Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par

Okładka książki Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par Jennifer Fitzgerald, Veronica Kallos-Lilly
Okładka książki Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par
Jennifer FitzgeraldVeronica Kallos-Lilly Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego poradniki
poradniki
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-03-14
2019-03-14
Joanna Bilmin-Odrowąż
ćwiczenia dla par poradnik dla par związki problemy w związkach kryzys w związku

Okładka książki Jak pisać prace dyplomowe z psychologii? Poradnik nie tylko dla psychologów Dariusz Doliński, Wojciech Kulesza
Jak pisać prac... Dariusz Doliński, W...
Okładka książki Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek
Nastolatek a d... Konrad Ambroziak, A...
Okładka książki Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań? Patrick Fanning, Avigail Lev, Matthew McKay, Michelle Skeen
Relacje na huś... Patrick Fanning, Av...

Książka oparta o EFT lepsza i bardziej konkretna od wydanych po polsku książek Sue Johnson. Jest wspaniała:-)

Serdecznie polecam terapeutom pracującym z parami.

Serdecznie polecam terapeutom pracującym z parami.

Kupując tę książkę ponad rok temu przez myśl by mi nie przeszło, że przyjdzie nam z S. spędzać ze sobą 24 godziny na dobę podczas pandemii. Ale obecnie ten mini podręcznik i to, co dzięki niemu wiemy o sobie i o naszej relacji przydaje się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.
Romantyzm wszechobecny do dziś w powieściach i filmach wzbudza w nas pragnienia bycia w związku z osobą, która zrozumie nas bez słów. Pragnienia, że nasze serca i umysły będą rozumieć się doskonale i czytać ze spojrzeń, a namiętność i uniesienie będą między nami bezustannie. I że to wszystko przyjdzie samo i będzie już na zawsze. Tak przedstawiana miłość może wiele złego wyrządzić związkom - bo nad relacją (każdą) trzeba pracować. I włożyć w nią czasem wiele wysiłku, by trwała i była budująca.
Autorki (psychoterapeutki par) zeszytu ćwiczeń ze zdjęcia w kolejnych rozdziałach wyjaśniają i proponują kwestie do przemyślenia po to, by odkryć jaki jest „taniec Waszego związku” - jak wpływacie na siebie nawzajem swoimi zachowaniami, co się wtedy dzieje z Waszymi myślami i emocjami. Pomagają zrozumieć emocje własne i partnera/ki i poprzez rozmowy w duchu miłości wysłuchać swoich potrzeb i zranień. Poznać własną historię więzi i stworzyć przywiązanie bardziej bezpieczne. Długo tę książkę przerabialiśmy, bo nie oferuje ona łatwych ćwiczeń, które można wypełnić z automatu - raczej zostawia z ważnymi pytaniami, które potrzebują czasu by odkryć w sobie odpowiedzi.
Komunikacja to podstawa związku. A niektóre rzeczy trzeba przegadywać i ze sto razy. Mówienie wprost, nawet tego (a może zwłaszcza tego),co zdaje się być oczywiste. Sztuką jest jednak taka komunikacja, która nie będzie prowadzić do błędnego koła. Ten zeszyt ćwiczeń w tym pomaga, próbuje też sięgnąć głębiej i również nam - związkowi z siedmioletnim stażem - pozwolił rozpoznać pewne schematy i zrozumieć własne reakcje nieco bardziej. Więc jeśli jesteście gotowe/i na długie rozmowy i kilkumiesięczną podróż przez emocje i potrzeby - jest to książka dla Was 💛

Emocje są nie tylko ważną częścią naszego codziennego życia, ale także przyczyniają się do naszej tożsamości, pomagając nam zrozumieć, kim jesteśmy i dzielić się tym, kim jesteśmy z innymi.

Emocje dostarczają nam ważnych informacji o świecie i naszym samopoczuciu; informują nas o naszych potrzebach i kierują naszymi działaniami w celu ich zaspokojenia.

Wiele małżeństw czy par w wolnym związku przechodzi kryzys. Często przyczyną jest po prostu nieodpowiednia komunikacja. Często jesteśmy leniwi w związku i mamy nadzieję, że nasz partner zrozumie nas, odczyta nasze myśli. Trapię skoncentrowaną na emocjach (EFC),można również zastosować w środowisku rodzinnym, w tym także małżeńskim, które przechodzą deficyt uczuć, zrozumienia itp.

EFT może pomóc parom lepiej zrozumieć siebie i swojego partnera, co ułatwia pozytywną interakcję między sobą. Jest również w stanie pomóc parom wzmocnić ich fundament poprzez głębsze i bardziej odporne więzi emocjonalne.

Na rynku wydawniczym pojawił się zeszyt ćwiczeń dla par "Porozmawiajmy o emocjach" Veroniki Kallos-Lilly i Jennifer Fitzgeralds, który niesie pomoc parom w komunikowaniu i koncentrowaniu się na tym, co dzieje się w domu i co tak naprawdę może być przyczyną kryzysu. To jednocześnie pomoc dla par, które chcą głęboko przyjrzeć się sobie i swojemu związkowi.

Jak każda nowa umiejętność, także ta wymaga trochę praktyki. EFT okazała się potężnym podejściem dla par zmagających się z niewiernością lub innymi bardziej traumatycznymi zdarzeniami, zarówno obecnymi, jak i przeszłymi. Proces ten zmniejsza konflikt par, tworząc jednocześnie bezpieczniejszą więź emocjonalną.

W poradniku terapeuci pragną przedstawić interakcje, jakie zachodzić powinny między parami, odzwierciedlają proces, znajdują wzorce w związku, sygnały emocjonalne i pomagają je rozwinąć. Niektóre z tych aspektów obejmują intymność seksualną, problemy rodzicielskie, konflikty i argumenty, role w związku i wspólne interesy.

Dzięki ćwiczeniom zawartym w poradniku pary uczą się wyrażać głębokie, leżące u podstaw emocje, jednocześnie uczą się komunikować o zaspokojenie ich potrzeb. Partnerzy zaczynają postrzegać niepożądane zachowania (tj. zamykanie się lub gniewne eskalacje),uczą się być emocjonalnie dostępne, empatyczne i zaangażowane ze sobą, wzmacniając więź przywiązania i bezpieczną przystań między nimi.

Autorzy skupiają się na wspieraniu i pomocy parom w tworzeniu pozytywnych wzorców komunikacji zamiast tych destrukcyjnych, które negatywnie wpływają na relacje w związkach. Opierając się na rozległych badaniach i doświadczeniach klinicznych, ta książka pomoże parom wzmocnić zaufanie wobec siebie, a także wyleczyć bóle przeszłości. Doskonały do stosowania w grupach terapii dla małżeństw, a także przez pojedyncze pary. Dogłębne objaśnienia i refleksyjne ćwiczenia pomogą odkryć emocje, oraz to jak lepiej je wyrazić partnerowi.

Wiele małżeństw...

• Psychologia
  • Psychologiczne
  • Mam
  • Kupione 2024
  • Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj cytat z książki Porozmawiajmy o emocjach. Zeszyt ćwiczeń dla par