Nikola Tesla. Zapomniany geniusz

Patrick Shannon Wydawnictwo: Videograf biografia, autobiografia, pamiętnik
Videograf
2020-03-20
2020-03-20
Nikola Tesla fizyk elektronika fizyka geniusz naukowiec wynalazca elektrotechnika technika

Tesla fascynuje mnie jako naukowiec i jako osobowość (geniusz). Książka mocno pogłębiła moją wiedzę o dokonaniach tego wybitnego naukowca. Bardzo przyjemna i wartościowa lektura.

Mogło być lepiej napisane.

Mogło być lepiej napisane.

Nie zdążyłam przeczytać w kwietniu w ramach wyzwania.

Nikola Tesla, niedoceniany i nie rozumiany za życia geniusz, wyprzedzający swoją epokę. Twórca wielu wynalazków, ale nie mający w ogóle smykałki do interesów, dlatego nigdy się nie wzbogacił. Umarł jako zdziwaczały samotnik. Dziś korzystamy z jego prac, takich jak radio, elektrownie wodne, prąd zmienny czy roboty przemysłowe.
Dużo w tej książce żargonu technicznego, co utrudnia odbiór, ale i tak warto było poznać historię życia tej fascynującej postaci.

Nie zdążyłam przeczytać w kwietniu w ramach wyzwania.

Najlepsza biografia Tesli jaka czytałem. Nie dla każdego.

Najlepsza biografia Tesli jaka czytałem. Nie dla każdego.

Biografia ciekawie przybliża postać Tesli, choć dużo w niej "technicznego bełkotu". Zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że nie dałoby się opisać życiorysu Tesli z pominięciem tych informacji. Niestety muszę przyczepić się do fragmentów, które wydają się upchnięte w tej książce na siłę, jak na przykład teorie, kto pierwszy dotarł z Europy do Ameryki, czy definicja hazardu niczym z Wikipedii.

Do mniej więcej połowy ciekawie. Później robi się więcej opisów i teorii dla fizyków, a mniej życiorysu. Do tego cytowanie listów, nie jestem pewien czy wszystkie są potrzebne.

Książka na pewno warta przeczytania. Mam wrażenie, że momentami trochę przeciągnięta, pewne rzeczy można by pominąć. Co do mitomanii/teorii spiskowych to uważam, że przy takiej postaci jak Tesla nie ma jej tutaj aż tak dużo jak mogłoby być. Warto prześledzić los Nicoli bo w gruncie rzeczy historia jego życia jest dość smutna i pouczająca.

Po biografię Tesli sięgnęłam przypadkiem, nie wiedząc wcześniej o tym wynalazcy dosłownie nic poza tym, że ktoś taki w ogóle istniał. Po wysłuchaniu audiobooka jestem zafascynowana tą postacią. Geniusz, niedoceniany wizjoner zdecydowanie wyprzedzający swoją epokę, a jednocześnie nie posiadający za grosz smykałki do biznesu, przez co paradoksalnie, mimo tak wielkich osiągnięć naukowych, końcówkę swojego życia spędził jako pogrążony w długach, niezwykle samotny dziwak. Nie znam się w ogóle na opisywanych w tej książce zagadnieniach technicznych, dlatego duża jej część nudziła mnie i niektóre fragmenty pomijałam. Mimo to była ona dla mnie ogromną skarbnicą wiedzy o tym wybitnym człowieku, bez którego nasz świat zapewne wyglądałby teraz zupełnie inaczej.

Geniusz.

Geniusz.

Chciałem przeczytać biografię Tesli i sięgnąłem przypadkowo akurat po tę. Zdecydowanie odradzam, chyba że ktoś lubi i wierzy w nawiedzone teorie spiskowe, magnetyzm (w znaczeniu "spirytyzm") i wizje prorocze. Dodatkowo, tam gdzie przydałby się przystępny opis techniczny, mamy przepisywanie podręczników fizyki i bełkot, którego nie rozumieją ani autor, ani tłumacz. Wytrzymałem 1/3 i cisnąłem o ścianę.

• Biografie
  • Audiobooki