Gilgamesz: epos starożytnego Dwurzecza

autor nieznany Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Bibliotheca Mundi klasyka
Robert Stiller
Państwowy Instytut Wydawniczy
Gilgamesz starożytność Bliski Wschód Mezopotamia potop
klasyka
Robert Stiller
Bibliotheca Mundi
Gilgamesz starożytność Bliski Wschód Mezopotamia potop

Trudno jest ocenić epos, który powstał ponad 4 tysiące lat temu. Nawet w tłumaczeniu język brzmi archaicznie, a liczne powtórzone zwroty na pewno nie powodują, że lektura jest przystępna współczesnemu czytelnikowi.
Jest to natomiast jedno z pierwszych dzieł literatury ludzkości, a przez to w wielu nawet współczesnych książkach pojawiają się odwołania do Gilgamesza. I...

Zostałem zmuszony do przeczytania tego starobabilońskiego dzieła na studiach. Dumą napawa, że mam na sumieniu przeczytanie najstarszej książki w historii literatury, ale nie okłamujmy się - to było straszne :D
Do dzisiaj pamiętam jeden fragment:
"Gorzkimi ślozy płakał Gilgamesz za Enkidu przyjacielem swoim". :D

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• 2019
  • Przeczytam (min.) 52 książki w 2020