Sieć intryg

Okładka książki Sieć intryg Ken McClure
Okładka książki Sieć intryg
Ken McClure Wydawnictwo: Amber Seria: Amber -thriller medyczny kryminał, sensacja, thriller
Amber -thriller medyczny
Tangled web
Amber
2000-01-01
2000-01-01
Marek Mastalerz
intryga powieść

Sięgając po tą książkę, spodziewałam się dobrej lektury i nie zawiodłam się. Intryga, która została tu przedstawiona, była intersująca, zatrważająca i, co jest dosyć charakterystyczne dla tego autora, bardzo prawdopodobna. Jednak tym co najbardziej doceniam w tej powieści był bardzo realistyczny opis małomiasteczkowego społeczeństwa. Zachowania ludzi, nie głównych bohaterów, ale tych z trzeciego planu lub nawet tła, są po prostu szokujące. Sprawia to, że powieść mimo iż fikcyjna, jest bardziej rzeczywista i nie trudno jest wyobrazić sobie iż mogła się wydarzyć naprawdę.

Książkę zacząłem czytać jakieś kilkanaście lat temu ale po kilkunastu stronach jakoś do mnie nie przemówiła i odeszła w cień. Ostatnio dałem jej drugą szansę - co było dobrym wyborem. Książka dobrze napisana, dość wartka akcja rozwija się co prawda dopiero po tych wspomnianych kilkunastu-kilkudziesięciu stronach jednak można śmiało powiedzieć, że nawet dziś nadałaby się na dobrą podstawę do scenariusza filmowego.
Główny bohater czasami podejmuje trochę nielogiczne decyzje (na zasadzie sam przeciw wszystkim) ale można na to przymknąć oko. Aha, fabuła nie zestarzała się pomimo upływu ponad 20 lat od napisania książki, co jak na thrillery mające w tle osiągnięcia naukowe bywa rzadkością.

Tom Gordon jest lekarzem ogólnym w małym walijskim miasteczku. Jego spokojne życie w tym sennym miasteczku zakłóca tragiczne wydarzenie. Dochodzi do porwania niemowlęcia, dziecka jego najlepszych przyjaciół. Dziewczynka mimo że urodziła się bez nóżek, była długo wyczekanym i kochanym dzieckiem (jej przyjście na świat umożliwiła procedura in vitro). Kiedy krótko potem ciało dziecka zostaje znalezione w ogrodzie rodziców, a ojciec przyznaje się do winy - tylko Tom Gordon jest przekonany o jego niewinności. Nie wie jednak, że to tylko wierzchołek góry lodowej będącej przerażającym spiskiem, który ma na celu odebranie jednego życia, w celu ratowania drugiego. To też historia, w ktorej można zastanowić się gdzie przebiega granica między postępem w medycynie, a moralnością.
Polecam!

Książka lekka, łatwa w odbiorze o prostym do przewidzenia scenariuszu z obowiązkowym wątkiem miłosnym.

Jedna z mocniejszych, jak na moje wczesne wybory czytelnicze, książka. Senne walijskie miasteczko, zagadka kryminalna, mocne opisy - tak zapamiętałam czytaną kilkanaście lat temu książkę. Zrobiła na mnie wrażenie.

Zaczyna się całkiem obiecująco. Bez zbytniego wysiłku i nie marnując czasu na przydługie wstępy (za to brawa!) McClure wciąga czytelnika w swoją sieć.
No dobra, może nie do końca wciąga, ale na pewno skutecznie przyciąga.
A jednak.
Po kilku kolejnych rozdziałach ów czytelnik coś jakby zaczyna lekko zgrzytać zębami z poirytowania. Gdzie nie spojrzeć, drewno - drewniane postaci, drewniany język, drewniane emocje...
Że mściwie wspomnę choćby wątek rodzącego się "romansu" między głównym bohaterem a panią koleżanką po fachu. Najpierw się w przelocie poznają, słowa z sobą nie zamieniają, przez kilkanaście kartek akcja leniwie się toczy bez angażowania weń pani koleżanki, aż tu nagle, przy jakiejś wspólnie pitej herbacie okazuje się, że on "tak strasznie" jej "pragnie", że mało się biedny nie udusi. I czyta sobie takie dyrdymały biedny czytelnik i myśli z deka ogłupiały: "Yyy???".
Domyślam się, że "Sieć intryg" miała w zamyśle wciągnąć czytelnika i uwięzić go między splotami. Ja niestety szybko z owej sieci i bez żadnego problemu dałam radę się wyplątać.
Lektura na własną odpowiedzialność.

No dobra, może nie do końca wciąga, ale na pewno skutecznie przyciąga.
A jednak.

Senne walijskie miasteczko ktorym wstrzasa zabojstwo niemowlecia. Oskarzony zostaje ojciec dziecka. Doktor Tom przyjaciel tej rodziny wie jednak ze jest on niewinny i zrobi wszystko by tego dowiesc. Prawda okaze sie o wiele straszniejsza niz mozna sobie wyobrazic. Ksiazka wbija w fotel i ciekawi do samego konca az ciezko sie oderwac.

Pomysł na książkę świetny, jednak wykonanie fatalne.

Pomysł na książkę świetny, jednak wykonanie fatalne.

Bardzo dobra, trzymająca w napięciu do samego końca.

Bardzo dobra, trzymająca w napięciu do samego końca.

Mocna. Fabuła świetna, trzyma w napięciu. Dla fanów reszty książek McClurego, ale nie tylko.

• Thriller medyczny
  • Biblioteczka domowa
  • EpuB
  • Medyczne

Dodaj cytat z książki Sieć intryg