Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących

Okładka książki Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących Kasia Sawko
Okładka książki Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących
Kasia Sawko Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal poradniki
poradniki
Grupa Wydawnicza Foksal
2019-03-13
2019-03-13
stolarka renowacja mebli meble wióry tapicerka

Moim zdaniem za mało w tej książce praktycznej wiedzy. Kolejny ładnie wydany poradnik napisany na fali sukcesu autorki.

Bardzo dobra książka dla początkujących

Bardzo dobra książka dla początkujących

"Wióry lecą " są strzałem w dziesiątkę dla osób które kompletnie nic nie wiedzą o renowacji mebli i tapicerki. W prosty, przystępny sposób autorka opisuje kroki, problemy na jakie natrafiamy podczas odnawiania naszego mebla wraz z potrzebnymi materiałami i narzędziami. Na drugą część składają się metamorfozy starych mebli i działania ich właścicieli. Piękne fotografie mebli, które urzekają. Nie jest to pozycja dla osób które są wprawione w renowacjach.

Więcej na: http://smag-rekomendacje.blogspot.com/

Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących? Czemu nie… zwłaszcza, że jestem w trakcie przeprowadzki do nowego mieszkania, kiedy to wiele mebli dostało ‘drugie życie’ i trzeba było nieco je zmienić na rzecz dopasowania do nowego otoczenia.

Dzięki tej książce, czytelnik przejdzie przyspieszony kurs renowacji i tapicerki mebli, poznając podstawowe kroki postępowania i niezbędne wskazówki. W ramach inspiracji autorka ukazała jakże łatwe i wręcz ‘magiczne’ przemiany starych, zniszczonych przedmiotów codziennego użytku w coś pięknego. To idealny poradnik dla każdego amatora, który chce dopiero postawić pierwsze kroki w renowacji mebli domowych i podarowania im drugiego życia. Oprawa graficzna ukazuje krok po kroku, jak dojść do efektu końcowego. W książce znajdziemy informacje między innymi o meblach, które warto wziąć na warsztat i jak nad nimi popracować oraz o narzędziach i wyposażeniu przydomowego warsztatu, parę ważnych informacji o samym drewnie i materiałach drewnopodobnych, czy też powłokach wykończeniowych, rutynowych czynnościach pracy nad meblami oraz o samej renowacji i tapicerce.

Podsumowując: Z pewnością dla amatorów jest to poradnik, który w pigułce przedstawi najważniejsze informacje i porady praktyczne. A wszystkie informacje poparte przepięknymi zdjęciami. Prosto i na temat, co bardzo mi się podoba. Ale powtarzam – poradnik tylko dla amatorów. Osoby obeznane choć trochę w temacie poradnik ten rozczaruje i znudzi. Gorąco polecam, gdyż ja tu znalazłam sporo inspiracji i wiem już, czym zajmę się wkrótce.

Więcej na: http://smag-rekomendacje.blogspot.com/

Zawsze zazdrościłam ludziom, którzy mieli w domach "meble z duszą" - ewidentnie zasiedziałe, nieco podniszczone, ale nadal zachwycające niebanalnymi formami polskiej szkoły designu, proste i estetyczne w formie. Robiło mi się smutno na widok takich cudeniek stojących przy wiatach śmietnikowych lub na poboczu drogi, ale rozumiałam, że ich właścicielom mogła się zmienić koncepcja wystroju wnętrza domu - lub, po prostu, meble dobrnęły do końca swojego "terminu przydatności", i trzeba było pójść naprzód, robiąc miejsce dla nowych krzeseł, foteli czy stolików.

Na szczęście okazuje się, że nie jest to jedyna droga, jaką mają przed sobą meble nadgryzione zębem czasu. Projekt "Wióry lecą", w ramach którego na przestrzeni ostatnich pięciu lat zorganizowano ponad 1500 spotkań-warsztatów stolarki, renowacji mebli i tapicerki, to nadzieja na nowe życie dla wysłużonych, lecz wciąż zachwycających swoją formą mebli: oraz świetny sposób na zajęcie się renowacją i tapicerstwem miej lub bardziej hobbystycznie, bez względu na stopień doświadczenia, wiek i płeć uczestników. Nie chodzi tutaj o zgłębianie tajników konserwacji mebli zabytkowych: ale o zapoznanie się z technikami, które pomogą nam cieszyć się ulubionymi przedmiotami dłużej, i odkrywać nowe strony ich "osobowości".

Dla tych, którzy nie mają możliwości fizycznego udziału w warsztatach, świetnym sposobem na zapoznanie się z podstawowymi zasadami renowacji mebli jest podręcznik "Wióry lecą" autorstwa Kasi Sawko, wydany w marcu 2019 nakładem Wydawnictwa Buchmann. Czaiłam się na tę pozycję już odkąd pojawiła się wśród zapowiedzi wydawniczych: między innymi dlatego, że miałam nadzieję uzyskać trochę informacji na temat najprostszej metody odświeżenia starego fotela bujanego, który kurzył się od lat na naszym strychu. Próbowałam kiedyś usunąć z niego farbę przy pomocy papieru ściernego, i poległam na całej linii. Jak się okazało - wystarczyło przeczytać 30 stron książki Kasi Sawko, żeby dowiedzieć się, co zrobiłam nie tak - i jak to naprawić...

"Wióry lecą" to poradnik kompletny i wyczerpujący, a jego formuła zakłada, że Czytelnik może, lecz nie musi, mieć jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy z zakresu stolarki tudzież czynności renowacyjnych. Książka rozpoczyna się od listy narzędzi oraz preparatów niezbędnych w domowym warsztacie stolarskim; jest to, rzecz jasna, lista otwarta, z której możemy wybrać narzędzia potrzebne przy naszym pierwszym projekcie renowacyjnym, a potem stopniowo rozwijać cały warsztat.

Zanim wpadniemy w progi sklepu z materiałami wykończeniowymi (nie wiem, jak to wygląda u Was, ale ja zachowuję się w takich miejscach jak osa w cukierni),warto jednak zastanowić się, od czego rozpocząć naszą przygodę z przywracaniem meblom ich dawniej świetności. Autorka "Wióry lecą" szczerze i bez zamydlania czytelnikowi oczu tłumaczy, jakie meble oraz przedmioty dobrze rokują w kontekście odnawiania, a jakie mogą jedynie przysporzyć nam frustracji i problemów, jeśli okaże się, że ich stan techniczny zdecydowanie odbiega od zadowalającego. Nie każdy projekt musi być trafiony, nie każdy mebel dobrze zniesie ingerencję w jego konstrukcję - i jest to fakt, z którym musimy się pogodzić.

Jeśli mamy już kandydata na odświeżoną ozdobę naszego domu, przystępujemy do pracy. Tutaj także "Wióry lecą" okażą się niezastąpioną pomocą merytoryczną: przedstawią nam rodzaje drewna i sklejki, z którymi może nam się zdarzyć pracować, objaśnią, jakie czynności składają się na "typowy" (oraz nietypowy) proces renowacyjny, a także przeprowadzą nas krok po kroku przez kolejne etapy oczyszczania, naprawy i uzupełniania brakujących elementów konstrukcyjnych, pokrywania mebli nowymi powłokami barwnymi, tapicerowania oraz zdobienia mebli. Wyczerpującym opisom, bazującym na informacjach podanych we wcześniejszych rozdziałach, towarzyszą zdjęcia przedstawiające poszczególne kroki całego procesu: na zakończenie zaś możemy obejrzeć efekty pracy uczestników warsztatów "Wióry lecą", i przeczytać historie autentycznych zmagań z materią meblową.

Zakończyłam lekturę zainspirowana do działania, choć również - nie ukrywam - cokolwiek przytłoczona ilością informacji, których dostarczyła mi ta książka. Przekonałam się, że do przeprowadzenia udanej renowacji mebla nie wystarczą jedynie dobre chęci - potrzebna jest także solidna podbudowa teoretyczna, którą, na szczęście, poradnik "Wióry lecą" zapewnia czytelnikowi w obfitości. Mam teraz mnóstwo pomysłów na odnowienie/odświeżenie mebli zalegających na piętrze w domu mojej babci - ale rozpocznę chyba od odratowania fotela bujanego, żeby nie pozostawiać rozgrzebanych projektów bez szczęśliwego końca... Czego i Wam, potencjalni stolarze i renowatorzy, serdecznie życzę!

• DIY
  • Do kupienia
  • [Stan:] Posiadam
  • Kolejka
  • Rozwój, finanse, biznes, poradniki

Dodaj cytat z książki Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących