Poezje

poezja
Wydawnictwo Olesiejuk
2019-01-01
2019-01-01

Nie daję 10, bo jak na Tuwima ... jakoś tak chyba trochę zbyt uroczo wyszło, mimo wszystko.

Jako całość mi się podoba; dużo, niedrogo, minimalistycznie; można "złożyć" i mieć widok tylko na jedną stronę tekstu, tam gdzie wiersze nie ma zdobień.
Książka nie rozlatuje się jak się ją rozkłada. Kolorystyka okładki i, nawet, zdobienia roślinne po wewnętrznej stronie, nie przeszkadzały mi w lekturze.

...ale jak ktoś ma wiersze zebrane, mogą być już nawet w kilku wersjach językowych... - to mogę się zamienić (najlepiej z autografem autora). Zachęcam do bezzwłocznego kontaktu (koszta dostawy pół na pół).

Wracając ostatnio do poezji, wróciłam również do Tuwima, którego czytałam w młodości. Gdy czytam wiersz "Wspomnienie", tak pięknie zaśpiewany przez Niemena - "Od twoich listów pachniało w sieni, gdym wracał zdyszany ze szkoły" - myślę sobie, że mam szczęście należeć do pokolenia, które jeszcze wie, co to znaczy.

Spędziłem z tą książką magiczne, niezwykłe, zadumane godziny. To wspaniały wybór poezji wybitnego poety. Julian Tuwim w bardzo wielu odsłonach i z różnych okresów jego twórczości. Około 400 stronicowe cudeńko książkowe.
Książka oprócz wierszy zawiera także świetny wstęp Anny Nasiłowskiej pt. "Poeta żarliwy". Bezwzględnie warto tenże wstęp przeczytać. A wiersze? Wiersze tym bardziej warto! Tuwim kojarzy się wielu osobom od razu i wręcz z automatu z poezją dziecięcą. Tworzył zaiste rewelacyjne wiersze dla dzieci, ale tu ich nie znajdziemy. W książce odnajdziemy tylko poezje przeznaczane dla starszego czytelnika. A wybór ich trafny jest bardzo.
Tę opinię o książce zakończę jednym z wierszy Tuwima, które szczególnie cenię. Wiersz pt. "Los". Może na kimś także wywrze wrażenie i zachęci go do bliższego zapoznania się z twórczością poety oraz przeczytania całej omawianej książki.
"Taki to już los mój będzie,
Takie to już miłowanie:
Przywitanie, pożegnanie,
Pożegnanie, wspominanie...
Oczy twoje widzę wszędzie,
Oczy twoje mnie całują,
Z dali, z dali mnie miłują,
Z dali, z dali mnie żałują,
Nie przychodzą na wzywanie,
Jeno błyszczą, jak w legendzie,
W dali, w dali, zewsząd, wszędzie,
- Taki to już los mój będzie,
Takie to już miłowanie:
Przywitanie... pożegnanie..."

Powstał w duszy mej wprost szaleńczy plan,
Plan, który można przyrównać herezji:
Niech się dzisiaj dowie wszelki stan,
Co ja właściwie sądzę... o poezji.

Powstał w duszy mej wprost szaleńczy plan,
Plan, który można przyrównać herezji:
Niech się dzisiaj dowie wszelki stan,
Co ja właściwie sądzę... o poezji.

• Poezja
  • Typ A: Gatunek: Poezja