Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem

Okładka książki Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem Izabela Degórska
Okładka książki Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem
Izabela Degórska Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Polscy Superbohaterowie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Polscy Superbohaterowie
Wydawnictwo RM
2019-01-01
2019-01-01

2079
2017

Książka „Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem” Izabeli Degórskiej zabiera czytelnika do świata Antosia, który wyjeżdża na wakacje do Olszówki koło Krakowa do dziadków. Dziadek chłopca to człowiek, który ma wiedzę i potrafi podzielić się z nią, dodatkowo chce wcielić się w postać Tadeusza Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko to bohater, który został uhonorowany. Książka przekazuje dużo ciekawych informacji, jakich nie dowiemy się na tradycyjnych lekcjach historii. Uwielbiam takie książki, które nie czyta się tylko dla przyjemności, ale przekazują ważne informacje o ludziach, którzy coś zrobili dla naszego kraju i nie tylko.
Książka pięknie wydana w twardej oprawie, ilustrowana przez Elżbietę Moyski zachęca do sięgnięcia po nią nie tylko przez dzieci.

Tadeusz Kościuszko to bohater, który został uhonorowany. Książka...

Tadeusz Kościuszko jest dla mnie postacią trochę zapomnianą, niedocenianą. Niby mówiło się o nim na lekcjach historii, ale według mnie nie traktowano go z należytą atencją. Był człowiekiem światowym, jak wielu wybitnych Polaków, poważanym bardziej za granicą niż w kraju. Od pewnego czasu chciałam dowiedzieć się więcej o jego życiu, obracał się w kręgach intelektualistów, miał postępowe poglądy, jak na swoje czasy, musiał być interesującym człowiekiem. Tak trafiłam na dziecięcą (ale zawsze) pozycję z serii Polscy Superbohaterowie pod tytułem „Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem”.
Przyznam, że książka nie rozwinęła może mojej wiedzy na temat tego znanego przywódcy powstania, jednak potwierdziła, że prowadził ciekawe, fascynujące życie, pokazując prawdziwy patriotyzm, odwagę, waleczność i zaangażowanie w sprawy ojczyzny i obronę praw mniejszości. Pokazał, że wolność jest dla niego najwyższą wartością. Wygląda więc na to, że książka przeznaczona dla ośmio- , dziesięciolatków na nowo rozbudziła moje zainteresowanie tym wybitnym wodzem. Tak samo, jak zadziałał pobyt bohaterów utworu na wakacjach u babci i dziadka. Antek przyjechał do dziadków z przekonaniem, że najbliższe wakacje będą jedną wielką porażką, bo nie znajdzie sobie zajęcia w miejscu, gdzie nie ma kolegów, ani internetu. Spotkał tam jednak Kubę i Sonię – kuzynów, którzy zarazili go fascynacją końmi. Tak się złożyło, że w tym samym czasie miejscowy dom kultury planował inscenizację dotyczącą Tadeusza Kościuszki, w związku z obchodami roku kościuszkowskiego. Dziadek Antosia miał grać samego przywódcę podczas rekonstrukcji aktu przysięgi, jaką Kościuszko złożył w Krakowie, rozpoczynając walkę. Dziadkowie umiejętnie podsycali ciekawość wnuków, podkreślając te momenty życiorysu generała, które mogły być atrakcyjne dla żądnych przygód chłopców i dorastającej dziewczynki. Opowiadali więc o dramatycznej wyprawie Kościuszki do Stanów Zjednoczonych, kiedy niemal zginął na morzu oraz o jego dobrych stosunkach z Indianami. Sonię pociągała z kolei historia jego nieszczęśliwej miłości.
Stopniowo dzieci dowiadują się coraz więcej o czasach rozbiorów Polski, Targowicy, królu Poniatowskim, a przede wszystkim o Tadeuszu Kościuszce. Pretekstem jest planowana inscenizacja, która jednak staje pod znakiem zapytania w obliczu różnych perypetii, kłótni i problemów. Kuzyni, chcąc pomóc dziadkowi wystąpić w roli przywódcy insurekcji, zdobywają coraz więcej informacji o tym wybitnym wodzu, oglądają związaną z nim wystawę. Ostatecznie wszyscy występują w strojach z epoki w przedstawieniu na rynku krakowskim, na którym Antka spotyka niezwykle miła niespodzianka.
Całym sercem popieram ideę tak atrakcyjnego przekazywania wiedzy historycznej. Dla około dziesięciolatka nieważne są daty – ważna jest przygoda, aktywność, czyste intencje, akcja i ukazywanie dobrych przykładów w sposób dynamiczny. Tak właśnie prezentuje się życiorys Tadeusza Kościuszki przedstawiony w książce Izabeli Degórskiej. Jego losy przedstawione są w taki sposób, że czyta się o nich z wypiekami na twarzy, jak najlepszą książkę przygodową, aż trudno uwierzyć, że to ta sama postać, tak bezbarwna i pomnikowa, jak to przedstawiano w szkole. Fakty historyczne przeplatane są anegdotami z życia wodza, które jeszcze bardziej ukazują go jako zwykłego człowieka, a nie tylko przywódcę prowadzącego lud do walki o niezawisłość państwową. Całości dopełniają ilustracje Elżbiety Moyskiej, obrazujące przedstawiane treści w przyjazny, zabawny sposób. Młodsi czytelnicy odnajdą również wyjaśnienie słownikowe trudniejszych pojęć, z którymi mogli się nie spotkać, jeśli jeszcze nie zaczęli lekcji historii w szkole. Podsumowując jednym zdaniem: polecam tą dynamiczną lekturę nie tylko dzieciakom, bo starsi mogą z niej wyciągnąć wiele inspiracji, jak zainteresować swoje pociechy zdobywaniem wiedzy, aby proces ten zaczarować.

Czy bohaterowie rodem z historii Polski mogą być dla współczesnych dzieci atrakcyjni? Czy mogą wzbudzić podziw i zaimponować? Okazuje się, że tak. Trzeba tylko poszperać w wiadomościach historycznych i pokazać ich ludzkie oblicze. I jeszcze podać to w atrakcyjnej formie.
Króciutka powieść dla dzieci we wczesnym wieku szkolnym o Tadeuszu Kościuszce z serii „Polscy Superbohaterowie” Wydawnictwa RM spełnia te założenia. Po pierwsze dlatego, że Naczelnik Insurekcji był postacią barwną. Sam żądny przygód i adrenaliny nieustannie pakował się w tarapaty. W słusznej co prawda sprawie, ale jednak. Cóż więcej potrzeba, aby rozpalić dziecięcą wyobraźnię.
Więcej na www.lekkiepiora.pl

• 52 książki (2019)