Slow jogging. Japońska droga do witalności

Okładka książki Slow jogging. Japońska droga do witalności Maciej Kozakiewicz
Okładka książki Slow jogging. Japońska droga do witalności
Maciej Kozakiewicz Wydawnictwo: Pascal poradniki
poradniki
Pascal
2019-03-13
2019-03-13
slow jogging jogging niko niko bieganie z uśmiechem bieganie

To nie jest książka o bieganiu. Jestem bardzo rozczarowana tą lekturą. Liczyłam na więcej informacji na temat samego biegania. W zamian otrzymałam mieszankę natchnionego psychololo z elementami - pozwolę sobie na odważną opinie - sekty (zwłaszcza po zapoznaniu się z "ofertą" szkoleniową na stronie internetowej Stowarzyszenia Slow Jogging Polska).

Chcesz dowiedzieć się na czym polega technika Slow Joggingu tak kiepsko opisana w tej książce? Wejdź na kanał YouTuba tego stowarzyszenia, gdzie w kilkuminutowym filmiku są podane wszystkie "zasady". Nie trać czasu na tę lekturę jeśli interesuje Cię tylko aspekt biegania.

Jak masz ochotę poczytać historie wyznawców totalnej biologii to śmiało - zapraszam do lektury!

Chcesz dowiedzieć się na...

Świetna książka ale nie na temat. Ale od początku...
Jeśli liczysz na podstawy techniki slow jogging to od razu mówię zacznij od ostatniej strony a później doczytaj resztę.

Książka świetna o tyle, że nie odbiega poziomem od typowych poradników o szczęśliwym życiu jakich na rynku jest wiele. W zasadzie to tak trochę po krótce o wszystkim i o niczym w zasadzie. Panuje tam teoretycznie uporządkowany chaos. Po przeczytaniu o slow joggingu wiesz praktycznie nic - poza tym że autor chce go promować i do tego całego slow to trzeba jeszcze milion innych rzeczy robić.

Efekt książki odwrotny do zamierzonego - bardziej zniechęca niż mówi SJ jest super.

Świetna książka ale nie na temat. Ale od początku...

Z jednej strony dużo treści, widać że autor bardzo dobrze zna się na temacie. Z drugiej strony jest geneza, jest historia popularyzacji, są wypowiedzi praktyków, ale po przeczytaniu nie czuję się na siłach powiedzieć tak stricte krok po kroku na czym dokładnie polega ta metoda biegania. A w sumie to tego się spodziewałam chociaż w jednym rozdziale.

Tytuł ten stanowi kompendium o slow joggingu. Do pozycji warto wracać po upływie czasu i kilkudziesięciu treningach, aby zaobserwować zmiany jakie nastąpiły w naszej głowie i ciele. Ta praca zawiera również wiele opisanych wiele technik życiowych, nad którymi należy się zastanowić zmieniając swoje stare nawyki.

Całkiem dobra książka jak na początek dla kogoś kto chce zacząć biegać. Choć ja biegam i prowadzę aktywny tryb życia przez cały czas to jednak ta książka zmieniła moje podejście do biegania diametralnie. Juz nie biegam szybko i na czas tylko w tempie slow. Dobra książka opisująca podstawy slow biegania :)

Obowiązkowa pozycja, nie tylko, a może przede wszystkim nie dla biegaczy. Jako, że sam jestem biegaczem, ale nie typowym rywalizującym na serio w zawodach, znającym wielu biegaczy, którzy do rywalizacji i ostrych treningów podchodzą zbyt serio, zdaję sobie sprawę, że sam slow jogging nie będzie pozytywnie odbierany wśród wielu "biegaczy".
Natomiast sam slow jogging jako forma spędzania czasu w zdrowiu, opisane propozycje innych form spędzania czasu i stylu życia - to wielki plus i atut tej książki.
Dla mnie książka otworzyła okno na świat pozabiegowy. Wg mnie obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Natomiast sam slow jogging jako...

Książka jest ciekawa, ładnie wydana, ale autor musi popracować nad stylem, bo momentami temat się ciągnął, a wątki zbyt powtarzały.

Kilka lat temu przeczytałem książkę o powolnym bieganiu autorstwa Hiroaki Tanaka oraz Magdaleny Jackowskiej i zakochałem się w tym sporcie, u nas wtedy zupełnie nieznanym, ale to się powoli (na szczęście) zmienia.

Slow jogging czyli powolny bieg jest niczym innym jak truchtem. Wykonujemy go w tempie 180 kroków na minutę, co sprawia, że nie nie mamy zadyszki, a przy tym stajemy się zdrowi.
Ucieszyłem się, kiedy zobaczyłem, że została wydana kolejna książka traktująca w tym temacie i co za tym idzie, bardziej obszerna.
Musze przyznać, że książka jest dobrze wydana, na papierze wysokiej jakości, zawiera mnóstwo kolorowych fotografii, a na końcu znajduje się kod QR , którego zeskanowanie pomaga czytelnikowi poznać technikę biegania na podstawie filmu. Jest to pomysłowe i pomocne.
Co znajdziemy w książce? Składa się ona z ośmiu rozdziałów, ale nie wszystkie one skupiają się wyłącznie na aspekcie biegania. Autor prowadzi tutaj wiele osobistych wycieczek, pokazując na sobie co należy jeść i jak ćwiczyć. Mamy tutaj krótkie życiorysy osób biegających w Polsce.
Najlepsze jest to, że tą metodą może biegać każdy - osoba w podeszłym wieku czy też osoba z nadwagą czy kontuzjami. Tajemnica tkwi w stawianiu stopy. Mamy tutaj to wyczerpująco wyjaśnione. Uprawianie slow joggingu prowadzi do utraty zbędnych kilogramów i wielu innych korzyści. Tą metodą się nie spocisz, nie nabawisz kontuzji i nie zmęczysz. Dziwne, prawda? A jednak działa. Po przerwie wróciłem do tej metody i jestem zachwycony. Jest jeszcze coś. Jest to doskonała metoda, aby przebiec maraton.
Warto sięgnąć i przeczytać, gdyż ta książka jest swoistym motywatorem do tego, aby zacząć się ruszać i przestać oszukiwać się i innych, że jest wiele przeszkód. One są tylko w naszej głowie. Wystarczy 20 - 30 minut dziennie, aby szybko poczuć różnicę w zdrowiu i wyglądzie. Polecam.

Bardzo ciekawa pozycja dla już biegających oraz dla tych, co jeszcze się wahają...Co jest istotą "truchtu witalnego"? Kontemplacja przyrody, medytacja, bycie "tu i teraz", wdzięczność i radość z ruchu - czyli wszystko to, o czym zapominamy w zaganianym świecie. Bardzo polecam!

Slow jogging - jestem za. Sam biegam i zgadzam się z tym co stoi w tekście.
Jednak w drugiej części książki autor okazuje się być nawiedzonym wegeekologiem, z ambicjami terapeutyczno-mistycznymi. Rozczarowująca klasyka.

Slow jogging - jestem za. Sam biegam i zgadzam się z tym co stoi w tekście.

• Zdrowie
  • Przeczytane w 2020 r