Lidia

Edycja Świętego Pawła
2019-05-01
2019-05-01
beletrystyka chrześcijańska

Po przeczytaniu paru książek pani Francine Rivers, której styl niestety nie za bardzo mi odpowiada, trochę zniechęciłam się do książek z czasów Biblijnych. Jednak w końcu siągnełam po tę książkę do mojej biblioteczki, bo potrzebowałam coś na długą podróż do samochodu. No i mile mnie ta książka zaskoczyła. Czasami nie wszystko przypadało mi do gustu, ale no cóż...nie każdy myśli w ten sam sposób co ja. Podziwiam autorkę za tę książkę, bo na prawdę jest trudno napisać książkę o kimś o kim tak naprawdę nic dużego nie wiemy. Polecam wszystkim zainteresowanym.

"Żyj odważnie i stawiaj czoła wyzwaniom" (Horacy)
Jak to zrobić kiedy lęk nie opuszcza jej ani na chwilę? Zawsze jej towarzyszy.
Młoda kobieta – tytułowa Lidia - Greczynka - mieszka w Tiatyrze wraz z ojcem Eumenesem. Pomaga mu w pracy a kiedy ulega on wypadkowi, sama zajmuje się farbowaniem tkanin dla klientów. Jazon, młody Rzymianin i jego matka Diona oferują im pomoc. Eumenes podpisał kontrakt, ale swoje sekrety barwników zdradził jedynie córce. I był to dobry pomysł. Niesłusznie oskarżony przez wspólniczkę o kradzież trafił do więzienia. Stracili wszystko. Dom, ziemię i warsztat.
Eumenes zmarł. Lidia została sama, ale tylko do czasu aż spotkała Rebekę – bezdomną Żydówkę. Ona zaczęła opowiadać jej o Bogu. Razem wyjechały do Filipii, gdzie z pomocą pani Aemilii – bogatej wdowy, matki generała Varusa, otworzyły niewielki warsztat, tkały i sprzedawały purpurę najwyższej jakości. Największym ich konkurentem był Rufus. Człowiek honorowy, który wielokrotnie proponował Lidii by dla niego pracowała.
"Pan rozdziela swoje błogosławieństwo w przedziwny sposób. Kiedy najmniej się tego spodziewasz. I gdzie najmniej oczekujesz."(str.177)
O tym kobiety przekonywały się dość często. Przypadkowe spotkanie z aktorem Leonidasem i okazana mu dobroć zaowocowały możliwością przystąpienia do gildii farbiarzy, co wiązało się z korzyściami w zakupach i zbycie towarów. Miały coraz więcej klientów. Zmieniły lokalizację warsztatu. A generał Varus adoptował Lidię, po to by miała prawa Rzymianki (np. niższe podatki do zapłacenia, nazwisko i opieka mężczyzny)
Po latach kobieta miała ugruntowną pozycję w zawodzie i w mieście oraz poza jego granicami. Dobrze jej się powodziło. Pomagała innym. Miała też wrogów a największym był Antiochus – syn Rufusa – mężczyzna okrutny i mściwy, który za pieniądze kupował sobie poparcie i władzę. Gdy nie dostał od Lidii tego, czego chciał postanowił zemstę. I wtedy, gdy wydawało się , że jest bardzo źle ... kobiety spotkały Pawła z Tarsu i jego towarzyszy. Opowiedział im o Mesjaszu. Lidia poczuła, że dostała zaproszenie do bycia wolną. Od żalu, zdrady, hańby, poczucia winy i ... lęku.
"Nie na nic na tym świecie tak zniszczonego, żeby ręka wszechmocnego Boga nie mogła tego naprawić" (str. 252)
Jeszcze tego samego dnia, jako pierwsza przyjęła chrzest i zaproponowała gościnę w swoim domu, który stał się miejscem spotkań i nauczania chrześcijan.

Tessa Afshar przedstawiła nam w swojej książce historię pierwszej chrześcijanki europejskiej. Każdy rozdział poprzedzony jest fragmentem z Pisma Świętego. Dopasowanego oczywiście do tematyki w nim zawartej. Akcja jest wartka, dobrze i z zanteresowaniem czyta się o perypetiach życiowych bohaterki. Większość z nich oparta jest na faktach znanych z historii, ale są też zupełnie fikcyjne.
Ciekawa opowieść. Polecam

"Żyj odważnie i stawiaj czoła wyzwaniom" (Horacy)
Jak to zrobić kiedy lęk nie opuszcza jej ani na chwilę? Zawsze jej towarzyszy.

Opowieść o biblijnej postaci, pierwszej chrześcijanki Europy. Bardzo sprawnie napisana, czyta się jednym tchem.

• Do zdobycia
  • Muszę mieć
  • Historyczne, o historii, z historią w tle
  • Do zdobycia :)
  • Religijne