Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości

Okładka książki Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości Magdalena Frączek, Tomasz Nowak OP
Okładka książki Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości
Magdalena FrączekTomasz Nowak OP Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2019-04-22
2019-04-22
miłość ojciec córka relacje Bóg

Okładka książki W ciemno za światłem, czyli jak nie stracić wiary Marcin Jakimowicz, Tomasz Nowak OP
W ciemno za św... Marcin Jakimowicz, ...
Okładka książki Decyzje, które zmieniły świat Tomasz Grabowski OP, Wojciech Jędrzejewski OP, Tomasz Nowak OP, Piotr Oleś OP
Decyzje, które... Tomasz Grabowski OP...

Mądra książka będąca zapisem rozmów ojca Tomasza Nowaka i Magdy Frączek o relacjach córki i ojca. Punktem wyjścia są historie biblijne, w większości pokazujące kalekie relacje córek i ojców i na podstawie tych historii autorzy rozmawiają o tej szczególnej relacji ojca i córki.
Jako ojciec córki przeczytałem tę pozycję z prawdziwym zainteresowanie, choć nie powiem, żebym odkrył jakieś rewelacyjne prawdy o tym jak być ojcem dla swojej córki. Tym niemniej polecam bo czyta się bardzo przyjemnie.

Książka stanowi zapis rozmów autorów na temat biblijnych historii ojców i córek. Rozmówcy doświetlają tło tych historii i szybko przechodzą do motywacji, wartości i decyzji biblijnych bohaterów, a czasem antybohaterów. Te z kolei stają się bardzo aktualne dla współczesnego czytelnika.
Przeczytałem tę książkę z przyjemnością i była dla mnie osobiście pouczająca, chociaż znam osoby, dla których książka ta była zbyt drastyczna albo krytykowano bazowanie na negatywnych przykładach.

Książka, którą chciałem przeczytać szybko., ale wiele fragmentów zmusza do refleksji, nie jest to książka do poduszki. Treść niezwykle głęboka. Rzuca nowe światło na fragmenty, które są znane, ale nie są omawiane powszechnie w taki sposób. Zdjęcie p. Magdy przydałoby się bardziej radosne. Treść książki nie pasuje mi do zdjęcia. Trudno mi zaakceptować rozmowę ojca i córki na takim poziomie teologicznym i z takimi argumentami, chciałbym być świadkiem podobnej, niereżyserowanej rozmowy.

Książka jest dla mnie wartościowa ze względu na to, że czytając różne historie biblijnych córek i ojców można się w nich przeglądać jak w lustrze. Dają inspirację i motywację do zobaczenia własnej historii życia z innej perspektywy.
Forma wywiadu powoduje, że czytelnik może zobaczyć opisywaną historię z dwóch niezależnych perspektyw, a forma dialogowana czyni książkę atrakcyjniejszą i łatwiej przyswajalną w odbiorze.

Pojawienie się córki w życiu faceta to dzień wyjątkowy, swoisty "dzień 0", kiedy życie zaczyna się na nowo. Kiedy usłyszałem, że Tomasz Nowak wydaje książkę o relacjach ojcowsko-córkowych, i znając ton Ojca, wiedziałem że muszę ją mieć.
Zaczynając lekturę spodziewałem się zupełnej odwrotności - przytoczenia historii ojców i córek w pozytywnym świetle, historii godnych naśladowania; a wraz z kolejnymi stronami okazywało się, pokazane przypadki są przykładem jak nie postępować. To w pewnym sensie fenomenalne, jak historie sprzed paru tysięcy lat są aktualne, i jak codzienne, chociaż osadzone w zupełnie innych realiach.
Dopiero ostatnia historia jest tym światłem w tunelu, wzorem do naśladowania - choć tutaj niewiele było o sprawie ojca, więcej o czynach córki.
Po lekturze tej książki wiem, że długa droga przede mną jako ojca malutkiej córeczki, ale przynajmniej w paru rozdziałach naszej tworzącej się relacji mam pewne drogowskazy, którędy podążać, a których ścieżek unikać.

10* będzie, jak córka skończy odpowiedni wiek, i kiedyś w przyszłości powie mi, że cieszy się że ma takiego ojca.

#197 - Ojcowie i córki - Tomasz Nowak OP, Magda Frączek - Wydawnictwo Znak

#58/52/2019

"Do dzisiaj w wielu domach przemoc psychiczna jest normą, choć przecież żyjemy w zupełnie innych czasach, mamy mnóstwo narzędzi do budowania relacji i porozumienia bez przemocy."

"Wiele córek doświadcza czegoś takiego w twardych ramionach swoich ojców. Szukają utulenia, które nie przychodzi."

"Ojcowie myślą, że ich pragnienia są pragnieniami córek."

"Układanie klocków, dzikie tańce cy spacer po parku ze swoim dzieckiem bije na głowę wszystkie wielkie sprawy dorosłego świata."

"Myślę, że najbezpieczniejszym domem jest serce ojca."

#197 - Ojcowie i córki - Tomasz Nowak OP, Magda Frączek - Wydawnictwo Znak

#58/52/2019

Książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem, gdyż dotychczas nie pochylilam się nad analizowaniem biblijnych historii rodzicielskiej milosci wobec córek.
Zakończenie okazalo się trochę tendencyjne, ale może rzeczywiście nieskrzywdzone, nienaznaczone i samodzielnie decydujace o sobie córki są zdolne do wielkich rzeczy?

• Literatura piękna
  • Religia / Relacje
  • Psychologia, relacje
  • (1) - Do przeczytania - W PRZYSZŁOŚCI
  • Chrześcijańskie

Dodaj cytat z książki Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości

Video

Video