Dziewczynka z zapałkami
Hans Christian Andersen Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Kolekcja Dziennika (tom 12) Seria: Kolekcja Dziennika - Najpiękniejsze bajki dla dzieci czyta Marian Opania bajki
45 str. 45 min.
bajki
Kolekcja Dziennika (tom 12)
Kolekcja Dziennika - Najpiękniejsze bajki dla dzieci czyta Marian Opania
La pequena cerillera
Ringier Axel Springer Polska
2008-01-01
1996-01-01
2002-01-01
45 min.
zapałki dziewczynka zima Wigilia Boże Narodzenie

Przepiękna historia przypominajaca takze o smutku i jego istnieniu w naszym życiu. Opowieść wiele uczy, była dla dziecka cenną lekcją i tematem do późniejszych przemyśleń.

Jedna z najbardziej znanych baśni Andersena o zakończeniu zdecydowanie niewesołym, będąca świadectwem swojej epoki. Ta taka pozycja w literaturze, która musiała wpłynąć na zmianę myślenia w ludziach. Czy gdyby jednak powstała dzisiaj, przebiłaby się tak samo na rynku? Szczerze wątpię. Naszą mentalność zdominowało przekonanie, że każdy jest kowalem swojego losu, więc zapewne oprócz grupy co bardziej wrażliwych osób, niejeden, przeczytawszy opowieść, zareagowałby wzruszeniem ramion, myśląc, że dziewczynka jest sama sobie winna, bo nie sprzedała zapałek, ewentualnie winny śmierci jest jej ojciec.

Smutna historia, ponadczasowa, pokazująca, jakie na prawdę jest społeczeństwo i jak zachowują się często ludzie w obliczu tragedii, przechodząc obojętnie, koło potrzebujących.

To krótka baśń, kiedyś bardzo znana polskim dzieciom. Jest ciekawie pisana, ma bardzo dobrą konstrukcję. Przedstawia smutną historię (jak w nowelach pozytywistycznych),nawet przygnębiającą. Przez to pobudza wrażliwość na trudny ludzki los, szczególnie w przypadku predestynacji dziecka. Myślę, że książka nie jest odpowiednia dla najmłodszych czytelników – wydaje mi się zbyt drastyczna.

Książka ,, Dziewczynka z zapałkami " autorstwa znanego wszystkim Hansa Christiana Andersena. To kolejny powrót do dzieciństwa. Wyjątkowo piękna opowieść, choć bardzo smutna , przepełniona jednak miłością i nadzieją tak ważną w życiu każdego z nas. Pięknie zilustrowana potrafi przyciągnąć małego czytelnika. Jest to książka którą nie wątpliwie zapamięta się na całe życie.

Piękna, aczkolwiek smutna historia która porusza. Myślę że jest ona w stanie skłonić do refleksji każde dziecko.

Dobra Baśń.
Zakończenie bez happy endu, jednak dobrze się sprawdza. Niestety tylko "siódemka" gdyż Baśń jest zbyt krótka żeby dokładnie wczuć się w tą historię.

Dobra Baśń.

,,Dziewczynka z zapałkami" uchodzi za jedną z najsmutniejszych bajek Andersena i ciężko się z tym nie zgodzić, w końcu co można powiedzieć o historii biednej dziewczynki która w zimie chodzi i sprzedaje zapałki co w końcu doprowadza do tragedii.

Jak na bajkę - wyjątkowo smutna.

Jak na bajkę - wyjątkowo smutna.

Niesamowicie piękna, ale niezwykle trudna baśń. W dzieciństwie czytano mi dzieła Andersena, natomiast w mojej głowie kompletnie zatarło się zakończenie "Dziewczynki z zapałkami", które mocno mnie poruszyło.

• Lektury
  • Dzieciństwo