W tym szaleństwie jest metoda. Powieść o zarządzaniu projektami

Okładka książki W tym szaleństwie jest metoda. Powieść o zarządzaniu projektami Marcin Żmigrodzki
Okładka książki W tym szaleństwie jest metoda. Powieść o zarządzaniu projektami
Marcin Żmigrodzki Wydawnictwo: Onepress biznes, finanse
biznes, finanse
Onepress
2019-01-01
2019-01-01
zarządzanie

Szalenie mnie porwała ta książka - połknęłam ją w dwa dni!

W bardzo wciągający sposób przedstawia nam najczęstsze problemy w pracy projektowej i praktyczne sposoby na wyjścia z kryzysu. Uczy też jak skutecznie zaimplementować metodykę pracy projektowej w firmie i jak przekonać do niej osoby oporne.

Na pewno zastosuję się do niektórych z rad w mojej pracy :)

Jedyne na czym niestety się zawiodłam to seksistowskie fragmenty - to że jedna z koleżanek przychodzi pierwsza na spotkanie i zaczyna sprzątać bałagan z poprzedniego dnia, a gdy jej koledzy przychodzą to się rozsiadają i jest to napisane jakby miało być najnaturalniejszą rzeczą na świecie. Tak samo kiedy CEO i szef IT rozmawiają sobie "o wyglądzie koleżanek". Autorze, to nie ok! Stać cię na więcej!

Szalenie mnie porwała ta książka - połknęłam ją w dwa dni!

Na pewno zastosuję się do niektórych z rad w mojej pracy :)

Jedyne na...

Jak sam autor wskazuje jest to powieść, która pokazuje pewne techniki poprzez narrację. Ważne metody i pojęcia, zostały dodatkowo oznaczone. Dzięki temu można wrócić do książki, gdy zaistnieje taka potrzeba i w łatwy sposób znaleźć szukaną metodę. Książka daje ogólny pogląd. Jednak, aby zastosować omówioną technikę, warto dodatkowo udać się na surfing po morzach internetu wpisując kluczową frazę :).

Polecam. Świetna książka.

Polecam. Świetna książka.

Wystarczy przebrnąć przez pierwsze 50 stron, później jest już bardzo dobrze. Polecam praktykom i teoretykom zarządzania projektami. Nie jest to przypadkowa lektura dla laików do czytania na wakacjach. Dziękuje autorowi, że pominą wątek romansu, mimo że można odnieść wrażenie iż pokusa pójścia w tą stronę była duża.

Rewelacja. W prosty i żartobliwy sposób w umysł czytelnika wtłaczana jest wiedza u doświadczenie autora.
Przeczytałam tą pozycję 3-4 miesiące temu i z perspektywy czasu nasuwa mi się taka analogia do starych polskich komedii: zabawna historia, z której można się pośmiać a niektóre teksty uznać za kultowe, a tak naprawdę diagnoza absurdów jakie często nas otaczają. Nie da się ukryć, że zmusza do przemyśleń i refleksji nad rzeczywistością projektową, z którą mamy do czynienia w praktyce.
Polecam na każdym poziomie zaawansowania.

O zarządzaniu projektami słów kilka
Termin zarządzanie projektami, kiedy tyko pojawia się w firmowym słowniku, często budzi przerażenie. Zwykle pociąga on bowiem za sobą zmiany, które kojarzą się pracownikom z dodatkową pracą bądź też zwolnieniami. I choć nikt dokładnie nie wie, co projekt oznacza, rzucenie takiego hasła wystarczy, by na ludzi padł blady strach, zaś atmosfera panująca w firmie się popsuła. Tymczasem projekt, to nic innego jak przedsięwzięcie, nowy pomysł, który może przynieść naszej firmie znaczące osiągnięcia. Aby jednak taki pomysł by prawdziwym projektem, musi być unikalny, musi mieć swój początek i koniec (co nie oznacza, że musi być krótkotrwały, może być rozciągnięty w czasie na kilka lat) oraz powinien być stopniowo doprecyzowany. Mając już taki projekt, koniecznie trzeba właściwie nim zarządzać, czyli podejmować decyzję i działania służące temu projektowi, dostarczać je w zakładanym czasie bez konieczności generowania (dodatkowych) kosztów, likwidować wszelkie przejawy chaosu czy marnotrawienia zasobów. To wszystko jest konieczne, by wspaniały pomysł / projekt nie upad, by z powodzeniem by realizowany i przyniósł przedsiębiorstwu sukces.
Dobrze się mówi, ale jak zarządzać projektami w praktyce? Wszak wymaga to każdego dnia podejmowania właściwych decyzji. Czy zatem koniecznie trzeba kończyć kosztowne kursy bądź też uczyć się (na równie kosztownych) własnych błędach? Rozwiązaniem tego dylematu może być książka Marcina Żmigrodzkiego, praktyka zarządzania projektami, który prowadzi je w różnych branżach, począwszy od informatycznej po szkoleniową.
Autor dzieli się swoją wiedzą w nietypowej formie – publikacja Wydawnictwa Onepress pt. „W tym szaleństwie jest metoda” nie jest bowiem poradnikiem ani pozycją naukową, ale „powieścią o zarządzaniu projektami”. Dzięki temu nawet osoby, które do tej pory nie miały wiele do czynienia ani z zarządzaniem i specyficznym słownictwem, ani z wdrażaniem kolejnych projektów, bez problemu mogą zgłębiać dostarczaną wiedzę, na dodatek nie podaną w teoretycznej formie, ale posiłkując się przykładem konkretnej firmy. To również doskonała pozycja dla studentów ekonomicznych kierunków, którzy nie tylko zyskają praktyczną wiedzę, ale – kto wie – być może książka ta zmotywuje ich do zajęcia się tematem zawodowo.
W książce śledzimy losy firmy z branży informatycznej, Project Inc, zaś głównym jej problemem jest brak umiejętności zastosowania sprawdzonych technik i metod w praktyce oraz brak długofalowej perspektywy. Uczestniczymy w codziennym życiu firmy, a mimo beletrystycznej formy, uczestniczymy w podejmowaniu decyzji ekonomicznych, często podpartych odpowiednimi wykresami czy wyliczeniami. Rzeczy najważniejsze, komentarze autora, znalazły się w żółtych, zwracających uwagę ramkach – dzięki nim bez problemu odnajdziemy właściwe fragmenty. Komentarze te dotyczą podejmowanych przez pracowników firmy decyzji, działań, prezentują dobre (i złe) praktyki i wyjaśniają pewne mechanizmy funkcjonowania organizacji.
Praktyczny wymiar książki stanowi o jej wielkiej wartości, zarówno dla studentów, jak i pracowników i kadry zarządzającej – bez większych trudności jesteśmy w stanie śledzić funkcjonowanie firmy, a po pewnym czasie, nawet samodzielnie oceniać wpływ podejmowanych działań na firmę i długofalowe ich konsekwencje. Tym samym jest to unikalny, nieszablonowy podręcznik pozwalający uniknąć kosztownych pomyłek i uczyć się na cudzych błędach!

O zarządzaniu projektami słów kilka

Świetna pozycja by zdobyć oraz ugruntować wiedzę z zakresu zarządzania projektami.

Książka zakakuje też formą, ponieważ o projektach uczymy się śledząc poczynania firmy Project Inc. - znaczy, że książka należy do beletrystyki, a nie do poradinków, które czasem bywają nieco nudne.

'Połknąłem' w dwa wieczory. Dla chcąćych zgłębić temat - wiele odniesień, słów kluczowych i wskazówek, gdzie szukać dalej.

Marcina znam też prywatnie - uczył mnie zarządzania - i tylko potwierdził tą książką, że jest doskonałym dydaktykiem. Polecam każdemu (no prawie każdemu - każdemu, kto chce/musi wiedzieć jak się zarządza projektami).

Uśmiech...tak mogę zacząć tą recenzję bo moja prosta twarz podczas czytania większość czasu utrzymywała ten stan. Książkę Marcina Żmigrodzkiego można podzielić na 3 główne etapy. Pierwszy opowiadający o pewnej średniej firmie w średnim mieście, gdzie budowana jest narracja o relacjach pomiędzy bohaterami i problemach w obszarze projektowym i ogólno-biznesowym. Drugi, gdzie pojawia się więcej merytoryki i pojęć z obszaru PMBOK oraz zarządzania projektami, oraz trzeci, który elegancką klamrą spina oba wcześniejsze etapy. Skutkuje to tym, że osoby oczekujące głównie merytoryki będą zawiedzione pierwszą częścią, a osoby oczekujące przede wszystkim "akcji" znudzą się tą drugą. Dla mnie proporcje są idealne i w ciekawej formie przypomniałem sobie wiele obszarów projektowych w otoczce praktycznej implementacji. A wracając do uśmiechu...Przez całą lekturę miałem poczucie, że większość sytuacji przeżyłem osobiście lub słyszałem od kogoś "że tak miał" i to powodowało, że nie mogłem się doczekać kolejnego rozdziału, a przede wszystkim porad co z tym można zrobić. Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla początkujących lub średnio doświadczonych PMów chociaż nawet zaawansowani mogą się dobrze bawić dzięki świetnie skonstruowanej warstwie fabularnej. Czekam na książkę w podobnym stylu o procesach :)

Wreszcie książka, w której przedstawiono zastosowanie procesów zarządzania portfelem projektów i samym projektem na konkretnych przykładach. Dodatkowo autor zapewnił fachowe komentarze różnych sytuacji.
Polecam wszystkim historię firmy Project Inc., jej charyzmatycznego, łamiącego długopisy prezesa i zespołu "zwykłych, ale niezwykłych" pracowników, których bez problemu znajdziemy także w realnym życiu. Do tego spora doza dystansu i humoru, rzadko spotykana w podręcznikach dotyczących zarządzania. Bo i nie jest to podręcznik, lecz powieść - z akcją, nieoczekiwanymi jej zwrotami i zabawnym zakończeniem, w którym Project Inc. zderza się czołowo z Państwem... Do tego mnóstwo twardej wiedzy z zakresu zarządzania.

• Biznes
  • Do kupienia
  • Zarządzanie
  • 40T
  • Empik audio rozwój

Dodaj cytat z książki W tym szaleństwie jest metoda. Powieść o zarządzaniu projektami